Zielona herbata - naturalny spalacz tłuszczu dla sportowców

Zielona herbata jest doskonałym spalaczem tłuszczu – dla sportowców i nie tylko. Przyspiesza metabolizm i ogranicza apetyt. Dlatego tak często zielona herbata jest stosowana na odchudzanie. Poznaj wszystkie jej właściwości, zobacz w jakich postaciach występuje i jak należy ją dawkować, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty.
Zielona herbata w proszku
źródło:123RF
Spis treści

Zielona herbata

Zielona herbata jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków na odchudzanie, znanym już w czasach starożytnych, a obecnie powszechnie akceptowanym i stosowanym w dietetyce oraz medycynie naturalnej, a także w suplementacji sportowej. Zielona herbata uchodzi za wyjątkowy spalacz tłuszczu, dzięki wszechstronnemu działaniu, które jest jej przypisywane.

Choć nie zostało to bezapelacyjnie i w 100 procentach naukowo potwierdzone, uważa się, że zielona herbata wykazuje działanie przyspieszające metabolizm, ograniczające apetyt oraz oczyszczające.

W jaki sposób substancje zawarte w herbacie oddziałują na organizm? Jakich efektów należy się spodziewać? Czy warto zieloną herbatę przyjmować w postaci nienaturalnego naparu, lecz suplementu diety? Z jakimi innymi odżywkami może być stosowana przez sportowców i osoby dążące do redukcji tkanki tłuszczowej? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania. 

Zielona herbata na odchudzanie

Zielona herbata na odchudzanie działa w sposób wielowymiarowy. Zawarta w niej kofeina ma działanie termogeniczne. Jego istotą jest zwiększona produkcja ciepła przez organizm, nawet w czasie odpoczynku. Uczucie gorąca nie jest wprawdzie komfortowe, przyspiesza jednak proces wydatkowania energii, także wtedy, kiedy leżymy lub siedzimy nieruchomo, co wprost wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej i masy ciała.

W suplementach diety  zielona herbata często jest łączona z kwasem linolowym CLA, który również wykazuje podobne właściwości. Obliczono, że połączone siły obu substancji są w stanie doprowadzić do spalania dodatkowych 100 kalorii w ciągu jednej zaledwie doby. Bez jakiegokolwiek wysiłku. 

Zielona herbata blokuje też aktywność enzymu katecholo-O-metylotransferazy, który odpowiedzialny jest za rozpad neuroprzekaźników katecholowych w mózgu, takich jak dopamina. Efektem tego jest ograniczenie uczucia apetytu. Zielona herbata jest jednym z najbogatszych znanych źródeł tzw. katechin, czyli związków polifenolowych zaliczanych do grupy flawanoli. W tym kontekście wymienić można przede wszystkim galusan epigallokatechiny (EGCG).

Jest to substancja przyspieszająca metabolizm, a także wykazująca niezwykle silne działanie przeciwutleniające, kilkudziesięciokrotnie przewyższając takie znane antyoksydanty, jak witamina C i E. Dzięki temu zielona herbata z wyjątkową skutecznością zwalcza wolne rodniki, które odpowiedzialne są między innymi za starzenie się organizmu, rozwój komórek nowotworowych czy osłabienie siły mięśni. 

I wreszcie wspomnieć należy o działaniu moczopędnym, dzięki któremu zielona herbata pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz zredukować nadmiar wody, powodujący wrażenie napęcznienia ciała. 

Zielona herbata w tabletkach

Zieloną herbatę można pić w naturalnej postaci, ale też w bardziej skoncentrowanej formule można ją przyjmować w formie suplementów diety. Dużą popularnością cieszy się zielona herbata w tabletkach, niezwykle wygodna w aplikacji. Producenci tego typu preparatów reklamują je jako bogate źródło polifenoli, w tym przede wszystkim wspomnianej wyżej substancji o nazwie galusan epigallokatechiny (EGCG). Drugim istotnym składnikiem, choć występującym w znacznie mniejszej ilości, jest kofeina.

Tabletki z wyciągiem z zielonej herbaty zawierają zazwyczaj dawkę o wielkości 500 miligramów. Dzienne zalecane spożycie tego typu suplementów określane jest natomiast na poziomie 500-1500 mg (1-3 tabletki). Pamiętać należy, że właściwe działanie suplement ten wykazuje w połączeniu z odpowiednio dużą dawką aktywności fizycznej oraz przy zastosowaniu względnie niskokalorycznej diety. 

Zielona herbata w proszku

Jest też sprzedawana zielona herbata w proszku. Wspomnieć w tym kontekście można przede wywodzący się z Japonii produkt znany jako matcha. Przeznaczona ona jest do picia. Ponieważ jednak proszek składa się z drobno zmielonych liści, wywar zaparzony w filiżance ma moc 10-krotnie większą, aniżeli w przypadku zwykłej zielonej herbaty. Także i w tym przypadku podkreśla się działanie przyspieszające metabolizm, spalające tłuszcz, czy ograniczające apetyt. Ze względu na dużą moc zielonej herbaty w proszku, należy spożywać ją w niewielkich ilościach. Natomiast z uwagi na zawartość kofeiny, należy dodatkowo pamiętać, by nie pić jej przed snem. 

Inne naturalne spalacze tłuszczu

Zielona herbata jest tylko jednym z produktów, które oferuje natura, i które wyręczyć mogą środki syntetyczne we wspomaganiu procesu odchudzania. Dobrym przykładem jest pieprz kajeński, w składzie którego zawarta jest piperyna, alkaloid blokujący powstawanie komórek tłuszczowych i zwiększający wydzielanie soków żołądkowych odpowiedzialnych za trawienie. Inne znane spalacze tłuszczu naturalne to między innymi: 

  • czerwona herbata, 
  • imbir, 
  • cynamon, 
  • kurkuma, 
  • czosnek, 
  • ocet jabłkowy, 
  • owoce cytrusowe. 

Co warto podkreślić, naturalne spalacze tłuszczu są bezpieczne, doskonale znane i wykazujące szereg innych, korzystnych właściwości prozdrowotnych. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Marta Stępień, Monika Szulińska, Paweł Bogdański, Danuta Pupek-Musialik, Rola ekstraktu zielonej herbaty w leczeniu otyłości, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, tom 2, nr 4
  • Małgorzata Kania, Justyna Baraniak, Wybrane właściwości biologiczne i farmakologiczne zielonej herbaty (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze), Postępy Fitoterapii 1/2011
Artykuł napisany przez
Piotr  Brzózka
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Przeczytaj artykuł
Naleśniki proteinowe z białkiem serwatkowym dla sportowców
Podobne artykuły
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Naleśniki proteinowe z białkiem serwatkowym dla sportowców
Shake proteinowy – na odchudzanie i na masę. Jaki wybrać?
Tauryna jako suplement dla sportowców - cena i dawkowanie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama