Dla Ciebie, na zdrowie!

Tryptofan - na sen i dobry nastrój - źródła

Tryptofan to aminokwas, którego ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć, dlatego należy dostarczać go wraz z dietą. Gdzie można znaleźć produkty bogate w tryptofan i czy warto przyjmować tryptofan w tabletkach?
Łancuch związku chemicznego z grupy aminokwasów
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Tryptofan – działanie

Tryptofan jest niezbędny do produkcji białek, enzymów i tkanki mięśniowej. Odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego jego niedobór powoduje spadek energii, gorsze samopoczucie, a w skrajnych przypadkach nawet depresję.

Tryptofan bierze udział w wytwarzaniu serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia oraz melatoniny, która odpowiada za rytm okołodobowy organizmu. Aminokwas ten jest również pomocny w odchudzaniu, ponieważ pomaga kontrolować apetyt na węglowodany. Tryptofan wpływa także na laktację i odporność organizmu. Bierze też udział w wytwarzaniu kinureiny, czyli chemicznego filtra UV produkowanego w gałce ocznej.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Dorminox
Dorminox jest lekiem zawierającym doksylaminę jako substancję czynną. Doksylamina należy do grupy leków przeciwhistaminowych o działaniu nasennym i uspokajającym. Lek stosuje się w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania:
  • trudności z zasypianiem,
  • częstych przebudzeń nocnych,
  • wczesnego budzenia w godzinach porannych związanych ze stresem bądź zmianą stref czasowych.
Kliknij tutaj
REKLAMA

Tryptofan – źródła

Tryptofan w pożywieniu znajdziemy przede wszystkim w produktach bogatych w białko, m.in. rybach, mięsie, żółtym i białym serze, roślinach strączkowych, pestkach dyni i jajkach. Źródłami tryptofanu mogą być również preparaty apteczne.

Tryptofan – suplement

W aptekach znajdziemy suplementy diety, które pozwolą nam uzupełnić braki tryptofanu w organizmie. Po tego rodzaju preparaty powinny sięgać zwłaszcza osoby narażone na stres, mające problemy z zasypianiem i długo trwającymi stanami napięcia nerwowego.

Także ci, którzy obserwują u siebie spadek energii i trudności z mobilizacją do działania mogą zacząć przyjmować produkty zawierające tryptofan. Zwykle towarzyszą mu inne substancje aktywne korzystnie wpływające na działanie układu nerwowego, m.in. niacyna, melisa i ekstrakt z szyszek chmielu. Po suplementy z tryptofanem mogą sięgnąć także mężczyźni chcący poprawić jakość swojego życia seksualnego oraz kobiety cierpiące z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Reklama

Tryptofan – dawkowanie

Średnie dobowe zapotrzebowanie na tryptofan wynosi:

  • dla niemowląt do 12. miesiąca życia – 13 mg na kilogram masy ciała,
  • dla dzieci od 1. do 3. roku życia – 8 mg/kg m.c.,
  • dla dzieci od 4. do 13. roku życia – 6 mg/kg m.c.,
  • dla chłopców od 14. do 18. roku życia – 6 mg/kg m.c.,
  • dla dziewcząt od 14. do 18. roku życia – 5 mg/kg m.c.,
  • dla osób dorosłych – 5 mg/ kg m.c.

Reklama

Tryptofan – skutki uboczne

Przyjmowanie tryptofanu zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce pozwoli uniknąć wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych. Należą do nich zawroty głowy i senność. Ponadto, przyjęcie zbyt dużej dawki trypotofanu skutkuje nudnościami, wymiotami, bólami głowy, suchością w ustach, zaburzoną koordynacją ruchów i niewyraźnym widzeniem.

Reklama

Tryptofan a nerwica i depresja

Tryptofan bierze udział w produkcji serotoniny - neuroprzekaźnika nazywanego „hormonem szczęścia”. Bez jego odpowiedniej ilości dochodzi do niedoboru serotoniny w organizmie, co skutkuje spadkiem nastroju, stanami lękowymi, bezsennością, agresywnością, a nawet depresją. W leczeniu depresji stosuje się leki z grupy wychwytu zwrotnego serotoniny, które powodują, że taka sama ilość tego neuroprzekaźnika działa dłużej i intensywniej. Aby podwyższyć poziom serotoniny w mózgu warto zatem przyjmować tryptofan w postaci suplementów..

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Sen
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Budzenie się w nocy – co oznacza częste i o tej samej godzinie?
Mężczyzna obudził się w nocy
Czym jest sen głęboki i jak można go wydłużyć?
Kobieta śpi na chmurze
Podobne artykuły
Mężczyzna obudził się w nocy
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Sposoby na szybkie zasypianie
Co zrobić, jak nie można zasnąć? Sprawdź skuteczne sposoby na szybkie zasypianie
Mężczyzna odczuwa senność po jedzeniu
Czy senność po jedzeniu może świadczyć o chorobie?
Sen
Co się dzieje z twoim ciałem po 24 godzinach bez snu?
Kobieta śpi na wznak
Spanie na wznak - co oznacza i jak wygląda? Czy jest zdrowe?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!