Dla Ciebie, na zdrowie!

Tauryna jako suplement dla sportowców - cena i dawkowanie

Tauryna to substancja, którą większość z nas zna z napojów energetycznych. Chętnie sięgają po nią również sportowcy, albowiem można ją znaleźć w rozmaitych suplementach i odżywkach. Wyjaśniamy, co to jest tauryna i jaki wpływ wywiera ona na ludzki organizm.
Tauryna w tabletkach
źródło:123RF
Spis treści

Tauryna

Tauryna to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów biogennych. Jej podstawową funkcją jest sprzęganie kwasów żółciowych przed wydaleniem ich z wątroby. W efekcie zwiększa się ich rozpuszczalność, co pozytywnie wpływa na ich działalność w przewodzie pokarmowym.

Dodatkowo tauryna działa detoksykująco i wzmacnia siłę skurczu serca. Taurynie przypisuje się także funkcje neuroprzekaźnika - to dlatego, że wpływa ona na ośrodkowy układ nerwowy. Mówi się też, że aminokwas ten poprawia funkcje poznawcze, przez co pomaga w nauce. Co ciekawe, wyjątkowo wysokie stężenie tauryny występuje w rozwijającym się mózgu. Spada ono zaraz po tym, gdy proces ten dobiega końca.

Tauryna dla sportowców

Tauryna jest składnikiem często dodawanym do suplementów dla sportowców, ponieważ wspiera ona transport kreatyny, która przyspiesza regenerację organizmu i pomaga uzyskać większy przyrost masy mięśniowej.

W jakich jeszcze procesach istotnych z punktu widzenia trenujących osób udział bierze tauryna? Na liście znajdują się także:

  • usprawnienie procesów anabolicznych, 
  • zmniejszenie katabolizmu mięśniowego, 
  • zapobieganie ubytkom potasu i magnezu, 
  • poprawa metabolizmu
  • detoksykacja organizmu. 

Co to jest tauryna i gdzie występuje?

Ludzki organizm wytwarza niewielkie ilości tauryny w mózgu, wątrobie, mięśniach szkieletowych oraz jelitach. Tauryna naturalna znajduje się w produktach bogatych w białko, a zatem w mięsie, rybach, soczewicy, grochu oraz serwatce, jednak zdecydowanie najwięcej tego aminokwasu zawierają ostrygi.

Tauryna syntetyczna jest częstym składnikiem napojów energetycznych, odżywek dla sportowców oraz mleka modyfikowanego dla dzieci (niemowlęta karmione piersią otrzymują odpowiednią dawkę tauryny razem z mlekiem matki). Znajdziemy ją także w składzie karmy dla kotów, ponieważ jest to niezbędny składnik w ich diecie. Koci organizm nie jest w stanie bowiem wytworzyć tauryny samodzielnie. 

Kiedy sięgnąć po suplementy z tauryną?

Tauryna bierze udział w wielu procesach fizjologicznych organizmu, jednak jest szczególnie ceniona przez sportowców, którzy przyjmują ją razem z rozmaitymi odżywkami. Często zawierają one również takie substancje jak kofeina czy glukuronolakton. 

Tauryna w tabletkach, jak również tauryna w proszku jest popularna przede wszystkim wśród osób, którym zależy na szybkiej regeneracji mięśni po treningu. Wszystko dlatego, że działa ona antykataboliczne i anaboliczne, a także umożliwia odbudowę uszkodzonych po wysiłku tkanek. W tym miejscu warto wspomnieć, że dodatkowa suplementacja tauryną jest potrzebna wyłącznie osobom regularnie uprawiającym sport, albowiem wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie organizmu na ten aminokwas. Lekkie ćwiczenia na siłowni czy fitness zdecydowanie nie wymagają wspomagania się tauryną suplementem.

Dawkowanie tauryny 

Nie istnieje jedna uniwersalna dawka tauryny, która byłaby odpowiednia dla wszystkich osób. Przed rozpoczęciem suplementacji najlepiej skonsultować się zatem z lekarzem lub dietetykiem, który doradzi nam, jaką dawkę aminokwasu powinniśmy przyjmować. Niezwykle istotne jest również stosowanie się do zaleceń znajdujących się na opakowaniu preparatu i nieprzekraczanie dziennej dopuszczalnej dawki. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych przedawkowania, do których zalicza się biegunka, wymioty oraz ból brzucha. Ogólnie rzecz ujmując, dziennie należy spożywać od 500 do 2000 mg tauryny, jednak dokładna gramatura jest uzależniona od trybu życia i indywidualnego zapotrzebowania danej osoby. 

Tauryna, a odchudzanie

Ze względu na zdolność do przyspieszenia przemiany materii oraz detoksykacji organizmu, tauryna może ułatwić pozbycie się nadprogramowych kilogramów u osób z nadwagą. Warto jednak pamiętać, że sama suplementacja w takiej sytuacji nie wystarczy - najważniejsza jest zmiana stylu życia i wprowadzenie do niego większej dawki ruchu oraz zdrowej diety. Tauryna może przyczynić się również do obniżenia poziomu tak zwanego złego cholesterolu, a także pozytywnie wpłynąć na stan osób chorych na cukrzycę.

Zdarza się również, że taurynę poleca się wegetarianom i weganom. Niezależnie od przyczyny, dla której chcemy sięgnąć po taurynę, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy też o przeciwwskazaniach do suplementacji tym aminokwasem. Na liście znajdują się: okres ciąży i karmienia piersią, stosowanie leków psychotropowych oraz choroba afektywna dwubiegunowa.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Szymański K., Winiarska K., “Tauryna i jej potencjalne wykorzystanie w terapii”, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2008; 62: 75-86, e-ISSN 1732-2693
  • Spriet L., Whitfield J., “Taurine and skeletal muscle function”, Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care 18(1), Listopad 2014
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Kobieta pije odżywkę białkową
Przeczytaj artykuł
Naleśniki proteinowe z białkiem serwatkowym dla sportowców
Naleśniki proteinowe na patelni
Przeczytaj artykuł
Shake proteinowy – na odchudzanie i na masę. Jaki wybrać?
Migdałowy shake proteinowy w szklance
Podobne artykuły
Suplementy na spalanie tłuszczu
Spalacz tłuszczu - jakie odżywki na redukcję tłuszczu dla sportowców
Kobieta odpoczywa po treningu
Regeneracja po treningu: suplementy i odżywki dla sportowca
Kobieta z hantlą w dłoni
Przedtreningówka - odżywka dla sportowca przed treningiem
Pojemnik z tabletkami MSM
MSM – siarka organiczna w suplementach dla sportowców
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!