Polscy naukowcy wyprodukowali innowacyjny miód

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyprodukowali suszony miód. Zawiera on aż 80 proc. miodu naturalnego. Jest on w formie proszku i może być świetnym składnikiem wielu produktów spożywczych, czy suplementów diety.
Plastry miodu
Źródło: 123RF

Spis treści

Miód suszony – czym jest?

Co ważne, na rynku dostępny jest już miód w proszku, ale ma on tylko 50 proc. naturalnego produktu, zaś reszta to maltodekstryna, czyli substancja pomocnicza z wysokim indeksem glikemicznym, która nie jest zalecana m.in. cukrzykom. Innowacja warszawskich naukowców polega na tym, iż maltodekstryna została zastąpiona nutriozą, czyli nośnikiem o właściwościach prebiotycznych, wspomagającym układ pokarmowy.

Kto wyprodukował miód suszony?

Miód suszony został wyprodukowany przez zespół naukowców z Katedry Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji Wydziału Nauk o Żywności SGGW - dr hab. Katarzynę Samborską, dr inż. Aleksandrę Jedlińską, dr. inż. Artura Wiktora i prof. dr hab. Dorotę Witrową-Rajchert.

Uzyskano go na skutek zastosowania osuszonego powietrza w czasie suszenia rozpyłowego, dzięki czemu temperatura materiału podczas suszenia została obniżona z 80 do 50 stopni Celsjusza.

Gdzie stosować suszony miód?

Sproszkowany miód idealnie pasuje m.in. do:

  • wyrobów cukierniczych,
  • produktów mięsnych – np. jako dodatek przedłużający przydatność do spożycia kawałków mięsa.

Ponadto miód wykorzystuje się do produkcji leków, kosmetyków czy produktów spożywczych. Naturalny miód stosowany jest w przemyśle w niewielkich ilościach, głównie ze względu na ograniczenia związane z jego lepką konsystencją, a dodatkowym problemem jest też szybka krystalizacja. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest właśnie stosowanie miodu w proszku, jednak należy mieć na uwadze, iż jego wysuszenie nie jest łatwym zadaniem.

Źródło: Materiał został opracowany na podstawie PAP Nauka

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 4)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij