Kazeina micelarna – odżywka białkowa dla sportowców. Cena

Kazeina jest białkiem z mleka, po które coraz chętniej sięgają sportowcy, ze względu na jej antykataboliczne właściwości. Wspiera ona proces budowy tkanki mięśniowej, a jednocześnie wzmaga spalanie tłuszczu. Za sprawą wysokiej skuteczności w ostatnich latach zaczęła odbierać popularność powszechnie niegdyś stosowanemu białku serwatkowemu.
Dobrze zbudowany mężczyzna przygotowuje odżywkę na bazie kazeiny micelarnej
źródło:123RF
Spis treści

Co to jest kazeina micelarna?

Kazeina jest białkiem pochodzącym z mleka, z którego zostaje wyodrębniona w procesie trawiennym przez odpowiednie enzymy (głównie enzym zwany podpuszczką, stąd spotykany czasem termin „kazeina podpuszczkowa”). Stanowi ona większość frakcji białkowych w mleku krowim (ok. 75%) i około 2% całościowej masy mleka.

Kazeina micelarna to białko kazeinowe w swej najczystszej postaci, pozyskiwane w zaawansowanych procesach technologicznych, pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Wykorzystywana jest do produkcji odżywek białkowych dla sportowców, ponieważ wykazuje właściwości antykataboliczne (zapobiega powstawaniu mikrouszkodzeń włókien mięśniowych). Od - również bardzo popularnego wśród osób aktywnych fizycznie – białka serwatkowego różni ją przede wszystkim to, że wchłania się ona bardzo powoli. Spożyta kazeina może zalegać w żołądku nawet do 8 godzin, powodując uczucie sytości i hamując łaknienie.

Kazeina – jak stosować białko kazeinowe?

Kazeina to produkt przeznaczony wyłącznie dla osób bardzo aktywnych fizycznie – sportowców lub tych, którzy poprzez intensywne, regularne treningi dążą do zdecydowanej redukcji masy ciała. 

Dawka dobowa tego produktu wynosi od 0,8 do 2,2 g na 1 kg masy ciała, w zależności od:

  • intensywności i częstotliwości podejmowanego wysiłku fizycznego,
  • ogólnej kondycji fizycznej organizmu.

Kazeina nie powinna być stosowana tuż po treningu czy innym intensywnym wysiłku fizycznym (do tego znacznie lepiej sprawdza się szybko trawione białko serwatkowe). Najlepiej jest spożywać ją na noc, przed snem, co pozwala zapobiegać rozpadowi tkanki mięśniowej w czasie spoczynku. Może być również spożywana jako substytut posiłku, w dłuższych przerwach między tradycyjnymi posiłkami.

Tego rodzaju produkty najlepiej jest stosować po konsultacji z wykwalifikowanym dietetykiem lub trenerem, który pomoże dobrać odpowiednią dawkę i doradzi najlepszy sposób suplementacji.

Efekty stosowania hydrolizatu kazeiny

Kazeina spożywana przed snem może być przyswajana nawet przez całą noc. Zapewnia to mięśniom stały dostęp do budulca, nawet w czasie, kiedy nie mogą czerpać go z pożywienia. Długotrwała synteza białka korzystnie wpływa na kondycję tkanki mięśniowej i zapobiega jej rozpadowi. Podobny efekt osiągnąć można, stosując hydrolizat kazeiny w długich przerwach między tradycyjnymi posiłkami. Powoli trawione białko kazeinowe na długo zapewnia uczucie sytości i przyspiesza przyrost mięśni, wspomagając wchłanianie aminokwasów.

Reasumując, można wymienić wiele korzyści z jej stosowania:

  • zapewnienie uczucia sytości,
  • hamowanie nadmiernego apetytu,
  • wysoki poziom wchłaniania aminokwasów<,
  • zapewnianie mięśniom stały dostęp do budulca,
  • wspomaganie przyrostu tkanki mięśniowej,
  • wspomaganie utraty tkanki tłuszczowej,
  • dostarczanie budulca dla kości (kazeina zawiera dużo wapnia).

Jaką kazeiną wybrać? Cena

Białko kazeinowe jest składnikiem wielu odżywek dla sportowców. Najmniej popularna jest wśród nich kazeina wapniowa, najczęściej stosowana natomiast – kazeina micelarna. Mimo iż jest ona produktem pochodzącym z mleka, zawiera bardzo mało laktozy, więc rzadko powoduje reakcje alergiczne i jest dobrze przyswajalna.

Należy pamiętać, że nie każda odżywka kazeinowa będzie jednakowo skuteczna i przyniesie tyle samo korzyści. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na skład suplementu. Dobra odżywka białkowa to taka, w której kazeina micelarna znajduje się na pierwszej pozycji listy składników, natomiast innych substancji jest jak najmniej. Im więcej składników dodatkowych, tym mniejsza zawartość korzystnego białka i tym samym – mniejsza skuteczność preparatu.

Odżywki kazeinowe mają różne smaki. Ogólnie kazeina uważana jest za smaczną, ale do większości preparatów dodawane są substancje smakowe i dlatego spotkać można odżywkę czekoladową, waniliową czy owocową.

Ceny produktów kazeinowych w proszku są różne, w zależności od rodzaju zawartego w nich białka i wielkości opakowania. Najdroższe są odżywki z dużą zawartością czystej kazeiny micelarnej, ale trzeba pamiętać, że tego typu produkty zapewniają najwyższą skuteczność. Należy również pamiętać, aby zakupów dokonywać w sprawdzonych sklepach stacjonarnych lub internetowych. Zdecydowanie unikać należy preparatów nieznanego pochodzenia.

Przeciwwskazania stosowania kazeiny w proszku

Stosowanie kazeiny może przynieść wiele korzyści dla organizmu i poprawić jego fizyczną kondycję, niemniej jednak jej spożycie powinno odbywać się z umiarem. Zbyt duże ilości mogą mieć niekorzystny wpływ, przede wszystkim w postaci alergii. Należy pamiętać, że kazeina jest produktem pochodzenia mlecznego i jako taka może przyczyniać się do wystąpienia uczuleń, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego jej stosowanie nie jest zalecane osobom o niskiej tolerancji białka z mleka krowiego oraz osobom z problemami trawiennymi czy dysfunkcjami układu pokarmowego.

Kazeiny nie powinny również spożywać osoby ze stwierdzonymi chorobami autoimmunologicznymi (szczególnie chorobą Hashimoto i reumatoidalnym zapaleniem stawów) oraz cukrzycą. Białko to wzmaga produkcję przeciwciał przez układ odpornościowy, co może okazać się zbyt obciążające dla nieprawidłowo funkcjonującego organizmu.

Czytaj też:

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Czym kierujesz się, sięgając po suplementy diety?

  Znajomością i zaufaniem do marki

  Składem

  Przyznanymi certyfikatami

  Atrakcyjnością opakowania

  Poleceniem specjalisty - farmaceuty lub lekarza

  Opiniami znajomych i innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Przeczytaj artykuł
Naleśniki proteinowe z białkiem serwatkowym dla sportowców
Podobne artykuły
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Naleśniki proteinowe z białkiem serwatkowym dla sportowców
Shake proteinowy – na odchudzanie i na masę. Jaki wybrać?
Zielona herbata - naturalny spalacz tłuszczu dla sportowców

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama