ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Co robić, aby dobrze przygotować się do porodu?

Ćwiczenia oddechowe mogą być bardzo pomocne podczas porodu – pomagają zniwelować stres i uczą jak panować nad ciałem, ale to nie jedyny element potrzebny, do prawidłowego przygotowania się do porodu. Warto zawczasu pomyśleć m.in. o masażu krocza, gimnastyce, a także przedyskutować kwestię obecności partnera podczas porodu.
Trzy ciężarne kobiety siedzące na matach i trzymające się za brzuchy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Poród to bardzo ważne przeżycie w życiu kobiety. Warto zatem wiedzieć jak odpowiednio się do niego przygotować, aby uczynić go szybszym, łatwiejszym i mniej bolesnym.
 • Szczególnie ważne w przygotowaniu do porodu są ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Wynika to z faktu, że prawidłowe oddychanie w trakcie porodu usprawnia go sprawiając, że trwa znacznie krócej.
 • Do pozostałych metod przygotowania do porodu należy zaliczyć: masaż krocza, wybranie dogodnej dla siebie pozycji porodowej, aktywność fizyczną oraz rozważenie wsparcia partnera podczas tego ważnego wydarzenia. Nie należy też zapominać o przygotowaniu psychicznym.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak wygląda poród – w szpitalu, domu?
Spis treści

Dla jednych – najpiękniejsze doświadczenie w życiu, dla innych – trauma i przykre wspomnienia. By znaleźć się w tej pierwszej grupie kobiet, które poród wspominają wspaniale, warto się do niego odpowiednio przygotować. Są metody, które sprawią, że poród będzie łatwiejszy, mniej bolesny i szybszy.

Reklama

Ćwiczenia oddechowe

Szczególnie ważne w pierwszej i drugiej fazie porodu są ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Jest to okres występowania coraz silniejszych skurczów macicy oraz skurczów partych. Pomagają zapanować nad ciałem, które w tym momencie przechodzi prawdziwą rewolucję!

Kobieta rodząca jest w silnym stresie – już sam ten stan sprawia, że automatycznie oddech się skraca, zmniejszając dawkę tlenu dostarczaną organizmowi (a w zasadzie dwóm organizmom). Prawidłowe oddychanie w czasie porodu dodaje sił rodzącej, przez co poród trwa krócej.

Ważne jest, by opanować tzw. oddychanie przeponowe, inaczej – oddychanie torem brzusznym. Jak oddychać przeponą? Najłatwiej obserwować swoje ciało, podczas oddychania powinien unosić się brzuch, a nie klatka piersiowa.

Najlepiej oddychać przeponowo w pozycji stojącej, podczas spaceru po sali – przechadzanie się generalnie przyspiesza poród – odciąga ciężarną od nadmiaru myśli, pomaga skoncentrować się na oddechu, a także – dzięki sprzyjającej grawitacji – przyspiesza schodzenie dziecka do kanału rodnego.

Gdy skurcze będą silne, również przyda się uważne oddychanie – bardzo ważne, by podczas skurczu nie wstrzymywać powietrza (a to dość naturalne działanie). W apogeum bólu warto oddychać płytko – jak mawiają położne w szkołach rodzenia – jak sapiący piesek, by na koniec skurczu wziąć głęboki oddech. I kolejna ważna zasada – powietrze należy wciągać nosem, a wypuszczać ustami.

Odpowiednie oddychanie, korygowane przez położną, może znacząco skrócić pierwszą - najdłuższą fazę porodu.

Reklama

Pozycje porodowe

Niestety nadal w wielu szpitalach wymaga się od rodzącej pozycji półleżącej na fotelu porodowym. Eksperci od położnictwa otwarcie przyznają, że wynika to bardziej z wygody personelu, niż ze wskazań medycznych, gdyż nie jest to pozycja fizjologiczna – gdy matka jest w pozycji półleżącej, dziecko musi rodzić się „pod górkę”, niezgodnie z prawem grawitacji.

Warto tu przyjrzeć się porodom w tzw. krajach słaborozwiniętych. Tam kobiety najczęściej rodzą… w kucki. Wiele pań chwali sobie tę pozycję i przyznaje, że o wiele łatwiej jest urodzić dziecko w ten sposób. Ma to logiczne uzasadnienie.

Rozwiązaniem może być też poród w wodzie, o ile szpital dysponuje specjalistyczną wanną. Ta metoda jest również dobrze oceniana pod kątem dziecka – przechodzi ono z jednego środowiska wodnego do innego, nie przeżywa stresu związanego z licznymi bodźcami – powietrzem, światłem czy szpitalną aparaturą.

Najważniejsze jest,  aby pozycja porodowa była jak najbardziej komfortowa dla matki – to ona musi znaleźć siły i swój sposób, by urodzić dziecko. Jeśli kobieta nie może znaleźć najlepszej dla siebie pozycji, powinna poprosić o pomoc położną, która podpowie odpowiednie ułożenie umożliwiające szybki poród.

Reklama

Masaż krocza przed porodem

W kwestii szybkiego porodu, nie mniejsze znaczenie ma również przygotowanie krocza do porodu. Odpowiednie ćwiczenia przed, a w trakcie – współpraca z położną, pomogą uniknąć zarówno nacięcia, jak i samoistnego pęknięcia krocza. Głównym zadaniem masażu jest uelastycznienie tkanek w kroczu oraz rozluźnienie mięśni wokół pochwy. Skóra w tych miejscach jest lepiej ukrwiona i podatna na rozciąganie, co może ułatwić poród. Pomaga także w szybszej regeneracji w czasie połogu. 

Masaż krocza powinien być wykonywany od ok. 34. tygodnia ciąży, kilka razy w tygodniu. Zanim przyszła mama zacznie go wykonywać, powinna skonsultować się z lekarzem, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań. Jednym z nich może być infekcja okolic intymnych. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, warto włączyć masaż krocza do swoich wieczornych rytuałów. Zabieg należy wykonywać po kąpieli, gdy ciało jest rozgrzane. Trwa tylko chwilę – ok. 5-7 minut, a może być dużym ułatwieniem w „wielkim dniu”.

Jak prawidłowo wykonać taki masaż przed porodem? Oczywiście zacząć należy od podstawowych zasad higieny – przygotować olejek (może być także oliwa z oliwek), dokładnie umyć ręce i przybrać wygodną pozycję – może być to klęk, pozycja leżąca lub stojąca z oparciem nogi wyżej, np. o krzesło.

Niewielką ilość olejku należy nanieść na wejście do pochwy i na wargi sromowe. Następnie wykonywać palcem okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara wokół pochwy i wewnątrz niej (do głębokości 2 cm). Następnie należy umieścić w pochwie dwa kciuki i delikatnie przesuwać mięśnie w stronę odbytu (tak, by nieco je rozciągnąć).Z czasem można dołączać kolejne palce, by pochwa była coraz bardziej elastyczna.

Tak przygotowane krocze z pewnością pomoże rodzącej urodzić nawet spore dziecko siłami natury.

Reklama

Aktywność fizyczna przed porodem

Jak podają Towarzystwa Ginekologiczne kobietom w ciąży zaleca się poświęcanie na aktywność fizyczną ok. 2,5 godzin tygodniowo rozłożonej na półgodzinne sesje, 5 razy w tygodniu. Kobiety, które wcześniej nie były aktywne powinny zacząć od krótszych sesji (po ok. 15 minut) 3 razy w tygodniu.

Korzyści dla kobiety w ciąży przed porodem płynące z aktywności fizycznej, to:

 • obniżenie ciśnienia krwi,
 • poprawa wentylacji płuc,
 • podniesienie wydajności organizmu,
 • zmniejszenie ryzka obrzęku nóg i bólu kręgosłupa,
 • przyspiesza poród,
 • zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu,
 • usprawnia rozwoj płodu.

Ćwiczeń fizycznych nie zleca się ciężarnym z:

 • nadciśnieniem tętniczym,
 • poważnymi chorobami układu sercowo-naczyniowego,
 • ciążą mnogą po 28 tygodniu,
 • wcześniejszymi poronieniami

Warto wspomnieć, że kobietom w ciąży odradza się aktywności fizyczne, które mogą być niebezpieczne i na przykład grozić upadkiem oraz ćwiczeń na brzuchu. Warto jednak wspomnieć, że każdą aktywność fizyczną należy omówić wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę.

Zalecane ćwiczenia dla kobiet w ciąży to:

 • ćwiczenia wzmaciające mięśnie grzbietu i nóg,
 • ćwiczenia mięśni dna miednicy,
 • dostosowane ćwiczenia z pogranicza jogi i pilatesu
 • treningi w wodzie,
 • spacery,
 • jeżdżenie na rowerze stacjonarnym.

Reklama

Partner przy porodzie – za i przeciw

Choć zdecydowana większość personelu medycznego wyraża zgodę na obecność ojca dziecka przy porodzie, wiele pań wciąż ma dylemat, czy sala porodowa to odpowiednie miejsce dla partnera. Z jednej strony, obecność bliskiej osoby daje ogromne wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, a jej pomoc i obecność dobrze wpływa na psychikę rodzącej. Jednak wiele pań (i jeszcze więcej panów) wiedzę na temat obecności ojca dziecka czerpie z amerykańskich filmów.

To nie jest tak, że ojciec dziecka mdleje na widok krwi i wychodzącej główki maluszka – najpopularniejszą konfiguracją jest obecność ojca za partnerką, by przede wszystkim nie przeszkadzał położnej i lekarzowi, a z drugiej – by zminimalizować ryzyko dyskomfortu, dla kogoś kto nie jest przyzwyczajony to takich widoków. Dlatego warto porozmawiać szczerze z partnerem i rozwiać wszelkie wątpliwości na długo przed wyjazdem do szpitala.

Są też panie, które niepokoi, że partner zobaczy je „w tym stanie” – spocone, czerwone, być może krzyczące z bólu… Tu dobrym kompromisem może okazać się obecność partnera w sali tylko podczas pierwszej fazy porodu, w drugiej – gdy pojawią się skurcze parte i rozpocznie się kluczowa część akcji porodowej, partner może – na wyraźne życzenie rodzącej – opuścić salę.

A jeśli i to rozwiązanie nie jest wystarczająco przekonujące, może warto zastanowić się nad obecnością innej bliskiej osoby? Nierzadko rodzącym towarzyszą mamy, siostry czy przyjaciółki.

Bibliografia

 • G. A. L. Davies, L. A. Wolfe, M. F. Mottola, and C. MacKinnon, “No. 129-Exercise in Pregnancy and the Postpartum Period,” J. Obstet. Gynaecol. Canada, vol. 40, no. 2, pp. e58–e65, Feb. 2018.
 • C. L. Alberton et al., “Water-based exercises in pregnancy: Apparent weight in immersion and ground reaction force at third trimester,” Clin. Biomech., vol. 67, pp. 148–152, Jul. 2019.
 • Katy Bowman, Rozejście mięśnia prostego brzucha. 2016.
 • C. S. de Oliveira, T. dos S. Imakawa, and E. C. D. Moisés, “Physical activity during pregnancy: Recommendations and assessment tools,” Revista Brasileira de Ginecologia e Obstetricia, vol. 39, no. 8. Federacao Brasileira das Sociedades de Ginecologia e Obstetricia, pp. 424–432, 01-Aug-2017.
 • A. Lemos, M. M. R. Amorim, A. Dornelas de Andrade, A. I. de Souza, J. E. Cabral Filho, and J. B. Correia, “Pushing/bearing down methods for the second stage of labour,” Cochrane Database of Systematic Reviews, vol. 2015, no. 10. John Wiley and Sons Ltd, Chichester, UK, 09-Oct-2015.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Poród dziecka
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!