} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Żele energetyczne dla biegaczy i innych sportowców. Jakie?

Żele energetyczne to błyskawiczny zastrzyk życiodajnej mocy dla mięśni – niezbędny w czasie wielogodzinnej rywalizacji na długich dystansach. Żele dla biegaczy zawierają duże dawki łatwoprzyswajalnych węglowodanów, a także dodatki w postaci kofeiny i innych substancji. Zobacz, jak działają tego typu odżywki i jak należy je stosować.
Biegacze w czasie maratonu
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Żele energetyczne 

Żele energetyczne, inaczej żele do biegania doskonale znane są zawodnikom uprawiającym dyscypliny wytrzymałościowe, wymagające wielogodzinnego wysiłku, takie jak biegi długodystansowe, biegi narciarskie, triathlon oraz kolarstwo.

To wygodne w aplikacji produkty zawierające silnie skoncentrowane dawki węglowodanów, stanowiące błyskawiczne źródło energii dla zmęczonych i wyeksploatowanych mięśni.

Żele energetyczne wolne są przy tym od takich substancji, jak białka oraz tłuszcze, nie powodują więc przyrostu masy, a jedynie doraźnie zwiększają możliwości wysiłkowe i regeneracyjne organizmu. 

Reklama

Co zawierają żele dla biegaczy? 

Żele dla biegaczy w swoim składzie zawierają przede wszystkim węglowodany – stanowiącą źródło glukozy maltodekstrynę oraz fruktozę, dla maksymalnej wydajności i efektywności skomponowane w relacji ilościowej 2:1. Maltodekstryna jest polisacharydem składającym się z cząsteczek glukozy, powstającym w procesie hydrolizy skrobi spożywczej.

Jest lekkostrawna i stanowi niezwykle bogate źródło łatwoprzyswajalnej energii. Wyjątkowo szybko się trawi. Charakteryzuje się bardzo wysokim indeksem glikemicznym. Ma żelową konsystencję. Nie jest słodka. Fruktoza jest natomiast cukrem prostym z grupy ketoz, cechującym się wyjątkową słodkością. Występuje przede wszystkim w owocach, miodzie i nektarze kwiatowym.

Sama w sobie nie jest przydatna w czasie wysiłku fizycznego, co więcej – jej spożycie jest jedną z głównych przyczyn odkładania się tkanki tłuszczowej. Mimo tego stanowi istotny składnik preparatów dla biegaczy. W wątrobie przekształca się bowiem w glukozę, zaś w jelitach wchłaniana jest odmienną drogą. Pozwala to zmaksymalizować absorpcję cukrów przez organizm, a co za tym idzie – dostarczyć jeszcze większej dawki energii.  

Reklama

Żel energetyczny z kofeiną 

Oprócz węglowodanów, żele dla sportowców zawierać mogą szereg innych składników podnoszących wydajność organizmu w czasie ekstremalnego wysiłku. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest żel energetyczny z kofeiną. Substancja ta spełnia kilka funkcji: 

  • dodatkowo zwiększa przyswajalność cukrów, 
  • krótkotrwale zwiększa wytrzymałość mięśni, 
  • stymuluje wydzielanie neuroprzekaźników noradrenaliny i dopaminy, dzięki czemu pobudza układ nerwowy i zwiększa poziom optymizmu oraz motywacji. 

Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że kofeina ma szereg działań niepożądanych – podnosi ciśnienie tętnicze i przyspiesza pracę serca, nie jest więc wskazana w przypadku osób cierpiących na schorzenia układu naczyniowo-sercowego. Powoduje też odwodnienie organizmu, co jest wysoce niepożądanym efektem w czasie zawodów sportowych. 

Inne składniki, które obok węglowodanów i kofeiny mogą zawierać żele do biegania, to między innymi: sód, magnez i potas, tauryna, witamina B1, zazwyczaj jednak stanowią one dodatek śladowy i symboliczny. 

Reklama

Jak działa żel energetyczny? 

Długotrwały wysiłek fizyczny prowadzi do wyczerpania pokładów glikogenu zmagazynowanego w mięśniach. Glikogen mięśniowy jest polisacharydem (wielocukrem) składającym się z cząsteczek glukozy i jako taki stanowi podstawowe źródło energii.

Badania naukowe dowiodły, że pod wpływem intensywnego wysiłku jego zapasy w mięśniach zostają spalone w ciągu 40-60 minut, wskutek czego organizm zaczyna szukać innych źródeł energii.

W przypadku standardowego, godzinnego treningu, glikogen można uzupełnić za pomocą różnego rodzaju odżywek po zakończeniu aktywności fizycznej, przyspieszając w ten sam sposób regenerację mięśni i zapobiegając ich degradacji.

W przypadku jednak, gdy wysiłek trwa nieprzerwanie przez kilka godzin, wsparcia należy szukać na bieżąco, w trakcie rywalizacji.

Doskonałym wyjściem jest właśnie żel energetyczny, który pozwala na szybkie dostarczenie glukozy do organizmu i zasilanie w ten sposób mięśni. 

Reklama

Jak stosować żele energetyczne dla biegaczy?

Żele energetyczne dla biegaczy sprzedawane są w niewielkich tubkach do jednorazowego spożycia. Standardowa porcja żelu zawiera około 25 gramów węglowodanów, co pozwala zwiększyć zapasy energetyczne o około 100 dodatkowych kalorii. Do tego doliczyć należy śladowe ilości innych substancji (kilkaset mg sodu, czy kilkadziesiąt mg kofeiny).

Żel energetyczny przyjmuje się po około 45-60 minutach wysiłku, a następnie kolejne jego porcje w podobnych odstępach czasu. W ten sposób, przykładowo w czasie trwającego 3-5 godzin maratonu, przeciętny zawodnik może spożytkować 3-5 opakowań węglowodanowego wspomagacza.

Co istotne, zaleca się popijanie żelu wodą lub napojem izotonicznym, aby zwiększyć jego przyswajalność oraz uzupełnić zapasy wody. Pamiętajmy przy tym, że żele energetyczne dla biegaczy nie powinny być stosowane przez osoby bierne fizycznie. Nie stanowią one także zamiennika zwykłej, zdrowej, zbilansowanej diety. 

Bibliografia

  • Zofia Magier, Robert Jarzyna, Rola transporterów glukozy w regulacji metabolizmu człowieka, Postępy Biochemii 59 (1) 2013
  • Zofia Magier, Robert Jarzyna, Rola transporterów glukozy w regulacji metabolizmu człowieka, Postępy Biochemii 59 (1) 2013
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywki
Izolat białka serwatkowego i sojowego – działanie odżywki
Mężczyzna trzyma w dłoni odżywkę białkową
Glukozamina na stawy dla sportowców: w proszku i w tabletkach
Glukozamina w proszku i tabletkach na stawy
Hydrolizat białka serwatkowego i sojowego – właściwości
Mężczyzna robi sobie odżywkę białkową
Podobne artykuły
AAKG w tabletkach
AAKG - co to za suplement i jak stosować przy treningach?
Para ćwiczy na siłowni
Booster testosteronu: jaki dla sportowców? Co to ZMA i DAA?
Dziewczyny stukają się shakerami do odżywek białkowych po treningu
Koktajle białkowe po treningu. Na odchudzanie czy na masę?
Suplementy na spalanie tłuszczu
Spalacz tłuszczu - jakie odżywki na redukcję tłuszczu dla sportowców
Kolagen w proszku na stawy
Kolagen na stawy dla sportowców – do picia i w tabletkach

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!