Dla Ciebie, na zdrowie!

Jaki implant zęba wybrać? Jakie są przeciwwskazania?

Na rynku stomatologicznym dostępne są różne rodzaje implantów zębów: od metalowych po porcelanowe. Takie sztuczne uzębienie może służyć pacjentowi już do końca życia, zakładając, że będzie o nie odpowiednio dbał. Nie każdy może jednak poddać się zabiegowi założenia implantu zęba. Do takich osób należą m.in. ciężarne, niektórzy cukrzycy oraz palacze.
Implant zębowy
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest implant zęba?

Implant zęba to ogólnie rzecz ujmując sztuczne uzębienie najnowszej generacji. Implanty zębowe stanowią protezy dentystyczne, którymi można zastąpić braki w uzębieniu oraz odbudować częściowo zdewastowane zęby. Implant zębowy zawiera sztuczny, najczęściej tytanowy korzeń oraz koronę, czyli sztuczny ząb.

Założenie implantu zęba składa się z kilku etapów: wszczepienia implantu, wkręcenia śruby oraz wbudowaniu korony.

Wszczepianie implantu może trwać od 30 minut do około 2 godzin, jednak całościowy proces wbudowania implantu zawierający także m.in. integrację śruby z kością może trwać od kilku miesięcy do ponad roku czasu. 

Zabieg wbudowywania implantów jest bezbolesny, ponieważ jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (czasem jednak stomatolog może uznać, że lepszym rozwiązaniem będzie pełna narkoza). Co więcej, mocowanie implantów zębów nie jest tak inwazyjne jak ekstrakcja zęba (wyrwanie zęba). 

Dobrze założony implant zębowy nie powinien różnić się kolorystycznie oraz strukturalnie od prawdziwego uzębienia. Ponadto powinien być wytrzymały na ścieranie. Z drugiej strony należy dbać o staranną i systematyczną higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty po założeniu implantów.

Reklama

Jakie są rodzaje implantów zęba?

Implanty zębów różnią się od siebie m.in. materiałem z jakiego są wykonane, a co za tym idzie – ceną.Podstawowym i najbardziej popularnym tworzywem służącym do tworzenia implantów jest tytan. Z niego buduje się korzeń zęba, natomiast korony mogą być wykonane np. z:

  • metalu – taka korona wykonana jest ze stopów różnych metali, nie jest bardzo kosztowna ale wyróżnia się na tle prawdziwych zębów, co wygląda mało estetycznie;
  • akrylu – zrobiona jest z mało wytrzymałego akrylu, co pomimo dużego podobieństwa kolorystycznego do naturalnych zębów czynią ją mało wydajną;
  • porcelany (korona ceramiczna) – bardzo trwała i estetyczna, niestety trzeba za nią dużo zapłacić;
  • cyrkonu – wysoce odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Reklama

Jak zakłada się implant zęba?

Implanty zębów to proces składający się z trzech faz.

  1. Wszczepienia implantu – wykonuje się go poprzez wywiercenie w kości zęba luki, w którą będzie wmontowywany implant. Samo wkręcenie implantu odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. U niektórych trwa to zaledwie 30 minut, u innych – do 2 godzin. Potem rana jest zszywana, a następnie przez kilka miesięcy (zwykle od 3 do 6 miesięcy) będzie poddawana osteointegracji, polegającej na zespoleniu się korzenia implantu z kością zęba.
  2. Odsłonięcia implantu i wkręcenia śruby gojącej – po nacięciu przez lekarza właściwego fragmentu błony śluzowej położonej obok implantu wkręca on śrubę, która ma przyspieszyć regenerację tej błony oraz ukształtować dziąsło. Ten etap zajmuje około dwóch tygodni.
  3. Wbudowania sztucznego zęba, czyli implantu – założenie implantu odbywa się po wcześniejszym ustaleniu z pacjentem koloru korony. Podczas ostatniej wizyty u stomatologa pacjent otrzymuje wskazówki na temat higieny uzębienia, diety pozabiegowej oraz ewentualnych powikłań.

Czy po założeniu implantu zęba mogą być powikłania?

W trakcie zakładania implantu zębów na różnych etapach tego procesu może dojść do powikłań. Dość często po wszczepieniu implanta obserwuje się takie objawy jak np. ból (pojawiający się po ustąpieniu znieczulenia), ponadto może pojawić się opuchlizna, a także siniaki. Należy wówczas posiłkować się lekami przeciwbólowymi oraz środkami działającymi przeciwzapalnie. Można również przykładać okłady z lodu do spuchniętych części twarzy. 

W tym czasie warto przejść na płynną, lekką dietę z posiłkami w temperaturze pokojowej.

Skutki uboczne, z którymi należy zwrócić się do lekarza, a jakie można obserwować po tym zabiegu, to m.in. stan zapalny, gorączka, złe samopoczucie, krwawienie z zęba oraz zaobserwowanie powiększonych węzłów chłonnych.

Każdy niepokojący symptom powinien być zgłoszony stomatologowi wykonującemu zabieg.

Reklama

Jakie są przeciwwskazania do założenia implantu zęba?

Nie każdy może poddać się zabiegowi wbudowania implanta zęba. Do osób, które nie mogą mieć implantów zębów należą m.in. kobiety w ciąży, pacjenci leczący się na nowotwór, osoby z nieunormowaną cukrzycą, osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi,chorzy na AIDS, Parkinsona, schorzenia psychiczne oraz paradontozę. Poza tym nie zakłada się implantów narkomanom, alkoholikom i nałogowym palaczom tytoniu.

Niekiedy wykluczeniem do założenia implantu będą wady zgryzu oraz stany zapalne i urazy występujące w jamie ustnej. Implantów nie zakłada się także osobom, które nie ukończyły 16. roku życia ze względu na wciąż tworzący się jeszcze u nich układ kostny.

Czytaj też:

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!