Jaki implant zęba wybrać? Jakie są przeciwwskazania?

Na rynku stomatologicznym dostępne są różne rodzaje implantów zębów: od metalowych po porcelanowe. Takie sztuczne uzębienie może służyć pacjentowi już do końca życia, zakładając, że będzie o nie odpowiednio dbał. Nie każdy może jednak poddać się zabiegowi założenia implantu zęba. Do takich osób należą m.in. ciężarne, niektórzy cukrzycy oraz palacze.
Implant zębowy
Źródło: 123RF
Spis treści

Czym jest implant zęba?

Implant zęba to ogólnie rzecz ujmując sztuczne uzębienie najnowszej generacji. Implanty zębowe stanowią protezy dentystyczne, którymi można zastąpić braki w uzębieniu oraz odbudować częściowo zdewastowane zęby. Implant zębowy zawiera sztuczny, najczęściej tytanowy korzeń oraz koronę, czyli sztuczny ząb.

Założenie implantu zęba składa się z kilku etapów: wszczepienia implantu, wkręcenia śruby oraz wbudowaniu korony.

Wszczepianie implantu może trwać od 30 minut do około 2 godzin, jednak całościowy proces wbudowania implantu zawierający także m.in. integrację śruby z kością może trwać od kilku miesięcy do ponad roku czasu. 

Zabieg wbudowywania implantów jest bezbolesny, ponieważ jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (czasem jednak stomatolog może uznać, że lepszym rozwiązaniem będzie pełna narkoza). Co więcej, mocowanie implantów zębów nie jest tak inwazyjne jak ekstrakcja zęba (wyrwanie zęba). 

Dobrze założony implant zębowy nie powinien różnić się kolorystycznie oraz strukturalnie od prawdziwego uzębienia. Ponadto powinien być wytrzymały na ścieranie. Z drugiej strony należy dbać o staranną i systematyczną higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty po założeniu implantów.

Jakie są rodzaje implantów zęba?

Implanty zębów różnią się od siebie m.in. materiałem z jakiego są wykonane, a co za tym idzie – ceną.Podstawowym i najbardziej popularnym tworzywem służącym do tworzenia implantów jest tytan. Z niego buduje się korzeń zęba, natomiast korony mogą być wykonane np. z:

  • metalu – taka korona wykonana jest ze stopów różnych metali, nie jest bardzo kosztowna ale wyróżnia się na tle prawdziwych zębów, co wygląda mało estetycznie;
  • akrylu – zrobiona jest z mało wytrzymałego akrylu, co pomimo dużego podobieństwa kolorystycznego do naturalnych zębów czynią ją mało wydajną;
  • porcelany (korona ceramiczna) – bardzo trwała i estetyczna, niestety trzeba za nią dużo zapłacić;
  • cyrkonu – wysoce odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Jak zakłada się implant zęba?

Implanty zębów to proces składający się z trzech faz.

  1. Wszczepienia implantu – wykonuje się go poprzez wywiercenie w kości zęba luki, w którą będzie wmontowywany implant. Samo wkręcenie implantu odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. U niektórych trwa to zaledwie 30 minut, u innych – do 2 godzin. Potem rana jest zszywana, a następnie przez kilka miesięcy (zwykle od 3 do 6 miesięcy) będzie poddawana osteointegracji, polegającej na zespoleniu się korzenia implantu z kością zęba.
  2. Odsłonięcia implantu i wkręcenia śruby gojącej – po nacięciu przez lekarza właściwego fragmentu błony śluzowej położonej obok implantu wkręca on śrubę, która ma przyspieszyć regenerację tej błony oraz ukształtować dziąsło. Ten etap zajmuje około dwóch tygodni.
  3. Wbudowania sztucznego zęba, czyli implantu – założenie implantu odbywa się po wcześniejszym ustaleniu z pacjentem koloru korony. Podczas ostatniej wizyty u stomatologa pacjent otrzymuje wskazówki na temat higieny uzębienia, diety pozabiegowej oraz ewentualnych powikłań.

Czy po założeniu implantu zęba mogą być powikłania?

W trakcie zakładania implantu zębów na różnych etapach tego procesu może dojść do powikłań. Dość często po wszczepieniu implanta obserwuje się takie objawy jak np. ból (pojawiający się po ustąpieniu znieczulenia), ponadto może pojawić się opuchlizna, a także siniaki. Należy wówczas posiłkować się lekami przeciwbólowymi oraz środkami działającymi przeciwzapalnie. Można również przykładać okłady z lodu do spuchniętych części twarzy. 

W tym czasie warto przejść na płynną, lekką dietę z posiłkami w temperaturze pokojowej.

Skutki uboczne, z którymi należy zwrócić się do lekarza, a jakie można obserwować po tym zabiegu, to m.in. stan zapalny, gorączka, złe samopoczucie, krwawienie z zęba oraz zaobserwowanie powiększonych węzłów chłonnych.

Każdy niepokojący symptom powinien być zgłoszony stomatologowi wykonującemu zabieg.

Jakie są przeciwwskazania do założenia implantu zęba?

Nie każdy może poddać się zabiegowi wbudowania implanta zęba. Do osób, które nie mogą mieć implantów zębów należą m.in. kobiety w ciąży, pacjenci leczący się na nowotwór, osoby z nieunormowaną cukrzycą, osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi,chorzy na AIDS, Parkinsona, schorzenia psychiczne oraz paradontozę. Poza tym nie zakłada się implantów narkomanom, alkoholikom i nałogowym palaczom tytoniu.

Niekiedy wykluczeniem do założenia implantu będą wady zgryzu oraz stany zapalne i urazy występujące w jamie ustnej. Implantów nie zakłada się także osobom, które nie ukończyły 16. roku życia ze względu na wciąż tworzący się jeszcze u nich układ kostny.

Chcesz podjąć się leczenia stomatologicznego lub skorzystać z usług protetycznych, ale kolejki w państwowych placówkach są zbyt długie, a Twój budżet nie pozwala ci na skorzystanie z prywatnej opieki? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na Mediraty, czyli kredyt, w zakres którego wchodzi, m.in. leczenie stomatologiczne zębów - leczenie zachowawcze, ortodontyczne, implanty zębowe i procedury implantoprotetyczne.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy licówki porcelanowe są trwałe? Jaki jest koszt?
Koszty aparatu ortodontycznego - cena aparatu i wizyt u lekarza
Jak wyleczyć ropień zęba? Co warto wiedzieć?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama