Bańki - sprawdzają się od lat

Przeziębień czy bólów reumatycznych nie trzeba od razu leczyć lekami. Zamiast popularnych antybiotyków lepiej postawić choremu niezawodne bańki, które pomogą w leczeniu ostrych infekcji.
 

Klasyczne bańki to małe naczynia szklane, które po podgrzaniu przysysają się do skóry. Jest to możliwe dzięki rozrzedzeniu znajdującego się w nich powietrza pod wpływem ognia. Efekt terapeutyczny wzmaga się przy zastosowaniu jako „podkładu mokrego" maści lub żelu na skórę. Przystawione bańki mają silne działanie ssące, czego wynikiem jest przekrwienie skóry, pękanie drobnych naczyń krwionośnych, a nawet wybroczyny. Oczywiście w ciągu kilku dni wynaczyniona krew ulega wchłonięciu i zasinienia znikają.

Sprawdź: Bańki bezogniowe, czyli próżniowe - na co pomogą i jak stawiać?

Jak poprawnie stawiać bańki?

Zabieg wykonuje się na zlecenie lekarza u chorych na zapalenie płuc. Mimo olbrzymiego postępu wiedzy medycznej,

Bańki stawia się na plecach lub przodzie klatki piersiowej, omijając okolice: kręgosłupa, obojczyków, mostka, brodawek piersiowych, serca i żołądka. Bańki należy przystawiać w równych rzędach, w odległości około 1 cm jedna od drugiej. U ludzi bardzo szczupłych skórę przed zabiegiem należy posmarować wazeliną lub stawiać bańki wprost z ciepłej wody. U mężczyzn z bardzo owłosionym tułowiem trzeba wcześniej to owłosienie ogolić.

Stawiając bańki, należy zwrócić uwagę na zachowanie bezpieczeństwa (należy osłonić włosy chorego). Do ogrzewania baniek używa się tzw. kwacza ze ściśle omotanej waty na drucie (niektórzy mówią na to po prostu „pochodnia”). Kwacz nasącza się spirytusem, a następnie wyciska się z niego nadmiar alkoholu. Po zapaleniu kwacza palić się powinien spirytus, a nie wata. Płonący kwacz wkłada się na chwilę do wnętrza bańki. Po sprawdzeniu dłonią, czy brzeg bańki nie jest zbyt gorący, stawia się ją na skórze chorego.

Zobacz: Masaż bańką chińską

Zachowaj ostrożność

Kiedyś trzeba było zachować ostrożność, by w trakcie zabiegu nie poparzyć pacjenta. Dziś oprócz baniek stawianych na gorąco, dostępne są w aptekach bańki do stawiania na zimno. Są to szklane bezogniowe bańki lekarskie oraz gumowe bańki akupunkturowe. Z tych pierwszych po przystawieniu na skórę odsysa się powietrze przez wentyl za pomocą specjalnej pompki, natomiast drugi rodzaj baniek - akupunkturowych - wykorzystuje podciśnienie, jakie wytwarza rozprężająca się po przystawieniu na skórę guma bańki. Jednocześnie można wzmacniać efekt działania tych baniek, ustawiając je na skórze w miejscach akupunkturowych, które są wskazane w dołączonej instrukcji użycia.

Bańki zdejmuje się po 15-20 minutach (u dzieci po 10 minutach), starając się wpuścić powietrze pod bańką uciskiem skóry przez kciuk. Po zdjęciu wszystkich baniek smaruje się skórę wazeliną lub kremem. Chory po zabiegu powinien zostać wygodnie ułożony w łóżku i ciepło okryty. Wszystkie rodzaje baniek powinniśmy kupić bez problemu w aptece.

Zobacz: jak stawiać bańki?

Zobacz też: Stawianie baniek leczniczych - na co pomaga? Wskazania i przeciwskazania

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA