Dna moczanowa to nieuleczalna choroba charakteryzująca się podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi (tak zwana hiperurykemia). Inne powszechnie używane nazwy dny moczanowej to artretyzm, podagra lub skaza moczanowa.
Nagromadzony w organizmie kwas moczowy krystalizuje i odkłada się w postaci kryształków w ścięgnach i stawach powodując silny stan zapalny i ból – efektem tego jest nienaturalnie opuchnięte miejsce zaatakowane przez chorobę. Kryształy kwasu moczowego mogą się odkładać także w innych miejscach tworząc tak zwane guzki dnawe, a jeśli wytrącą się w nerkach to tworzą kamienie nerkowe.
Mechanizm działania febuksostatu
Jednym z istotnych elementów powstawania kwasu moczowego jest oksydaza ksantynowa. Bierze ona udział w przemianach puryn i powoduje przekształcenie hipoksantyny w ksantynę, która to ostatecznie przekształcana jest do kwasu moczowego. Zaburzenia aktywności tego enzymu sprawiają, że kwas moczowy produkowany jest w większych ilościach.
Leki z febuksostatem wpływają na oksydazę ksantynową poprzez jej hamowanie. Prowadzi to do obniżenia poziomu kwasu moczowego w organizmie. Oficjalne wskazania do stosowania tego leku obejmują leczenie przewlekłej hiperurykemii w chorobach, w których wystąpiło już odkładanie się złogów moczanowych (w tym guzki dnawe i (lub) zapalenie stawów dnawe czynne lub w wywiadzie) .
Reklama
Dawkowanie febuksostatu
Preparaty z febuksostatem występują tylko w formie tabletek powlekanych o dawce 80 lub 120 miligramów. Lek podaje się doustnie, niezależnie od posiłku. Jest on przeznaczony tylko dla dorosłych. O tym, czy pacjent powinien przyjmować 80 czy 120 miligramów decyduje lekarz prowadzący, który bierze pod uwagę profil pacjenta, stopień zaawansowania choroby czy ewentualną niewydolność nerek lub wątroby.
Zwyczajowo zaczyna się leczenie od słabszej dawki i obserwuje się poziom kwasu moczowego w surowicy. Ponowne sprawdzenie wykonuje się po dwóch lub czterech tygodniach i jeśli poziom kwasu moczowego jest wciąż powyżej 6 mg/dl to zwiększa się dawkę leku. Wykazano, że stała terapia febuksostatem znacząco zmniejsza zarówno częstość jak i nasilenie napadów dny moczanowej.
Reklama
Działania niepożądane i przeciwwskazania febuksostatu
Pozytywne opinie o febuksostacie wśród naukowców dotyczące skuteczności leczenia sprawiają, że jest on coraz popularniejszy. Niestety nie jest on wolny od skutków ubocznych. Osoby uczulone na lek nie powinny go zażywać. Również ciąża i okres karmienia piersią będzie przeciwwskazany do stosowania.
Z działań niepożądanych najczęściej dochodzi do:
- bólów i zawrotów głowy,
- zaburzeń ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunki),
- reakcji uczuleniowych objawiających się pokrzywką, świądem lub wysypką.
Paradoksalnie może czasami dojść do zaostrzenia objawów dny moczanowej, a także zaburzeń wątroby, duszności, problemów z oddychaniem lub nadciśnieniem.
By sprawdzić wszystkie działania niepożądane, należy dokładnie przeczytać ulotkę febuksostatu dołączoną do każdego opakowania leku. Jednakże trzeba też pamiętać, że febuksostat jest relatywnie nowym lekiem na rynku i jeszcze nie wszystkie działania niepożądane zostały prawidłowo udokumentowane.
Reklama
Czy febuksostat jest refundowany?
Jest to jedno z istotniejszych pytań, które zadają sobie pacjenci zaczynający terapię tym lekiem. Pacjent musi udać się do apteki po febuksostat, ale żeby go otrzymać trzeba posiadać receptę od lekarza. Nie jest możliwe, aby otrzymać febuksostat bez recepty. Jeśli pacjent cierpi na chorobę, która znajduje się we wskazaniach refundacyjnych leku to lekarz powinien wystawić receptę na febuksostat z refundacją.
Cena tabletek z febuksostatem jest uzależniona od dawki i producenta – koszt leku bez refundacji waha się między 30 a 60 zł. Cena leku z febuksostatem z refundacją jest już dużo niższa, ale i tu uzależniona jest od wybranego producenta i dawki – kosztuje wtedy między 20 a 50 złotych.
Reklama
Jak wspomagać działanie febuksostatu?
O czym trzeba pamiętać u chorych na dnę moczanowej to dieta. Podczas, gdy podstawą terapii jest leczenie farmakologiczne to jednak prawidłowa dieta skutecznie wspomaga leczenie. Chorzy na dnę moczanową muszą więc pamiętać o spożywaniu posiłków ubogich w puryny.
Wyeliminować wtedy trzeba:
- wyciągi z kości,
- podroby,
- dziczyznę,
- śledzie,
- sardynki,
- szprotki,
- warzywa strączkowe,
- kawę,
- herbatę,
- kakao,
- grzyby,
- szpinak.
Warto także skonsultować się z doświadczonym dietetykiem klinicznym, gdyż prawidłowo ułożona dieta bardzo skutecznie uzupełnia leczenie farmakologiczne.
Reklama
Leki i preparaty zawierające febuksostat