Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Dobroczynne działanie borowiny

Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo. Wspomaga leczenie stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów, chorób kobiecych. Borowina, bo o niej mowa, nazywana też "czarnym złotem", to szczególna, posiadająca duże właściwości lecznicze odmiana torfu.
Spis treści

Torfy występujące w Polsce mają bardzo dobrą jakość, gdyż są nieskażone zanieczyszczeniami środowiska. Borowiny, powstałe na skutek długotrwałego rozkładu roślin przez bakterie w ciepłym i wilgotnym środowisku, ze względu na dużą aktywność składników biologicznych oraz znakomitą zdolność utrzymywania ciepła mają wysoką siłę oddziaływania na ludzki organizm. Borowinę wydobywa się podobnie jak węgiel brunatny, czyli w kopalni odkrywkowej. W lecznictwie uzdrowiskowym stosuje się na ogół kąpiele borowinowe lub okłady borowinowe i owijanie pastą z borowiny.

Reklama

Rozgrzewa i oczyszcza

Ogrzaną do temperatury 38-42°C borowiną okłada się, zgodnie z zaleceniem lekarskim, całe ciało lub jego część (z pominięciem okolicy serca i głowy). Zabiegom borowinowym z uwagi na temperaturę okładów towarzyszy intensywne pocenie. Wraz z potem organizm pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii. Ciepło przyspiesza obieg krwi i łagodzi ból, a rozpuszczone w wodzie aktywne składniki borowiny (kwasy huminowe, enzymy, estrogeny i mikroelementy) wnikają w głąb organizmu przez skórę i działają nawet na odległe narządy, takie jak jajniki i macica. Ponadto istnieje też transport odwrotny tj. ze skóry do warstwy borowiny. W ten sposób skóra i organizm oczyszczają się, a zjawisko to nazywane jest „dializą skórną”.

Reklama

Wskazaniem do zabiegów z użyciem borowiny

- procesy zwyrodnieniowe stawów i chrząstek stawowych;
- stany pourazowe stawów, kości, okostnej i mięśni;
- choroby kobiece: bezpłodność, przewlekłe zapalenie przydatków, nacieki pooperacyjne, zespół klimakteryczny, zmiany starcze;
- choroby wątroby i dróg żółciowych;
- choroby układu krążenia w obrębie kończyn;
- niedoczynność hormonalna jajników;
- rwa kulszowa
- niedowłady
- zapalenie jelita, choroby wrzodowe, skurcze jelita grubego

Reklama

Nie tylko w sanatorium

Zabiegi z wykorzystaniem borowiny dostępne są w wielu sanatoriach, możemy jednak nabyć preparaty borowinowe w aptekach i wyspecjalizowanych sklepach. Można je stosować w różnoraki sposób.

Plastry borowinowe - stosowane pomocniczo w dolegliwościach związanych z procesami zapalnymi stawów oraz w stanach bólowych po stłuczeniach.

Borowina w płynie - w cieple kąpieli składniki wyciągu borowinowego są łatwo przyswajane przez organizm, a skórę oczyszczają z toksyn oraz przywracają jej prawidłowe funkcje i zdrowy wygląd. Borowinową kąpiel poleca się w schorzeniach narządów ruchu. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne borowiny wykorzystywane jest wspomagająco w chorobie zwyrodnieniowej, chorobie reumatycznej, po urazach lub przy przeciążeniu narządów ruchu.

Pasta borowinowa - działa przeciwzapalnie i ściągająco, bakteriobójczo i bakteriostatycznie, regeneruje tkanki. Stosowana przy przewlekłych stanach zapalnych, przewlekłych zapaleniach skóry, bólach i obrzękach, przy stłuczeniach, złamaniach i zwichnięciach.

Przeciwwskazaniem dla zabiegów borowinowych są m.in. nowotwory, czynne postacie reumatoidalnego zapalenia stawów, stany gorączkowe, skłonność do krwawień, ciąża, gruźlica, choroby nerek, niewydolność oddechowa oraz krążenia, ostre stany zapalne, niestabilna dusznica bolesna, zaawansowana miażdżyca, nadczynność tarczycy oraz choroby zakaźne.

Sprawdź: 

Sanatorium na własny koszt

Sanatorium: skierowanie z ZUS

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rośliny
Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda? Oparzenia i pierwsza pomoc
Roślina barszcz sosnowskiego
Szczaw - właściwości i przepisy. Jak zrobić do słoików i czy jest zdrowy?
Ziele szczawiu
Czarnuszka - właściwości i zastosowanie. Ile ziaren dziennie i na co pomaga?
Roślina czarnuszka
Podobne artykuły
Syrop z sosny
Syrop z pędów sosny - na co pomaga i jak go zrobić? Właściwości, przepis i dawkowanie
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
Wrotycz na pasożyty - dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie
Ziarna soi w kuchni
Soja - czy jest zdrowa? Poznaj jej wartości odżywcze i właściwości
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat: pielęgnacja, uprawa, podlewanie. Jak dbać?
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości, działanie i przeciwwskazania. Z czym jej nie łączyć?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!