
Spis treści
Statystyki pokazują, że u 75% kobiet i 50% mężczyzn choroba ma przebieg bezobjawowy. Warto, by osoby aktywne seksualnie bacznie obserwowały swoje ciało. Testy na chlamydię należy wykonać, gdy u kobiet występują na przykład upławy i bóle brzucha, natomiast u mężczyzn pojawi się wydzielina z penisa, a także ból podczas oddawania moczu lub stosunku. Istotna jest profilaktyka, dlatego prócz stosowania zabezpieczeń, takich jak prezerwatywa, można wykonać także badania, zalecane w przypadku:
- aktywności seksualnej z nieznanymi partnerami,
- ryzykownych zachowań seksualnych,
- stosunków bez zabezpieczeń,
- ciąży.
Zakażeniu bakteriami chlamydii mogą towarzyszyć inne choroby przenoszone drogą płciową. Dlatego zaleca się również wykonanie badań w kierunku zapalenia wątroby, rzeżączki, kiły, a nawet HIV. Oprócz testów, ważny jest także wywiad lekarski. Lekarz powinien poznać pełen obraz zakażenia, na który składają się objawy kliniczne oraz wywiad epidemiologiczny.
Badanie na chlamydię
Choć badania stwierdzające zakażenie bakteriami chlamydii nie należą do najtańszych, część z nich jest refundowana przez NFZ. Warto jednak pamiętać, że do ich wykonania nie potrzebne jest skierowanie od lekarza. Jeśli zachodzi konieczność, a objawy mogą wskazywać na chlamydię, nie powinno się zwlekać, należy od razu poddać się badaniom, które pomogą w postawieniu diagnozy i dobraniu odpowiedniego leczenia antybiotykami. Możliwości jest wiele, testy przeprowadza się z wymazu: z szyjki macicy, okolic sromu, ujścia cewki moczowej, gardła, spojówek, a także z krwi bądź moczu.
- Badania krwi
Test krwi pozwala określić poziom immunoglobulin IgM, IgG oraz IgA. Ich obecność informuje nie tylko o zakażeniu chlamydią, wskazuje także poziom rozwoju infekcji.
- Test z hodowli
Test z hodowli odznacza się 80% skutecznością. Istnieje ryzyko nie wykrycia bakterii w próbce, ze względu na obumarcie komórek np. w transporcie.
- Test enzymatyczny
To rodzaj testu, który może wykonać ginekolog, w czasie wizyty w gabinecie. Uważa się jednak, że badanie to jest mało wiarygodne.
- Test DNA
Test ten jest uważany za jeden z najskuteczniejszych. To badanie molekularne, nazywane także badaniem DNA, PCR lub genetycznym, określa się mianem w pełni wiarygodnego. Według zaleceń lekarza, osoby aktywne seksualnie powinny wykonywać ten test raz w roku. Z zestawem do badania zakupionym w aptece (koszt ok. 160 zł) można udać się do lekarza, który pobierze materiał do analizy.
Wyniki testów na chlamydię
Na zakażenie bakteriami chlamydii trachomatis wskazuje dodatni wynik testów. Następstwem takiej diagnozy jest zastosowanie antybiotykoterapii. Natomiast wynik ujemny to informacja, że w momencie wykonywania badania bakterie nie były obecne w organizmie. Istotne jest, by również partnerzy seksualni poddali się badaniom i ewentualnemu leczeniu.
Przeczytaj także:
- Chlamydia - objawy i leczenie chlamydiozy
- Objawy chlamydii u mężczyzn
- Badanie na chlamydię - jak wykryć chlamydię?
Oceń artykuł
(liczba ocen 25)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!