Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Co niszczy stawy - przyczyny bólu stawów. Co na stawy? Lek

Ból stawów jest jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości u osób starszych. Właśnie z powodu bólu narządu ruchu seniorzy najczęściej zgłaszają się do lekarza. Jakie są przyczyny bólu stawów? Jaki lek na stawy warto zażywać?
Przyczyny bólu stawów
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Ból stawów

Ból stawów to bardzo częsta dolegliwość wśród osób starszych. Z wiekiem wzrasta bowiem zapadalność na choroby narządu ruchu. Wpływ na ten wzrost mają następujące czynniki:

 • nagromadzenie się różnorodnych uszkodzeń tkanek w narządzie ruchu,
 • obniżona odporność na antygeny i większa skłonność organizmu do wytwarzania substancji odpowiedzialnych za tworzenie się stanu zapalnego,
 • utrata sprężystości tkanki chrzęstnej,
 • osłabienie mięśni, które skutkuje mniejszą stabilizacją stawów.

Typowy ból stawów związany z wiekiem, nazywany przez lekarzy athralgią, należy odróżnić od zapalenia stawów, które charakteryzuje się nie tylko dolegliwościami bólowymi, ale także zaczerwienieniem, obrzękiem, uciepleniem oraz zesztywnieniem. Przyczyną bólu stawów może być także choroba z grupy reumatyzmu tkanek miękkich. Choroby reumatyczne dotyczą struktur okołostawowych – mięśni, ścięgien, kaletek maziowych oraz więzadeł. Objawiają się głównie bólem wynikającym z miejscowego procesu zapalnego.

Reklama

Co niszczy stawy? Przyczyny bólu stawów

Do najczęstszych przyczyn bólu stawów należą:

 • choroba zwyrodnieniowa;  
 • choroby zapalne tkanki łącznej, takie jak: polimialgia reumatyczna, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, chondrokalcynoza, choroba Forestiera, ostre nawracające symetryczne seronegatywne zapalenie błony maziowej z obrzękiem obwodowym, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa;
 • choroby reumatyczne tkanek miękkich, takie jak: zespół kanału nadgarstka, zespół krętarzowy, bóle biodra, bóle barku, fibromialgia, torbiel Bakera.

Zachowanie zdrowych stawów zależy od odpowiednich działań profilaktycznych. Warto stosować preparaty na stawy, które zawierają unikalne połączenie substancji budulcowych i wspomagających stawy, takich jak: kolagen, glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy. Dostępne są w tabletkach i wygodnych saszetkach do rozpuszczania.

Reklama

Lek na stawy

Każdy pacjent odczuwający ból stawów oraz inne objawy ze strony układu ruchu poszukuje skutecznego lekarstwa, które zniweluje nieprzyjemne dolegliwości. Doborem odpowiedniego preparatu powinien zająć się lekarz, który określi przyczynę tych dolegliwości i na tej podstawie zaordynuje leczenie.

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów podstawowym celem leczenia jest uśmierzeniu bólu środkami przeciwbólowymi. Co warto podkreślić, choroba zwyrodnieniowa będzie postępować. Do tej pory naukowcom nie udało się opracować leku na stawy, które powstrzymałby proces chorobowy. Można jednak stosować środki farmaceutyczne, które spowolnią rozwój choroby zwyrodnieniowej.

Z kolei przy stanach zapalnych wprowadza się leczenie glikokortykosteroidami podawanymi najczęściej dostawowo. Wspomagająco pacjenci stosują także leki miorelaksujące oraz antydepresanty.

Reklama

Tabletki na bolące stawy

Ból stawów jest najbardziej dokuczliwym objawem chorób narządu ruchu. Właśnie z powodu dolegliwości bólowych pacjenci zgłaszają się do lekarza. Do tabletek na bolące stawy najczęściej przepisanych przez lekarzy należą paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak:

 • kwas acetylosalicylowy,
 • ibuprofen,
 • naproksen,
 • diklofenak,
 • ketoprofen.

Przy bardzo dokuczliwym bólu zastosowanie znajdują także leki opioidowe, m.in:

 • kodeina,
 • tramadol,
 • morfina,
 • fentandyl,
 • heroina.

Należy jednak pamiętać, że opioidów nie można stosować długotrwale, gdyż cechują się silnym działaniem uzależniających oraz mogą zwiększyć wrażliwość na ból.

Czytaj również

Bibliografia

 • Agnieszka Jasik, Ewa Marcinowska-Suchowierska, Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 5, 2011.
 • Aleksandra Osiecka, Hanna Matuszewska-Zbrońska, Witold J. Drzastwa, Ewa Bujak-Rosenbeiger, Elżbieta Mizgała, Choroba zwyrodnieniowa stawów w praktyce lekarza rodzinnego, Ann. Acad. Med. Siles. (online) 2017; 71: 407–417.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby stawów
Chondromalacja - leczenie naturalne czy operacja? Stopnie
Wizualizacja stawu kolanowego
Gęsia stopka - co to jest? Objawy i leczenie zapalenia
Gęsia stopka
Gonartroza (zwyrodnienie stawu kolanowego) - co to jest? Leczenie i dieta
Pacjentka z problemem gonartrozy
Podobne artykuły
Żelatyna
Jak działa żelatyna na stawy i czy pomaga?
Mężczyzna cierpiący na tendinopatię
Tendinopatia - co to jest? Objawy, leczenie i ćwiczenia
Osoba z bólem w stawie biodrowym
Zapalenie stawu biodrowego - objawy. Ile trwa i jakie leki stosować?
Kobietę boli kolano
Woda w kolanie - objawy, przyczyny i leczenie. Co robić?
USG stawu biodrowego
Koksartroza – objawy i czynniki ryzyka. Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!