Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Zielona herbata - naturalny spalacz tłuszczu dla sportowców

Zielona herbata jest doskonałym spalaczem tłuszczu – dla sportowców i nie tylko. Przyspiesza metabolizm i ogranicza apetyt. Dlatego tak często zielona herbata jest stosowana na odchudzanie. Poznaj wszystkie jej właściwości, zobacz w jakich postaciach występuje i jak należy ją dawkować, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty.
Zielona herbata w proszku
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Zielona herbata

Zielona herbata jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków na odchudzanie, znanym już w czasach starożytnych, a obecnie powszechnie akceptowanym i stosowanym w dietetyce oraz medycynie naturalnej, a także w suplementacji sportowej. Zielona herbata uchodzi za wyjątkowy spalacz tłuszczu, dzięki wszechstronnemu działaniu, które jest jej przypisywane.

Choć nie zostało to bezapelacyjnie i w 100 procentach naukowo potwierdzone, uważa się, że zielona herbata wykazuje działanie przyspieszające metabolizm, ograniczające apetyt oraz oczyszczające.

W jaki sposób substancje zawarte w herbacie oddziałują na organizm? Jakich efektów należy się spodziewać? Czy warto zieloną herbatę przyjmować w postaci nienaturalnego naparu, lecz suplementu diety? Z jakimi innymi odżywkami może być stosowana przez sportowców i osoby dążące do redukcji tkanki tłuszczowej? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania. 

Reklama

Zielona herbata na odchudzanie

Zielona herbata na odchudzanie działa w sposób wielowymiarowy. Zawarta w niej kofeina ma działanie termogeniczne. Jego istotą jest zwiększona produkcja ciepła przez organizm, nawet w czasie odpoczynku. Uczucie gorąca nie jest wprawdzie komfortowe, przyspiesza jednak proces wydatkowania energii, także wtedy, kiedy leżymy lub siedzimy nieruchomo, co wprost wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej i masy ciała.

W suplementach diety  zielona herbata często jest łączona z kwasem linolowym CLA, który również wykazuje podobne właściwości. Obliczono, że połączone siły obu substancji są w stanie doprowadzić do spalania dodatkowych 100 kalorii w ciągu jednej zaledwie doby. Bez jakiegokolwiek wysiłku. 

Zielona herbata blokuje też aktywność enzymu katecholo-O-metylotransferazy, który odpowiedzialny jest za rozpad neuroprzekaźników katecholowych w mózgu, takich jak dopamina. Efektem tego jest ograniczenie uczucia apetytu. Zielona herbata jest jednym z najbogatszych znanych źródeł tzw. katechin, czyli związków polifenolowych zaliczanych do grupy flawanoli. W tym kontekście wymienić można przede wszystkim galusan epigallokatechiny (EGCG).

Jest to substancja przyspieszająca metabolizm, a także wykazująca niezwykle silne działanie przeciwutleniające, kilkudziesięciokrotnie przewyższając takie znane antyoksydanty, jak witamina C i E. Dzięki temu zielona herbata z wyjątkową skutecznością zwalcza wolne rodniki, które odpowiedzialne są między innymi za starzenie się organizmu, rozwój komórek nowotworowych czy osłabienie siły mięśni. 

I wreszcie wspomnieć należy o działaniu moczopędnym, dzięki któremu zielona herbata pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz zredukować nadmiar wody, powodujący wrażenie napęcznienia ciała. 

Reklama

Zielona herbata w tabletkach

Zieloną herbatę można pić w naturalnej postaci, ale też w bardziej skoncentrowanej formule można ją przyjmować w formie suplementów diety. Dużą popularnością cieszy się zielona herbata w tabletkach, niezwykle wygodna w aplikacji. Producenci tego typu preparatów reklamują je jako bogate źródło polifenoli, w tym przede wszystkim wspomnianej wyżej substancji o nazwie galusan epigallokatechiny (EGCG). Drugim istotnym składnikiem, choć występującym w znacznie mniejszej ilości, jest kofeina.

Tabletki z wyciągiem z zielonej herbaty zawierają zazwyczaj dawkę o wielkości 500 miligramów. Dzienne zalecane spożycie tego typu suplementów określane jest natomiast na poziomie 500-1500 mg (1-3 tabletki). Pamiętać należy, że właściwe działanie suplement ten wykazuje w połączeniu z odpowiednio dużą dawką aktywności fizycznej oraz przy zastosowaniu względnie niskokalorycznej diety. 

Reklama

Zielona herbata w proszku

Jest też sprzedawana zielona herbata w proszku. Wspomnieć w tym kontekście można przede wywodzący się z Japonii produkt znany jako matcha. Przeznaczona ona jest do picia. Ponieważ jednak proszek składa się z drobno zmielonych liści, wywar zaparzony w filiżance ma moc 10-krotnie większą, aniżeli w przypadku zwykłej zielonej herbaty. Także i w tym przypadku podkreśla się działanie przyspieszające metabolizm, spalające tłuszcz, czy ograniczające apetyt. Ze względu na dużą moc zielonej herbaty w proszku, należy spożywać ją w niewielkich ilościach. Natomiast z uwagi na zawartość kofeiny, należy dodatkowo pamiętać, by nie pić jej przed snem. 

Reklama

Inne naturalne spalacze tłuszczu

Zielona herbata jest tylko jednym z produktów, które oferuje natura, i które wyręczyć mogą środki syntetyczne we wspomaganiu procesu odchudzania. Dobrym przykładem jest pieprz kajeński, w składzie którego zawarta jest piperyna, alkaloid blokujący powstawanie komórek tłuszczowych i zwiększający wydzielanie soków żołądkowych odpowiedzialnych za trawienie. Inne znane spalacze tłuszczu naturalne to między innymi: 

  • czerwona herbata, 
  • imbir, 
  • cynamon, 
  • kurkuma, 
  • czosnek, 
  • ocet jabłkowy, 
  • owoce cytrusowe. 

Co warto podkreślić, naturalne spalacze tłuszczu są bezpieczne, doskonale znane i wykazujące szereg innych, korzystnych właściwości prozdrowotnych. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Marta Stępień, Monika Szulińska, Paweł Bogdański, Danuta Pupek-Musialik, Rola ekstraktu zielonej herbaty w leczeniu otyłości, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, tom 2, nr 4
  • Małgorzata Kania, Justyna Baraniak, Wybrane właściwości biologiczne i farmakologiczne zielonej herbaty (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze), Postępy Fitoterapii 1/2011
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywki
Kolagen na stawy dla sportowców – do picia i w tabletkach
Kolagen w proszku na stawy
L-karnityna: cena i działanie karnityny podczas treningów
Kobieta na siłowni z shakerem zawierającym L-karnitynę
Zielona herbata - naturalny spalacz tłuszczu dla sportowców
Zielona herbata w proszku
Podobne artykuły
AAKG w tabletkach
AAKG - co to za suplement i jak stosować przy treningach?
Kobieta pije odżywkę białkową
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Mężczyzna podnoszący ciężary
Monohydrat kreatyny czy jabłczan - co wybrać?
Suplementy na spalanie tłuszczu
Spalacz tłuszczu - jakie odżywki na redukcję tłuszczu dla sportowców
Dziewczyny stukają się shakerami do odżywek białkowych po treningu
Koktajle białkowe po treningu. Na odchudzanie czy na masę?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!