Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Ciśnieniomierz z funkcją mowy – czy warto kupić?

Ciśnieniomierz to urządzenie, które dziś można spotkać w bardzo wielu domach. W krajach wysoko rozwiniętych nadciśnienie tętnicze jest bardzo powszechną dolegliwości, więc w aparaty do samodzielnego mierzenia ciśnienia zaopatruje się mnóstwo ludzi. Oferta jest bogata, rynek proponuje urządzenia różnego typu: ciśnieniomierz automatyczny, manualny, cyfrowy, rtęciowy czy z funkcją mowy. Który wybrać, by najlepiej odpowiadał oczekiwaniom pacjenta?
Lekarz mierzy pacjentowi ciśnienie za pomocą ciśnieniomierza z funkcją mowy
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Ciśnieniomierz z funkcją mowy – dla kogo?

Ciśnieniomierz z funkcją mowy to taki, który wyniki pomiaru nie tylko ilustruje zapisem na wyświetlaczu, ale również podaje je głosowo. Szczególnie sprawdza się u osób posiadających  problemy ze wzrokiem, czyli tych, dla których wynik w postaci graficznego zapisu może być trudny do odczytania.

Funkcję mowy posiadają niektóre modele ciśnieniomierzy elektronicznych– nadgarstkowych i naramiennych. Urządzenia elektroniczne, w pełni automatyczne są w ogóle najprostszym w obsłudze rodzajem urządzeń do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi.

Są najpowszechniej używane przez osoby starsze właśnie ze względu na swą prostotę – by dokonać dokładnego pomiaru, wystarczy założyć na ramię mankiet i wcisnąć jeden główny przycisk. Ciśnieniomierze takie zalecane są również dla osób nie w pełni sprawnych, np. niewidomych lub niedowidzących.

Dla nich zdecydowanie najlepszym wyborem będzie właśnie ten z funkcją mowy. Nie dość, że można obsłużyć go przy pomocy jednego przycisku, to jeszcze nie jest konieczne odczytanie wyniku – zostaje on również „wypowiedziany” przez automat głosowy.

Ciśnieniomierz z funkcją tą warto kupić również wtedy, gdy pacjent łatwiej przyswaja informacje usłyszane aniżeli odczytane. Wówczas „mówiące” urządzenie może okazać się zwyczajnie przyjaźniejsze i chętniej używane.

Reklama

Rodzaje ciśnieniomierzy – które mają funkcję mowy?

Rodzajów urządzeń do mierzenia ciśnienia tętniczego jest bardzo wiele. Ze względu na miejsce, w którym przeprowadza się pomiar dzieli się je na:

  • ciśnieniomierze nadgarstkowe– mankiet zakłada się na nadgarstek, są zalecane dla osób otyłych lub z ograniczeniami ruchowymi, dla których zakładanie mankietu na ramię stanowi problem; przeprowadzenie pomiaru przy ich użyciu jest łatwiejsze, ale nie tak dokładne, jak w przypadku aparatów naramiennych,
  • ciśnieniomierze naramienne– mankiet zakłada się na ramię (zazwyczaj lewe); pomiar jest dokładniejszy, przed zakupem należy jednak zwrócić uwagę na rozmiar mankietu, by był dobrze dobrany, w przeciwnym razie użycie aparatu może okazać się niemożliwe.

Ze względu na wykorzystywaną do robienia pomiarów technologię, rozróżnia się następujące typy ciśnieniomierzy:

  • rtęciowy– do wykonania pomiaru wykorzystuje słupek rtęci (podobnie jak tradycyjny termometr); ze względu na toksyczność tego pierwiastka aparaty rtęciowe wycofano z rynku, dostępne są one wyłącznie dla lekarzy,
  • zegarowy (sprężynowy)– typ najpowszechniej stosowany przez lekarzy, gwarantuje bardzo dokładny pomiar, wymaga jednak sporej wprawy w użyciu i odpowiedniej kalibracji,
  • elektroniczny (cyfrowy)– rodzaj najczęściej używany w domu, do samodzielnego mierzenia ciśnienia, prosty w obsłudze, nie wymaga wprawy ani kalibracji, może być stosowany przez osoby w każdym wieku, oprócz dzieci.

Funkcję mowy posiadają wyłącznie ciśnieniomierze elektroniczne, ponieważ to one najczęściej wykorzystywane są do użytku domowego, przez osoby niewykwalifikowane. Cechuje je prostota i łatwość w obsłudze, a dodatkowa funkcja mowy jest kolejnym uproszczeniem korzystania z nich przez osoby niedowidzące, które nie mogą samodzielnie odczytać wyniku pojawiającego się na wyświetlaczu.

Każdy ciśnieniomierz składa się z manometru oraz mankietu z komorą powietrzną zaopatrzonego w zaworek do stopniowego wypuszczania powietrza z komory. Mankiet we wszystkich typach działa tak samo, różne są natomiast manometry: rtęciowe, zegarowe i cyfrowe. Te ostatnie, wykorzystując w swoim działaniu elektronikę, mogą być zaopatrzone w rozmaite dodatkowe funkcje, które bez pomocy technologii cyfrowej nie byłyby możliwe.

Reklama

Funkcja mowy i inne funkcje dodatkowe

Funkcja mowy to tylko jedna z wielu dodatkowych funkcji ciśnieniomierzy elektronicznych. Niektóre modele posiadają również:

  • funkcję wykrywania arytmii serca– po prawidłowym wykonaniu pomiaru, jeśli urządzenie wykryje arytmię serca (np. w postaci migotania przedsionków), informuje o tym pacjenta, wyświetlając odpowiedni komunikat; ciśnieniomierz z funkcją mowy dodatkowo przekazuje taką informacją w formie głosowej,
  • funkcję zapamiętywania ostatnich wyników– posiadają ją niemal wszystkie ciśnieniomierze cyfrowe; dzięki niej nie jest konieczne zapisywanie wyników w książeczce pomiarów ani nigdzie indziej; aparat posiada pamięć, w której zapisuje ostatnie wyniki (w zależności od modelu liczba zapamiętywanych wyników może być różna – warto wiedzieć, ile z nich urządzenie zapisuje i czy liczba ta wystarczy np. do kolejnej wizyty u lekarza, by móc przedstawić wyniki specjaliście; jeśli nie – warto jednak zapisać je w notesie lub specjalnej książeczce pomiarów),
  • funkcję porównywania wyników z normami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) – niektóre modele posiadają na swoich wyświetlaczach skalę, która przeważnie za pomocą kolorów ilustruje, jaki wynik oznacza niskie, a jaki – wysokie ciśnienie tętnicze; po wykonaniu pomiaru strzałka wskazuje, w którym miejscu skali znajduje się aktualny wynik pacjenta; dzięki temu można od razu zobaczyć, czy wyświetlony wynik mieści się w normie, czy jest od niej wyższy lub niższy.

Wszystkie funkcje dodatkowe ciśnieniomierzy elektronicznych są przydatne. Przed zakupem warto zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami, by do nich dobrać odpowiedni model urządzenia. Dla osób ze stwierdzoną arytmią serca zdecydowanie najlepszy będzie ciśnieniomierz sygnalizujący niemiarową pracę mięśnia sercowego.

Ciśnieniomierz z funkcją mowy natomiast cieszy się najlepszą opinią wśród osób, dla których problemem jest odczytywanie wyników z wyświetlacza. Dla nich komunikat głosowy jest niezbędny, by zapoznawać się z rezultatami pomiarów i tym samym dbać o zdrowie serca.

Czytaj:

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Dziewczynka inhaluje się
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Kinesio taping
Dobry ciśnieniomierz, czyli jaki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
Mierzenie ciśnienie krwi
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Urządzenie koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!