Badanie na chlamydię. Jak ją wykryć?

Zakażenie bakteriami chlamydia trachomatis w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Jednak dolegliwości, które powoduje mogą prowadzić do powikłań, takich jak niepłodność lub poronienie. Dlatego jeśli zaistniała sytuacja intymna, w której mogło dojść do zakażenia, warto wykonać badania na chlamydię, które potwierdzą lub wykluczą obecność bakterii w organizmie.
Diagnostyka chlamydii
Źródło: 123RF

Spis treści

Statystyki pokazują, że u 75% kobiet i 50% mężczyzn choroba ma przebieg bezobjawowy. Warto, by osoby aktywne seksualnie bacznie obserwowały swoje ciało. Testy na chlamydię należy wykonać, gdy u kobiet występują na przykład upławy i bóle brzucha, natomiast u mężczyzn pojawi się wydzielina z penisa, a także ból podczas oddawania moczu lub stosunku. Istotna jest profilaktyka, dlatego prócz stosowania zabezpieczeń, takich jak prezerwatywa, można wykonać także badania, zalecane w przypadku: 

  • aktywności seksualnej z nieznanymi partnerami,
  • ryzykownych zachowań seksualnych,
  • stosunków bez zabezpieczeń,
  • ciąży.

Zakażeniu bakteriami chlamydii mogą towarzyszyć inne choroby przenoszone drogą płciową. Dlatego zaleca się również wykonanie badań w kierunku zapalenia wątroby, rzeżączki, kiły, a nawet HIV. Oprócz testów, ważny jest także wywiad lekarski. Lekarz powinien poznać pełen obraz zakażenia, na który składają się objawy kliniczne oraz wywiad epidemiologiczny.

Badanie na chlamydię

Choć badania stwierdzające zakażenie bakteriami chlamydii nie należą do najtańszych, część z nich jest refundowana przez NFZ. Warto jednak pamiętać, że do ich wykonania nie potrzebne jest skierowanie od lekarza. Jeśli zachodzi konieczność, a objawy mogą wskazywać na chlamydię, nie powinno się zwlekać, należy od razu poddać się badaniom, które pomogą w postawieniu diagnozy i dobraniu odpowiedniego leczenia antybiotykami. Możliwości jest wiele, testy przeprowadza się z wymazu: z szyjki macicy, okolic sromu, ujścia cewki moczowej, gardła, spojówek, a także z krwi bądź moczu.

  • Badania krwi

Test krwi pozwala określić poziom immunoglobulin IgM, IgG oraz IgA. Ich obecność informuje nie tylko o zakażeniu chlamydią, wskazuje także poziom rozwoju infekcji.

  • Test z hodowli

Test z hodowli odznacza się 80% skutecznością. Istnieje ryzyko nie wykrycia bakterii w próbce, ze względu na obumarcie komórek np. w transporcie.

  • Test enzymatyczny

To rodzaj testu, który może wykonać ginekolog, w czasie wizyty w gabinecie. Uważa się jednak, że badanie to jest mało wiarygodne.

  • Test DNA

Test ten jest uważany za jeden z najskuteczniejszych. To badanie molekularne, nazywane także badaniem DNA, PCR lub genetycznym, określa się mianem w pełni wiarygodnego. Według zaleceń lekarza, osoby aktywne seksualnie powinny wykonywać ten test raz w roku. Z zestawem do badania zakupionym w aptece (koszt ok. 160 zł) można udać się do lekarza, który pobierze materiał do analizy.

Wyniki testów na chlamydię

Na zakażenie bakteriami chlamydii trachomatis wskazuje dodatni wynik testów. Następstwem takiej diagnozy jest zastosowanie antybiotykoterapii. Natomiast wynik ujemny to informacja, że w momencie wykonywania badania bakterie nie były obecne w organizmie. Istotne jest, by również partnerzy seksualni poddali się badaniom i ewentualnemu leczeniu.

Przeczytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 25)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!