Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗

Test na ojcostwo – na czym polega i czy można wykonać go w ciąży?

Test na ojcostwo to stosunkowa nowa metoda na wykluczenie lub potwierdzenie, czy konkretny mężczyzna jest biologicznym rodzicem dziecka. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, a jego dokładność szacowana na 99,999 procent. Sprawdź, na czym polega ten test oraz czy można wykonać go, gdy kobieta jest w ciąży.
Mężczyzna pobierający próbkę wydzieliny z ust za pomocą specjalnego patyczka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Test na ojcostwo to wiarygodny sposób na ustalenie, czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka.
  • Test można zrobić, gdy kobieta jest w ciąży, a także po latach. Możliwe jest również przeprowadzenie testu DNA, gdy mężczyzna już nie żyje.
  • Koszty badania na ojcostwo wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak się przygotować do USG genetycznego w ciąży?
Spis treści

Reklama

Jak zrobić test na ojcostwo?

Rodzaj badania, które pomaga z niemal 100-procentową skutecznością (ok. 99,999 proc. skuteczności) ustalić, kto jest biologicznym ojcem dziecka, jest test na ojcostwo. Standardowe testy DNA na ojcostwo są całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

Dzięki nim ustalenie ojcostwa jest łatwiejsze niż kiedykolwiek w historii. Jak zrobić tego rodzaju test? Do wykonania badania niezbędna jest próbka materiału biologicznego pochodząca od ojca oraz od dziecka. Może to być np. ślina. Zwykle jest to wymaz pobrany z wewnętrznej strony policzka.

Badanie może być przeprowadzone też na podstawie innych materiałów, np.: kropli krwi, włosa wyrwanego z cebulką, nabłonka pobranego ze smoczka, szczoteczki do zębów czy chusteczki do nosa.

Takie testy wykonują wyspecjalizowane laboratoria. Badania DNA często są zlecane przez sąd w celu dowodów niezbędnych w sprawie o ustalenie ojcostwa. Taki test można wykonać też prywatnie.

Do przeprowadzenia testu na ojcostwo, które nie jest zlecone przez sąd, potrzebna jest zgoda obu opiekunów prawnych dziecka. Ojciec nie może wykonać takiego badania w tajemnicy przed matką dziecka.

Analiza polega na porównaniu zmiennych fragmentów kodu DNA, nazywanych markerami DNA, dziecka, ojca i matki lub dziecka i ojca. Markery DNA dziecka opierają się w połowie z takich samych wiązań jak DNA matki i w połowie z takich jak kod ojca. Dzięki temu badacze mogą określić z dokładnością do 99,999 proc., czy konkretny mężczyzna może być ojcem dziecka, a także wykluczyć możliwość ojcostwa.

Reklama

Testy na ojcostwo w ciąży

Czy można zrobić test na ojcostwo będąc w ciąży? Co ciekawe, dziecko nie musi się urodzić, by określić, czy konkretny mężczyzna jest jego ojcem. Możliwe jest przeprowadzenie testu na ojcostwo, gdy kobieta jest w ciąży.

Istnieje kilka sposobów na pobranie materiału do testu DNA w ciąży. Warto tu wymienić:

  • badanie DNA z kropli krwi matki – jest to całkowicie bezinwazyjna i niezagrażająca życiu dziecka metoda. Taki test polega na wyodrębnieniu DNA dziecka z kropli krwi matki. Można to zrobić, ponieważ rozkładające się komórki łożyska trafiają do krwiobiegu kobiety. Tego typu testy uznaje się za najbardziej nowoczesny i bezpieczny sposób uzyskania wyniku przeprowadzanego w ciąży;
  • biopsja kosmówki – pobranie komórek zewnętrznej błony płodowej – to znacznie bardziej inwazyjna metoda pozyskania próbki do badania DNA. Polega na nakłuciu brzucha lub zdobyciu materiału poprzez pochwę matki. Niestety, ta metoda wiąże się z ryzykiem poronienia;
  • amniopunkcja – pobranie płynu owodniowego to kolejny sposób na pozyskanie próbki od nienarodzonego dziecka do badania DNA. Materiał biologiczny jest pobierany przez lekarza za pomocą igły wkłutej do brzucha pacjentki. Ryzyko poronienia jest tu mniejsze niż w przypadku biopsji kosmówki.

Test na ojcostwo po latach

Kiedy można zrobić test na ojcostwo? Badanie na ustalenie ojcostwa można wykonać w dowolnym momencie życia. Czas nie ma wpływu na uzyskany wynik, ponieważ DNA człowieka i jego genotyp są niezmienne.

Trzeba jednak rozróżnić pod względem prawnym ustalenie ojcostwa od uznania ojcostwa. Uznanie dziecka może nastąpić do momentu, gdy skończy ono 18 lat. Przy uznaniu i ustaleniu sądowym ojcostwa dziecko nie może mieć innego ojca prawnego, wcześniejsze ojcostwo innego mężczyzny musi być wykluczone.

Test na ustalenie ojcostwa można wykonać też po śmierci mężczyzny. Można to zrobić na różne sposoby. Jedna z metod polega na pobraniu mikrośladów DNA osoby zmarłej, natomiast drugi sposób polega na określeniu genotypu na podstawie próbek uzyskanych od krewnych.

Dzieje się tak wówczas, gdy pobranie materiału biologicznego od zmarłego jest niemożliwe. Wówczas należy zaangażować do badania krewnych z linii męskiej. Pokrewieństwo jest oznaczane na podstawie analizy haplotypu Y, dziedziczonego z ojca na syna.

Reklama

Negatywny wynik testu na ojcostwo

Trzeba podkreślić, że testy DNA na ojcostwo są najbardziej wiarygodnymi badaniami, dlatego wynik takiego testu jest w niemal 100 procentach pewny.

Negatywny wynik testu na ustalenie ojcostwa świadczy o tym, że dziecko z ogromnym prawdopodobieństwem, graniczącym wręcz z pewnością, nie jest biologicznym dzieckiem konkretnego mężczyzny. Inaczej w przypadku pozytywnego wyniku, który potwierdza ojcostwo.

Negatywny wynik zazwyczaj nie jest w stanie zniszczyć uczuć mężczyzny wobec dziecka. Natomiast w przypadku ojców, którzy płacili alimenty na nie swoje dzieci taki wynik jest poważnym argumentem w sądzie.

Wynik testu na ojcostwo, jego wzór zawiera informację o tym, jakie jest prawdopodobieństwo domniemanego ojcostwa.

Reklama

Cena testu na ojcostwo

Zestaw do pobrania materiałów do testu na ojcostwo można kupić w aptece. Analiza musi jednak nastąpić w specjalistycznym laboratorium, to właśnie właściwe miejsce, gdzie można zrobić test.

Nie jest więc możliwe samodzielne wykonanie domowego testu na ojcostwo. Można jedynie samemu pobrać materiał biologiczny o badania.

Ile kosztuje test na ojcostwo? Cena takiego badania DNA to około 500-1700 zł jeżeli jest wykonywane prywatnie. Natomiast, gdy zleca je sąd koszt to 1500-2000 zł.

O wiele droższe jest badanie wykonywane w ciąży. Jego koszt to nawet 7 tysięcy złotych. W przypadku rozprawy koszty pokrywa strona przegrana. Wyniki można uzyskać po kilku dniach roboczych.

 

 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Dr D. E. Kotłowski, Ustalenie ojcostwa po osiągnięciu 18 lat przez dziecko w sposób polubowny bez potrzeby wnoszenia pozwu, Kancelaria Senatu, https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k10/petycje/2020/100220/opinia_badik_oe-302.pdf, [dostęp: 03.02.2022].
  • Czy ustalenie ojcostwa po latach jest możliwe?, Stowarzyszenie Edukacji Medycznej, Pewny Tato, https://pewnytato.pl/ustalenie-ojcostwa-po-latach/, [dostęp: 03.02.2022].
  • Ustalenie ojcostwa, opis badania, diag.pl, https://diag.pl/pacjent/wp-content/uploads/sites/5/2018/06/USTALENIE-OJCOSTWA.pdf, [dostęp: 03.02.2022]
  • M. Bonar i inni, Pomijanie matki w testach DNA ustalających ojcostwo może prowadzić do błędu, PrzypadkiMedyczne.pl, e-ISSN 2084–2708, 2012; 18:65–70, https://mdcase.net/JmsFiles/5/full.pdf, [dostęp: 03.02.2022]
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Pobieranie krwi do badania
Co to jest badanie LDH i kiedy je wykonać? Sprawdź, co oznaczają wyniki
Próbki krwi
Kiedy i jak zrobić badanie OCT?
Optyczna koherentna tomografia dna oka
Podobne artykuły
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?
Ginekolog dla mężczyzn
Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Badanie PSA - normy (wolny, całkowity). Jakie są wskazania do wykonania testu?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda