Dla Ciebie, na zdrowie!

Mycie włosów odżywką - jakie daje efekty? Jaką wybrać?

Mycie włosów odżywką to metoda, która sprawdzi się przede wszystkim u posiadaczek włosów zniszczonych, wymagających silnego odżywienia. Nie każdy kosmetyk będzie się jednak do tego nadawał. Jaką odżywką myć włosy i jakich efektów się wówczas spodziewać?
Kobieta myje włosy odżywką
Źródło:123RF
Spis treści

Dla kogo mycie włosów odżywką?

W przeciwieństwie do wielu szamponów do włosów, odżywki nie zawierają detergentów odpowiedzialnych za pienienie się kosmetyku. Substancje te mogą wysuszać i podrażniać skórę głowy, ponieważ pozbawiają ją naturalnej ochronnej warstwy lipidowej. Używane zbyt często doprowadzają także do puszenia się i odwadniania włosów. 

Mycie włosów odżywką to zatem metoda bardziej przyjazna dla skóry głowy, jak i kosmyków, ponieważ nie doprowadza do ich przesuszenia. Osoby z tendencją do przetłuszczania powinny jednak uważać na ten sposób - znacznie lepiej sprawdza się on przy skórze suchej oraz włosach zniszczonych, łamiących się i wymagających silnego odżywienia.

Mycie włosów metodą OMO

OMO to jedna z dwóch metod mycia włosów odżywką. Jej nazwa to skrót od słów Odżywka-Mycie-Odżywka. Sposób ten polega na wstępnym oczyszczeniu włosów odżywką, następnie umyciu skóry głowy szamponem oraz ponownym nałożeniu odżywki. Dzięki dwukrotnemu zastosowaniu odżywki, włosy zostają zabezpieczone przed negatywnym działaniem znajdujących się w szamponie detergentów, a co za tym idzie przed matowieniem, puszeniem się i przesuszeniem. 

Regularne korzystanie z metody OMO regeneruje włosy, dlatego sposób ten powinny wypróbować osoby często poddające się zabiegom fryzjerskim takim, jak koloryzacja czy stylizacja na ciepło.

Mycie włosów OMO krok po kroku

  1. Zwilż włosy, po czym nałóż na całą ich długość wybraną odżywkę. Jeśli masz problem z łamiącymi się i rozdwajającymi końcówkami, skoncentruj się zwłaszcza na nich.
  2. Bez spłukiwania znajdującej się na długości włosów odżywki, wmasuj w skórę głowy ulubiony szampon. To właśnie u nasady włosów znajduje się najwięcej zanieczyszczeń, a także wydzielane przez gruczoły łojowe sebum, dlatego wystarczy skupić się na tych partiach. Jeśli masz skłonności do podrażnień, wybierz naturalny szampon bez SLS, SLES, parabenów i silikonów w składzie. Przed nałożeniem go na skórę głowy, warto go odrobinę rozwodnić i spienić w dłoniach.
  3. Spłucz szampon i odżywkę, po czym nałóż na włosy odżywkę jeszcze raz. Trzymaj ją przez czas wskazany przez producenta na opakowaniu, po czym spłucz. Na końcu warto zmienić strumień wody na chłodny - pozwoli to domknąć łuski włosów, dzięki czemu będą one bardziej gładkie i błyszczące.

Mycie głowy odżywką - podstawowa metoda

Mycie głowy metodą OMO przynosi dobre efekty, jednak jest dość czasochłonne. Właśnie dlatego niektóre panie myją włosy całkowicie zastępując szampon odżywką. Mycie przebiega wówczas tak, jak z użyciem tradycyjnego szamponu. Stosując tę metodą warto od czasu do czasu umyć głowę zwykłym szamponem (najlepiej z SLS), który dokładnie oczyści skórę głowy. Za każdym razem należy pamiętać 
o dokładnym spłukaniu odżywki z włosów u ich nasady - pozostałości kosmetyku sprawią, że włosy będą oklapnięte i sprawią wrażenie tłustych.

Jaką odżywkę do mycia włosów wybrać?

Korzystając z metody OMO można stosować jedną lub dwie różne odżywki. Jeśli zdecydujemy się na dwa produkty, wówczas odżywka używana jako pierwsza powinna być bez silikonów w składzie. Druga odżywka niech będzie natomiast bogata w substancje odżywiające. 

Raz na jakiś czas można również zastąpić ją maską do włosów. Odżywka do mycia włosów powinna zawierać jeden z łagodnych detergentów, np.    Behentrimonium Chloride, Cetrimonium Chloride lub Benzalkonium Chloride - najlepiej, jeśli będzie się on znajdował wysoko w składzie. Składniki takie jak parafiny, proteiny czy oleje mineralne powinny natomiast znajdować się na jego końcu, są one bowiem ciężkie do zmycia i mogą obciążać włosy.

Odżywka myjąca do włosów

Mycie włosów odżywką stało się tak popularne, że producenci kosmetyków zaczęli wprowadzać do sprzedaży specjalne odżywki myjące. Produkty te posiadają kremowe, delikatnie myjące formuły, które jednocześnie oczyszczają skórę głowy i dogłębnie odżywiają włosy, nadając im miękkości i blasku. Wysoko w składach tego rodzaju kosmetyków znajdują się kondycjonery włosów czy nawilżający panthenol.

Mycie włosów bez szamponu - inne metody

Mycie włosów odżywką to nie jedyna metoda mycia włosów bez użycia szamponu. Jednym z domowych sposobów jest mycie włosów sodą oczyszczoną - nie należy robić tego jednak częściej niż 2-3 razy w miesiącu, ponieważ soda mocno wysusza zarówno włosy, jak i skórę głowy. Powoduje również wypłukiwanie się barwnika w przypadku włosów farbowanych. Sodę oczyszczoną do mycia włosów powinny wykorzystywać osoby borykające się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy, czyli te, u których raczej nie sprawdzi się mycie odżywką.

Zobacz także:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Włosy z białym łupieżem
Przeczytaj artykuł
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Włosy przed i po keratynowym prostowaniu
Przeczytaj artykuł
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Nasiona kozieradki
Podobne artykuły
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Maseczka z jajka na włosy - jak często używać? Efekty
Butelka z olejem makadamia
Olej makadamia - właściwości. Jak stosować kosmetyki?
Woda z brzozy
Woda brzozowa – działanie, zastosowanie, właściwości
Kobieta o wysokoporowatych włosach
Włosy wysokoporowate – czym olejować? Jak pielęgnować?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!