Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Nadciśnienie tętnicze u dzieci - objawy i leczenie

O trudnościach w interpretacji wyników, leczeniu i objawach nadciśnienia tętniczego u dzieci, opowiada pediatra Agnieszka Zjawiona.
Dziewczynka w czasie badania u pediatry
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Wartości ciśnienia u dzieci zmieniają się wraz z wiekiem. Im młodsze dziecko tym niższe ma ciśnienie. U dzieci wartości ciśnienia zależne są nie tylko od wieku, ale i od płci czy nawet wzrostu. Jak ważna i trudna jest interpretacja wyników takich pomiarów ilustruje poniższy przykład:

Jeśli wartość ciśnienia dla dwóch, 7 letnich chłopców o różnym wzroście jest taka sama, znaczy to, że niższy chłopiec może mieć nadciśnienie, a wyższy ciśnienie prawidłowe. W związku z tym, że wartości ciśnienia tętniczego u dzieci zależą od wielu czynników, nie można przyjąć tak jak u dorosłych stałych, ustalonych wartości, jako normę.

U dzieci ciśnienie tętnicze ocenia się przy pomocy siatek centylowych.

Reklama

Diagnoza nadciśnienia u dzieci

Wartości ciśnienia skurczowego i/lub rozkurczowego mieszczące się poniżej 90 percentyla (naniesione na siatki centylowe wartości ciśnienia tętniczego zależnie od wieku, wzrostu i płci) przyjmuje się za prawidłowe.

Wartości pomiędzy 90 a 95 percentylem, jako ciśnienie tętnicze wysokie prawidłowe, zaś wartości przekraczające 95 percentyl uznaje się za nadciśnienie tętnicze

Reklama

Przyczyny nadciśnienia u dzieci

U dzieci poniżej 10 roku życia nadciśnienie tętnicze ma najczęściej charakter objawowy. Spowodowane może być miąższowymi chorobami nerek, zwężeniem tętnicy nerkowej, koarktacją aorty lub uwarunkowaniem hormonalnym. U młodzieży (12-18 lat) często mamy do czynienia z tzw. nadciśnieniem samoistnym (bez uchwytnej przyczyny organicznej).

U dzieci i młodzieży z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego należy zwrócić uwagę na obecność czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak otyłość i zaburzenia gospodarki lipidowej. Duże znaczenie ma stwierdzenie rodzinnego występowania nadciśnienia. 

Reklama

Nadciśnienie wtórne u dzieci

Nadciśnienie tętnicze wtórne występujące u dzieci do 12 roku życia może być związane z czynnikami genetycznymi, niską urodzeniową masą ciała, zbyt dużym spożyciem soli w diecie oraz małą aktywnością fizyczną. Palenie tytoniu przez młodzież ma również istotny wpływ na tworzenie się wczesnych zmian miażdżycowych w naczyniach tętniczych.

Reklama

Pomiar ciśnienia u dzieci

Wynik jednorazowego pomiaru nie rozstrzyga jednoznacznie o rozpoznaniu lub wykluczeniu nadciśnienia tętniczego u pacjenta i ma na ogół małą wartość diagnostyczną (wyjątek stanowi bardzo wysokie ciśnienie). Związane jest to z dużą zmiennością ciśnienia tętniczego w czasie, spowodowaną wpływem czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

Pomiaru należy dokonać, gdy dziecko jest spokojne, powinno przyjąć pozycję siedzącą z odwiedzionym ramieniem ułożonym na poziomie serca. Należy starannie dobrać szerokość i długość mankietu. 

Zobacz: Naturalne sposoby na nadciśnienie

Reklama

„Zespół białego fartucha” też dotyka dzieci

Nie powinno się zapominać o tzw. zespole "białego fartucha", czyli występującego u dzieci wyraźnie podwyższonego ciśnienia tętniczego stwierdzanego w pomiarze dokonywanym w obecności lekarza lub pielęgniarki w placówce opieki zdrowotnej. Zjawisko to jest odruchem warunkowym, a nie reakcją nerwicową (lękową) a częstość jego występowania według różnych źródeł piśmiennictwa wynosi od 12% do nawet 63%.

Reklama

Leczenie nadciśnienia tętniczego u dzieci

Podobnie jak u dorosłych, tak i u dzieci stosuje się zarówno leczenie niefarmakologiczne jak i farmakologiczne. To pierwsze stosuje się poprzez modyfikację stylu życia (ograniczeniu spożycia soli oraz zwiększeniu aktywności fizycznej), dopiero przy braku pozytywnego efektu wdrażane jest leczenie farmakologiczne. Każde dziecko z podejrzeniem nadciśnienia tętniczego powinno być skonsultowane przez kardiologa, okulistę i nefrologa.

Wskazania do stosowania leczenia farmakologicznego nadciśnienia tętniczego u dzieci obejmują wtórne nadciśnienia i brak pozytywnej odpowiedzi na modyfikacje stylu życia.

Leczenie farmakologiczne może być rozpoczęte jednym lekiem z grup zaakceptowanych do stosowania u dzieci. Leki te należą do następujących grup: ACE inhibitory, blokery receptora angiotensyny, ß-blokery, blokery kanału wapniowego i leki moczopędne.

Nadciśnienie u dzieci jest zjawiskiem dość nowym, nie występuje tak powszechnie jak w przypadku dorosłych. Odległe konsekwencje nieleczonego nadciśnienia nie są do końca poznane. Tak samo, jak nie wiemy o skutkach długotrwałego leczenia przeciw nadciśnieniowego. To wszystko powoduje, że włączenie terapii farmakologicznej u dzieci musi być ustalone na podstawie pewnych wskazań.

Wskazania te obejmują:

  • nadciśnienie objawowe;
  • nadciśnienie wtórne;
  • nadciśnienie ze zmianami narządowymi;
  • brak efektów leczenia niefarmakologicznego.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy chorób krążenia
Cholesterol całkowity - badanie i norma. Jak skutecznie obniżyć jego poziom?
Wysoki cholesterol blokujący przepływ krwi
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. O czym świadczą?
Mierzenie ciśnienia tętniczego
Wystające żyły - na rękach, dłoniach i nogach. Czy są objawem choroby?
Wystająca żyła na nodze
Podobne artykuły
Lekarz mierzy puls pacjentowi
Niski puls - co oznacza? Jak podnieść domowym sposobem?
Mężczyzna z dusznicą bolesną
Dusznica bolesna - objawy, rokowanie, leki i domowe sposoby
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza i czym grozi? Przyczyny i sposoby na jego obniżenia
Kiedy i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Kobieta odczuwa ból serca
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!