Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Zapalenie gardła podczas ferii zimowych - co warto wiedzieć?

Ferie zimowe to czas, który zwykle spędzany jest bardzo aktywnie. Niekiedy może towarzyszyć mu niechciane zapalenie gardła, gdyż zimą podatność na infekcje jest bardzo wysoka. Leki na zapalenie gardła występują głównie w formie tabletek do ssania lub sprayu, a ich rolą jest przede wszystkim nawilżenie podrażnionej błony śluzowej. Sprawdź, jakie leki powinny się znaleźć w Twojej apteczce.
Rodzinne spędzanie czasu w czasie ferii zimowych
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ferie zimowe trwają dwa tygodnie, przypadając na styczeń lub luty. Jest to czas przepełniony różnoraką aktywnością fizyczną, w tym głównie sportami zimowymi.
 • Niestety obecne w powietrzu bakterie i wirusy, mogą szybko i łatwo zaatakować organizm dziecka i powodować infekcje, np. zapalenia gardła.
 • Spray, syrop oraz tabletki do ssania na gardło to szybkie sposoby, które mogą złagodzić objawy bólu gardła.
SPRAWDŹ TEŻ: Przeziębienie. Jak się zaczyna i jak je pokonać?
Spis treści

Ferie zimowe trwają dwa tygodnie, zwykle w styczniu, bądź lutym – w zależności od danego województwa. Jest to czas przepełniony różnoraką aktywnością fizyczną. Począwszy od obozów narciarskich, poprzez wyjścia na lodowisko, sanki czy lepienie bałwana. Niestety obecne w powietrzu bakterie i wirusy, atakują organizm, mogąc w konsekwencji doprowadzić do infekcji, np. zapalenia gardła.

Najlepsze tabletki na gardło to takie, które przynoszą ulgę i redukują odczuwanie nieprzyjemnych objawów, takich jak chociażby swędzenie i pieczenie gardła oraz widoczny obrzęk i zaczerwienienie. Leki na ból gardła występują w różnych formach, np. jako spray, tabletki, syrop czy lizaki.

Reklama

Przyczyny zapalenia gardła zimą

Przyczyn zapalenia gardła w sezonie zimowym może być co najmniej kilka. Suche powietrze, które występuje na skutek niskich temperatur powietrza, podrażnia śluzówkę gardła, doprowadzając do jego obrzęku i zaczerwienienia, czyli właśnie zapalenia gardła.

Dodatkowo, zimą dochodzi do częstych zmian temperatur, co również może wpłynąć na infekcje bakteryjne lub wirusowe. Wychodząc z ciepłego mieszkania na zewnątrz lub odwrotnie, gardło jest narażone na wahania temperatur. 

Do pozostałych przyczyn zapalenia gardła zaliczyć można:

 • zaburzenia hormonalne,
 • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • złą dietę,
 • cukrzycę,
 • refluks żołądkowo-przełykowy.

Nie należy lekceważyć zapalenia gardła i w przypadku pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie leczenie.

Reklama

Rodzaje zapalenia gardła

Zapalenie gardła to pojęcie ogólne, które dzieli się na kilka rodzajów. W zależności od konkretnego typu, przyczyna jego wystąpienia może być inna, gdyż za niektóre infekcje odpowiadają wirusy, a za część bakterie lub grzyby. Tym samym, leczenie poszczególnych rodzajów bólu gardła może być nieco inne.

Do najczęściej występujących typów zapalenia gardła zaliczyć należy:

 • ostre zapalenie gardła,
 • przewlekłe zapalenie gardła,
 • nawracające zapalenie gardła.

Każdy z wymienionych rodzajów może być o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, jednak zdecydowanie częściej dochodzi właśnie do wirusowego zapalenia gardła.Lek na gardło

Lek na gardło warto dostosować do rodzaju schorzenia. Te o podłożu bakteryjnym, zwykle wymagają wprowadzenia antybiotykoterapii, natomiast wirusowe polegają głównie na leczeniu objawowym. Najpopularniejsze są tabletki na ból gardła, które niwelują zaczerwienienie i podrażnienie śluzówki.

Najczęściej wybierane preparaty na ból gardła to:

 • tabletki do ssania na gardło – tabletki do ssania na ból gardła są popularną formą leczenia infekcji. W swoim składzie mają często: tymianek, lipę, szałwię, miód, cytrynę czy czarną porzeczkę. Należy uważać z podawaniem tabletek małym dzieciom, gdyż bardzo łatwo u nich o zadławienie się tego typu preparatem,
 • spray na gardło – jest zdecydowanie bardziej przyjazny dzieciom, gdyż jego aplikacja jest niezwykle prosta, a mianowicie stosuje się go miejscowo, spryskując powierzchnię błony śluzowej jamy ustnej oraz w razie potrzeby również gardła. 
 • syrop na gardło – również często jest zalecany dzieciom ze względu na jego łatwe zażywanie. Zwykle ma owocowy smak, co zniechęca dzieci do wypluwania lekarstwa. Nawilża błonę śluzową jamy ustnej oraz gardła, a także redukuje jej zaczerwienienie oraz obrzęk.

Zioła na gardło

Mają niemalże identyczne działanie, jak preparaty opisane powyżej. Niekiedy występują w formie tabletek lub saszetek do zaparzania. Można kupować je również w formie suszu, z którego należy przygotować wywar.

Zalecane zioła na gardło to m.in.:

 • szałwia,
 • podbiał,
 • tymianek,
 • dziurawiec,
 • lipa,
 • pokrzywa,
 • czarny bez.

Po wywar z ziół warto sięgać w czasie ferii zimowych, gdyż nie tylko zredukuje on zapalenie gardła, ale rozgrzeje organizm w chłodne dni.

Reklama

Tabletki na gardło w ciąży

Ciąża to stan, który wymaga szczególnego dbania o siebie, niestety w tym czasie odporność często spada, narażając organizm kobiety na liczne infekcje. Jedną z nich jest właśnie zapalenie gardła, które dodatkowo często występuje w sezonie jesienno-zimowym.

Leki na gardło w ciąży powinny być przepisane przez specjalistę, gdyż wiele substancji zawartych w preparatach, mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

W czasie ciąży, unikać należy przede wszystkim:

 • tymianku – to roślina, której nie należy stosować w czasie ciąży, ze względu na zwiększone ryzyko poronienia,
 • szałwii – płukanie gardła szałwią w ciąży może wpłynąć na przedwczesny poród,
  a u kobiet w okresie laktacji, zmniejszać ilość produkowanego pokarmu.
 • kwasu acetylosalicylowego – przyjmowanie go może mieć wpływ na przedłużenie trwania porodu, jak również zwiększyć ryzyko krwawień, gdyż rozrzedza on krew.

Jeśli ciężarna chce sięgnąć po pastylki na gardło, przed ich zażyciem koniecznie powinna skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Tabletki na gardło dla dzieci

Tabletki na gardło do ssania zalecane są głównie dla nieco starszych dzieci, u których ryzyko zakrztuszenia jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku maluszków.

Skuteczne tabletki na gardło powinny przede wszystkim zniwelować ból gardła, a także jego zaczerwienienie. Tabletki nawilżające gardło, korzystnie wpływają na kondycję błony śluzowej, redukując jej podrażnienie. Preparaty przeznaczone dla dzieci, zwykle mają owocowy smak, by zachęcać najmłodszych do przyjmowania leków hamujących przykre dolegliwości zdrowotne.

Czytaj również

Bibliografia

 • Podsiadły E, Demkow U. Diagnostyka mikrobiologiczna, immunologiczna i molekularna najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria 2017;5(113):109–121.
 • Hryniewicz W (red.). Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. [W:] Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, 2016. Wyd. Narodowy Instytut Leków: 45–63.
 • Klassen T.P.: Croup. A current perspective. „Pediatric Clinics of North America”, grudzień 1999.
 • Held-Ziółkowska M: Ostre zapalenia krtani u dzieci. [W:] Janczewski G (red.): Otolaryngologia praktyczna; t. 2., wyd. 1, Via Medica, Gdańsk 2007: 493-495.
 • Grzegorowski M : Ostre zapalenie krtani. [W:] Gryczyńska D (red.): Otolaryngologia dziecięca; wyd. 1, Alfa Medica Press, Łódź 2007: 374-381.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby laryngologicze
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Bakteria w gardle - jak się objawia? Wymaz i leczenie
Dziecko z bakterią w gardle
Jak pozbyć się uczucia zatkanego ucha przy katarze?
zatkane ucho
Podobne artykuły
Bakterie wydobywające się z nosa
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Wizualizacja zatok szczękowych
Torbiel w zatoce szczękowej - objawy, przyczyny i domowe sposoby. Czy może się wchłonąć?
Lekarz pobiera wymaz z gardła
Gronkowiec w gardle - czym jest i jak się objawia? Domowe sposoby
Wizyta dziecka u laryngologia
Ból ucha u dziecka - jak pomóc? Leczenie i domowe sposoby
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę. Sprawdź, jak się pozbyć uporczywych dolegliwości

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!