ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Cienie pod oczami – przyczyny. Zabieg czy domowe sposoby?

Cienie pod oczami to dość dokuczliwy problem estetyczny, ale nie tylko. Często są one objawem choroby i jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, a dodatkowo towarzyszą im inne dolegliwości, warto taki stan skonsultować z lekarzem. Istnieje wiele sposobów, domowych i profesjonalnych, na cienie pod oczami. Ale przede wszystkim trzeba poznać przyczyny zaciemnienia skóry pod oczami.
Kobieta z plastrami pod oczami
źrodło:123RF
Spis treści

 Cienie pod oczami mogą mieć wiele przyczyn. Ale bez względu na to, co je powoduje, cała twarz wygląda na zmęczoną i niedotlenioną. Ten mankament dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Ale zdecydowanie są bardziej widoczne i uciążliwe po 40 roku życia. Wraz ze starzeniem się organizmu, cienie pod oczami zdecydowanie stają się bardziej widoczne. Warto je ukrywać, maskować czy nawet likwidować w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej, aby twarz jak najdłużej zachowała swój świeży wygląd. 

Reklama

Cienie pod oczami

Cienie pod oczami mogą mieć podłoże chorobowe, ale nie zawsze tak się dzieje. Często pojawiają się na skutek zmęczenia, niewyspania czy po ciężkim dniu. Jednak niezależnie od przyczyny, zawsze wpływają negatywnie na samopoczucie. Zmęczona twarz czy smutne oczy to niestety często zasługa cieni. A każdemu przecież zależy na promiennym wyglądzie. Jest to problem, z którym stykają się ludzie, niezależnie od wieku i płci. Kobiety podchodzą dość emocjonalnie do tego problemu. 

Cienie pod oczami w dojrzałym wieku są dla większości pań oznaką starzenia i pewną utratą atrakcyjności. Najczęściej ta przypadłość dotyka osoby z jasną i delikatną, a tym samym cienką skórą. 

Medycyna rozróżnia 3 rodzaje cieni pod oczami:

●      barwnikowe-powstająna skutek nagromadzenia ciemnego barwnika w skórze dolnej powieki i pod nią,

●      naczyniowe- tworzą drobne naczynia żylne, widoczne poprzez cienką skórę wokół oczu,

●      związane z zanikiem tkanki podskórnej- z wiekiem tak zwane poduszeczki tłuszczowe pod oczami zmniejszają swą objętość, a tkanki policzka zdecydowanie się obniżają. W ten sposób powstają zagłębienia, a padające na te światło wywołuje tak zwane obszary cienia. Sprawia to wrażenie mocnych cieni pod oczami.

Reklama

Przyczyny cieni pod oczami

Główną przyczyną powstawania większości cieni pod oczami jest specyficzna budowa skóry w tym obrębie twarzy. Ten fragment skóry jest najcieńszy i prawie całkowicie pozbawiony tkanki tłuszczowej. Lekarze podkreślają, iż osoby, które mają skłonności do powstawania cieni w tym miejscu muszą liczyć się z nasileniem problemu z wiekiem. Niestety procesy starzenia bardzo przyczyniają się do uwidaczniania takich zmian na skórze pod oczami. 

Jakie są przyczyny powstawania cieni pod oczami? Oto najważniejsze:

●      przyczyny genetyczne- każdy człowiek dziedziczy po rodzicach rozmieszczenie naczyń krwionośnych, a tym samych skłonność do powstawania cieni. Jeśli rodzice lub dziadkowie borykali się z problemem cieni pod oczami to jest duże prawdopodobieństwo, że ich następcy będą mieć taki sam problem,

●      niehigieniczny tryb życia- ciągły stres, brak snu czy przyjmowanie używek to idealne podłoże do tworzenia się takich niekorzystnych zmian na skórze wokół oczu. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy picie dużych ilości kawy to czynniki, zdecydowanie przyspieszające tworzenie się cieni pod oczami,

●      choroby- mogą pojawiać się na skutek chorób. Bardzo często uskarżają się na nie alergicy, osoby z chorymi nerkami czy osłabionym układem krążenia. Ta przypadłość jest często wywoływana tarczycą czy zakażeniem pasożytami. Zawsze w takich przypadkach choremu towarzyszą inne dolegliwości (bóle brzucha czy głowy), które trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem,

●      nadmierna ekspozycja na słońce,

●      procesy starzenia- skóra z wiekiem staje się słabsza i bardziej wiotka, uwidacznia tym samym całą sieć naczyń krwionośnych. To powoduje, iż skóra pod okiem ma barwę siną lub nawet fioletową,

●      przyjmowanie określonych leków- głównie chodzi tu o leki rozszerzające naczynia krwionośne. Takie przypadki należy także skonsultować z lekarzem.

Jeżeli cienie pod oczami są charakterystyczne dla danej osoby i jej urody to nie powinny wzbudzać niepokoju. Lekarze taki stan określają jako defekt kosmetyczny.

Reklama

Krem na cienie pod oczami

Skuteczny krem naciemne cienie pod oczami powinien spełniać kilka warunków.

Przede wszystkim powinien zawierać wyciągi roślinne. Do najbardziej skutecznych zaliczany jest kasztanowiec, arnika i skrzyp polny. Te elementy głównie poprawiają mikrokrążenie i chronią przed rozszerzaniem naczyń krwionośnych. Łagodzą także podrażnienia naskórka i poprawiają stymulacje kolagenu, który odpowiada za prawidłowe napięcie skóry.

Warto, aby krem był wzbogacony o ekstrakt z alg morskich lub zielonej herbaty. Te składniki wykazują duże działanie antyoksydacyjne i chronią przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, a tym samym opóźniają procesy starzenia. 

Bardzo istotnym składnikiem kremów pod oczy, walczących z cieniami jest kofeina. Mocno redukuje opuchnięcia pod oczami i cienie. Z reguły kremy zawierające kofeinę dość szybko działają. Ich zadaniem jest także hamowanie akumulacji wody. W tym zakresie przydatne są tylko takie preparaty, które zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych wokół oczu, a tym samym zapobiegają gromadzeniu się wody. Warto zatem sprawdzić, czy konkretny krem ma działanie przeciwobrzękowe, a ma to ogromne znaczenie dla odprowadzania płynu z okolic oczu. 

Aby specjalny krem pod oczy z cieniami przynosił oczekiwane rezultaty, trzeba go systematycznie stosować, najlepiej rano i wieczorem. Aplikując krem można także wykonywać delikatny masaż wokół oczu. Samo nakładanie kremu musi być też bardzo delikatne, bez rozciągania skóry. Warto powoli i lekko wklepywać preparat pod oczy. 

Reklama

Zabieg na cienie pod oczami

Jak zlikwidować cienie pod oczami?To niestety uciążliwa przypadłość wielu ludzi. Są one nie tylko oznaką zmęczenia, a i niekiedy pewnych chorób. Bardzo często są uwarunkowane genetycznie i trudno jest je zamaskować, nawet najdokładniejszym makijażem. Z pomocą przychodzą wówczas profesjonalne zabiegi. 

Co na cienie pod oczami?

●      mezoterapia- polega na ostrzyknięciu okolic oczu odpowiednim preparatem. Ostatnio bardzo popularna stała się mezoterapia mikroigłowa,która wykorzystuje pulsujące igły i zapewnia większy komfort pacjentowi w trakcie zabiegu,

●      osocze bogatopłytkowe- lekarz wykonując ten zabieg uzyskuje osocze bogatopłytkowe z własnej krwi pacjenta. Tak uzyskana fibryna pobudza skórę do regeneracji i redukuje cienie, a nawet obrzęki,

●      lasery frakcyjne- zabieg przy użyciu lasera złuszcza skórę i mocno ją stymuluje do odnowy,

●      kwas hialuronowy-jest traktowany jako wypełniacz, który pozwala zlikwidowaćcienie pod oczami. Ten preparat ma zdolność zatrzymywania wody, a skóra przybiera wtedy odmłodzony wygląd.

Wszystkie te zabiegi z zakresu medycyny estetycznej powodują, iż skóra wokół oczu staje się jędrna, nawilżona, a tym samym znika problem podkrążonych oczu. Efekty takich zabiegów utrzymują się dość długo, a cienie pod oczami stają się mniej widoczne. Należy jednak pamiętać, że to lekarz decyduje o rodzaju i formie takiego zabiegu.

Reklama

Domowe sposoby na cienie pod oczami  

Jak usunąć cienie pod oczami?Aby jak najskuteczniej walczyć z przypadłością, należy prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia, dbać o wypoczynek i zdrowy sen, unikać stresu, a także stosować odpowiednią dietę, bogatą w warzywa, głównie zielone i owoce. Ale warto także stosować w codzienności proste domowe i naturalne sposoby łagodzenia tych uciążliwych zmian w okolicach oczu. 

Do najskuteczniejszych domowych metod zaliczane są:

●      okłady z wacików nasączonych zimnym mlekiem- warto takie okłady trzymać przez kilkanaście minut na zamkniętych powiekach. Z pewnością taki prosty zabieg przyniesie sporą ulgę i zmniejszacienie,

●      okłady z czarnej lub zielonej herbaty- dobrodziejstwo okładów z herbaty wynika przede wszystkim z zawartości teiny. Ten składnik działa mocno obkurczająco na naczynia krwionośne w okolicach oczu. Warto potrzymać waciki nasączone herbatą przez 20-30 minut na oczach,

●      okłady z zimnych ogórków- pokrojone w plastry ogórki należy pozostawić na pewien czas w zamrażarce, a potem położyć je na oczach, na czas nawet do pół godziny. Ogórki zawierają przeciwutleniacze i flawonoidy, a te z kolei redukują zaczerwienienia, obrzęki i jakiekolwiek podrażnienia na skórze pod oczami. Idealnie zmniejszają cienie w okolicach oka,

●      okłady z surowych ziemniaków- plasterki surowych ziemniaków należy najpierw schłodzić w lodówce lub zamrażarce. Można również zetrzeć surowe ziemniaki na tarce, zawinąć w kawałek gazy, schłodzić w lodówce i położyć na oczy. Substancje zawarte w ziemniakach mają działanie mocno ściągające i skutecznie usuwają wodę ze skóry pod oczami,

●      ubite białko jaja kurzego- tak przygotowaną papkęmożna delikatnie nałożyć na skórę pod oczami. Białko, kiedy już wyschnie, działa napinająco i zmniejsza każdy stan zapalny. Tym samym łagodzi cienie pod oczami.

Można stosować również kosmetyki, które służą do maskowania przebarwień pod oczami. Z pomocą przychodzą fluidy, korektory czy kremy wyrównujące koloryt skóry. Warto pamiętać o jednej zasadzie – zawsze używać korektora pod oczy o ton jaśniejszego od podkładu. Jest to idealny sposób na naturalne rozjaśnienie cieni pod oczami. 

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Gołębiewska „Piękna strefa oczu”, Polska Kosmetologia i Kosmetyka, 2014 r.,
  • Klinika Estetyki, Program Grupy LUX MED „Usuwanie cieni i worków pod oczami”,
  • Dr J. Buchowicz „Ekspert Anty Aging”, Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych, 2009 (21),
  • E. Boagacka, J. Salomon, M. Tupikowska „Zmiany skórne wokół oczu – kiedy podejrzewać alergię? Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne”, Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM we Wrocławiu, 2014r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Malowanie ust permanentne
Zmarszczki wokół ust – jak się ich pozbyć?
Zabieg na zmarszczki wokół ust
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!