Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Miód słonecznikowy: właściwości, działanie. Gdzie kupić?

Miód słonecznikowy to trudny do zdobycia na rynku produkt. Na co jest dobry, gdzie go kupić i ile trzeba wydać na słoik tego pszczelego smakołyku?
Miód w otoczeniu ziół
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym charakteryzuje się miód słonecznikowy?

Miód słonecznikowy należy do grupy miodów nektarowych, co oznacza, że jest pozyskiwany z nektaru kwiatowego. Owym kwiatem jest słonecznik, który odznacza się tym, że jest dorodną (osiągającą niekiedy 2 metry wysokości), atrakcyjną rośliną jednoroczną, stosunkowo łatwą w uprawie. Średnica samego kwiatu także jest imponująca, ponieważ potrafi mierzyć nawet 30 cm. 

Nie jest to kwiat wymagający, rośnie praktycznie na każdym podłożu. Można go sadzić na zagonach, a nawet w formie punktowej wzdłuż płotów. W Polsce przede wszystkim hołubi się słonecznika na wschodzie, m.in. w Bieszczadach i na Roztoczu, jednak wciąż plantacji słonecznikowych w kraju nie ma wiele. Ten słoneczny kwiat jest bardziej ceniony w państwach południowych, takich jak Włochy, Francja i Hiszpania.

Stąd ten miodny gatunek nie jest często spotykanym w Polsce przysmakiem. Warto jednak próbować go znaleźć, ponieważ miodem ze słonecznika można wspomagać leczenie wielu schorzeń oraz wykorzystywać jako prewencję przed zachorowaniem na infekcje wirusowe, bakteryjne, czy poważniejsze choroby.

Reklama

Zawartość miodu słonecznikowego

Co zawiera miód słonecznikowy? Właściwości lecznicze mają ścisły związek ze składem. Występują w nim bowiem cenne białka, węglowodany, w tym przede wszystkim cukry, takie jak glukoza i fruktoza. Co warte podkreślenia, to fakt, iż w miodzie ze słoneczników sacharoza pojawia się tylko w nieznacznych ilościach. 

Ponadto w tym pszczelim wytworze znajdują się:

 • biopierwiastki, 
 • witaminy (np. A, B3, C, PP), 
 • kwasy organiczne, 
 • enzymy, 
 • olejki eteryczne, 
 • flawonoidy,
 • naturalne barwniki. 

Im więcej w danym produkcie mleczka pszczelego oraz pyłku pszczół, tym zasobniejsze pokłady powyższych prozdrowotnych składników. 

Słonecznikowy miód wygląda jak jasny albo trochę ciemniejszy bursztyn. Jego smak jest bardzo delikatny, przez co zyskał sobie opinię doskonałego dla dzieci. Trzeba także zauważyć, że ten zdrowy smakołyk łatwo jest rozprowadzić na kanapce, ponieważ nawet w postaci skrystalizowanej, nie pozostawia grudek i łatwo się rozsmarowuje.

Reklama

Jakie właściwości ma miód słonecznikowy?

Kto w szczególności powinien zdecydować się na miód słonecznikowy? Działanie jest wszechstronne, dlatego poleca się go właściwie wszystkim osobom. 

Odnotowuje się korzystne oddziaływanie tego naturalnego przysmaku na układ odpornościowy, którego funkcjonowanie po systematycznym zażywaniu miodu poprawia się. 

Miód ze słonecznych kwiatów jest także wsparciem w leczeniu chorób związanych z krążeniem, co więcej zbija złą frakcję cholesterolu, wysokie ciśnienie tętnicze, a także dotlenia mięsień sercowy oraz przeciwdziała miażdżycy

Co jeszcze może miód słonecznikowy, na co jest jeszcze? Na pomoc w walce z niektórymi schorzeniami dotyczącymi nerek, a także układu pokarmowego (tutaj szczególną uwagę zwraca się na wpływ miodu na pracę wątroby, żołądka i jelit) oraz systemu oddechowego. 

Co więcej zawdzięcza się mu także:

 • poprawę nastroju, 
 • przypływ energii,
 • szybszą rekonwalescencję, 
 • odbudowę siły, 
 • odprężenie i wyciszenie. 

Ponadto zwraca się także uwagę na wpływ miodu ze słoneczników na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci, co można wykorzystać m.in. jako wspomożenie terapii chorób skórnych.

Reklama

Zastosowanie miodu słonecznikowego

Biorąc pod uwagę ogrom korzyści jakie daje organizmowi miód słonecznikowy, zastosowanie go w życiu codziennym stanowi ważne zadanie dla każdego, kto pragnie jak najdłużej utrzymywać swoje ciało w zdrowiu i dobrej kondycji. 

Przede wszystkim podkreśla się, że miód najlepiej spożywać na zimno, czyli np. na kromce chleba, toście, przestudzonym naleśniku, czy jako polewa do ciast, innych wypieków lub deserów, itp. 

Jak jeszcze zażywać wyjątkowy produkt jakim jest miód słonecznikowy? Właściwości lecznicze tego preparatu są wsparciem dla ustroju, jeśli będą brane pod uwagę zasady związane z przygotowywaniem i przechowywaniem pszczelego smakołyku. Nie wolno podgrzewać miodu do temperatury przewyższającej 40-45 stopni Celsjusza. Oznacza to także, że dodawanie miodu do napojów takich jak herbata, kawa, woda, itp. powinno mieć miejsce pod warunkiem, że te trunki będą odpowiednio przestudzone.

Poza tym miód oparty na nektarze z kwiatów słonecznika można również wykorzystać jako dodatek do sałatkowych i mięsnych sosów, a także innych wytrawnych potraw.

Ten miód to także kosmetyk, dlatego warto o nim pamiętać przygotowując m.in. maseczkę na twarz, czy peeling do ciała.

Reklama

Gdzie kupić miód słonecznikowy?

Nie jest łatwo nabyć miód słonecznikowy. Gdzie go kupić? W sklepach stacjonarnych trudno o ten przysmak. Może się jednak okazać, że mieszkający nieopodal posiadacz jakiejś niewielkiej pasieki zebrał właśnie taki rodzaj miodu. Dobrze jest zasięgnąć języka w pobliskich mniejszych miejscowościach, czy sklepikach. Można również spróbować popytać w punktach ze zdrową żywnością. Zawsze też można dokonać zakupu w Internecie, zwłaszcza jeśli interesująca pasieka znajduje się daleko, np. na Roztoczu, w Bieszczadach, czy nawet zagranicą.

W związku z tym, że jest to rzadko występujący produkt, jego wytwórcy każą sobie srogo za niego płacić. Ile zatem kosztuje miód słonecznikowy? Cena za duży słój płynnego miodu opiewa na około 50-60 zł. Jeśli producent tego słodkiego wyrobu wycenia go na dużo niższą kwotę, zachodzi podejrzenie, że nie jest to czysty miód słonecznikowy, a mieszanka kilku różnych gatunków, m.in. miodu ze słoneczników.

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. Detlef Mix, Miód. Dla zdrowia i urody, Wydawnictwo RM, 2010, ISBN 978-83-7243-838-6.
 • 2. Kędzia Bogdan i współpracownicy, Występowanie związków fenolowych w miodzie pszczelim, Postępy Fitoterapii 4/2008, s. 225-232.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Miody
Miód nawłociowy - właściwości. Na co i jak spożywać?
Pszczoła na kwiatach nawłoci
Pyłek kwiatowy - jak prawidłowo spożywać pyłek pszczeli? Właściwości i przeciwwskazania
Produkty pochodzenia pszczelego
Miód z cynamonem – właściwości i proporcje. Na co pomaga i jak zrobić?
Miód z cynamonem
Podobne artykuły
Miód ściekający po twarzy
Miód na rany: jaki wybrać i jak stosować w leczeniu ran?
Produkty pochodzenia pszczelego
Miód manuka - właściwości lecznicze i zastosowanie
Pszczoła na facelii błękitnej
Miód faceliowy: właściwości, cena. Jak stosować i na co?
Pierzga
Pierzga - właściwości i przeciwwskazania. Na co pomaga i jak stosować?
Biały miód w słoiku
Biały miód – z czego jest? Właściwości i zastosowanie

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!