Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala uniknąć ekstrakcji zęba w wielu przypadkach. Jedyną wadą z punktu widzenia pacjenta pozostaje cena. Zobacz, na czym polega i jakie ma przewagi endodoncja z użyciem narzędzi optycznych i ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem.
Leczenie endodontyczne pod mikroskopem
Źródło:123RF
Spis treści

Czym jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe mikroskopowe uchodzi na najdoskonalszą i najbardziej precyzyjną z metod, którymi dysponuje współczesna endodoncja, czyli dział stomatologii zajmujący się chorobami miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Wykorzystanie mikroskopu pozwala na niezwykle dokładne opracowanie kanałów zębowych. Mikroskop zapewnia bowiem wielokrotne powiększenie, a także oświetlenie pola zabiegowego, dzięki czemu możliwe jest poznanie dokładnego kształtu i przebiegu korzeni, dostrzeżenie ewentualnych zawężeń czy perforacji. Dodatkowo w trakcie zabiegu stomatolog wykorzystuje tzw. endometr służący do pomiar długości kanału. Wszystko to razem przekłada się na wysoką skuteczność mikroskopowego leczenia kanałowego, w wielu przypadkach pozwalając uniknąć ekstrakcji chorego zęba.

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe stosuje się w przypadku ostrego nieodwracalnego zapalenia miazgi,będącego konsekwencją bardzo głębokich zmian próchniczych, złamania zęba czy nadmiernego starcia jego korony. W ogólnym zarysie zabieg, a właściwie seria zabiegów, polega na oczyszczeniu kanałów z chorej miazgi (niegdyś konieczna była uprzednia jej dewitalizacja, czyli „zatrucie”, dziś wystarcza podanie odpowiednio silnego znieczulenia), poszerzeniu ich i osuszeniu oraz wypełnieniu tzw. gutaperką. 

Leczenie kanałowe w stomatologii stosuje się od dawna, jednak postęp techniczny w ostatnich latach pozwolił na znaczne jego usprawnienie. Szczególne znaczenie miało wprowadzenie do gabinetów stomatologicznych nowoczesnych mikroskopów – urządzeń wykorzystujących zaawansowaną optykę renomowanych producentów, pozwalających skutecznie leczyć nawet bardzo trudne przypadki. 

Czym różni się leczenie kanałowe od tradycyjnego?

Co do istoty, leczenie kanałowe pod mikroskopem nie różni się nazbyt od leczenia tradycyjnego wedle opisanego powyżej schematu. Jednak wykorzystanie narzędzia optycznego zdecydowanie zwiększa precyzję zabiegu. Mikroskop gwarantuje nawet 25-krotne powiększenie, pozwalając na pracę w polu zabiegowym o średnicy 1 milimetra. Dzięki temu doskonale widoczne są wszelkie anomalie w budowie kanałów oraz ich uszkodzenia. Właśnie dlatego stomatologia mikroskopowa tak dobrze sprawdza się w przypadkach trudnych, nietypowych i zaawansowanych pod względem zmian chorobowych.

Kiedy potrzebne jest leczenie zęba pod mikroskopem?

Mikroskop w leczeniu kanałowym nieodzowny staje się w sytuacji, gdy kanały są bardzo wąskie, kręte i nietypowe pod względem anatomicznym lub kiedy stomatolog nie jest w stanie gołym okiem zlokalizować dodatkowych kanałów ani ich odgałęzień. 

Wskazaniem są też uszkodzenia kanałów, na przykład ich perforacja. Zaawansowane narzędzia optyczne zapewniające duże zbliżenie są niezbędne także w sytuacji, gdy w czasie zabiegu doszło do złamania narzędzia endotycznego, którego fragment został uwięziony w kanale. Pamiętać należy, że znaczny odsetek zębów, które poddawane są leczeniu stomatologicznemu z użyciem mikroskopu, wcześniej leczonych kanałowo w sposób tradycyjny a zarazem – jak się okazało – nieskuteczny.

Czy warto się zdecydować na leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem w wielu przypadkach pozwala uratować ząb,który wobec braku dostępności nowoczesnych metod leczenia skazany byłyby na ekstrakcję, lub – wskutek braku odpowiednich działań – mógłby być źródłem poważnych stanów zapalnych w organizmie, nie tylko w obrębie jamy ustnej. Dlatego podejrzewając poważny stan, jeśli chodzi o nasze uzębienie, wybierać należy te gabinety, które dysponują precyzyjnym sprzętem optycznym wspomagającym leczenie kanałowego. Choć oczywiście kryterium najbardziej kluczowym niezmiennie pozostają kwalifikacje, wiedza i umiejętności stomatologa, dla którego mikroskop jest jedynie narzędziem usprawniającym pracę. 

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem z punktu widzenia pacjenta ma tylko jedną wadę: jest zabiegiem relatywnie drogim. Decydując się na tę metodę leczenia, pacjenci muszą mieć świadomość, iż łączny koszt jednej lub kilku wizyt zapewne zamknie się w granicach od 500 do nawet 1500 złotych(sporadycznie zdarzają się usługi tańsze, rzędu 300 zł, ale też w przypadkach bardziej skomplikowanych koszty mogą wynieść nawet około 2 tys. zł.). Wysoka cena jest odzwierciedleniem przede wszystkim nakładów inwestycyjnych, które musi ponieść gabinet stomatologiczny szykując się do wprowadzenia usługi leczenia kanałowego pod mikroskopem. Dobrej klasy sprzęt optyczny kosztuje bowiem kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Chcesz podjąć się leczenia stomatologicznego lub skorzystać z usług protetycznych, ale kolejki w państwowych placówkach są zbyt długie, a Twój budżet nie pozwala ci na skorzystanie z prywatnej opieki? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na Mediraty, czyli kredyt, w zakres którego wchodzi, m.in. leczenie stomatologiczne zębów - leczenie zachowawcze, ortodontyczne, implanty zębowe i procedury implantoprotetyczne.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też: 

 

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.

Bibliografia

  • Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski: Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Warszawa 2014, PZWL
  • Alicja Rembiarz-Jadliński: Endodoncja mikroskopowa w praktyce, Wrocław 2017, Edra Urban & Partner
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy licówki porcelanowe są trwałe? Jaki jest koszt?
Koszty aparatu ortodontycznego - cena aparatu i wizyt u lekarza
Jak wyleczyć ropień zęba? Co warto wiedzieć?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama