Wychłodzenie organizmu - pierwsza pomoc, objawy, skutki

Wychłodzenie jest to stan, w którym temperatura organizmu jest niższa od minimalnej, dozwolonej temperatury ciała. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie w stanie wychłodzenia? Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny należy zdjąć z niego mokrą odzież, okryć suchymi kocami i ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej. Trzeba wezwać pogotowie ratunkowe i monitorować stan poszkodowanego.

Spis treści

Wychłodzenie to obniżenie temperatury całego organizmu do poziomu niższego od minimalnej dopuszczalnej temperatury ciała. Najczęstszą przyczyną wychłodzenia jest sytuacja, kiedy osoba jest nieodpowiednio ubrana do panujących warunków i zbyt długo przebywa w niskiej temperaturze. Objawy wychłodzenia związane są z czasem, w jakim osoba była eksponowana na zimno. 

Rodzaje wychłodzenia

 1. Stadium obrony – temperatura ciała mieści się w zakresie 34-36°C. Organizm stara się podnieść temperaturę ciała, dlatego intensywnie wytwarza ciepło – pojawiają się drżenia mięśniowe i przyspieszenie metabolizmu. Na skórze występuje tzw. „gęsia skórka” i nastroszenie włosów. Skóra jest zimna i blada, tak samo wargi. Tętno i oddech przyspieszają.
 2. Spadek temperatury do 27-34°C – organizm wchodzi w stadium wyczerpania. Pojawiają się silne skurcze mięśni, oddech zwalnia i staje się płytki. Tętno znacznie zwalnia, praca serca jest zaburzona. Wychłodzona osoba staje się obojętna i nie reaguje na ból. Jeśli temperatura ciała spadnie poniżej 30°C dochodzi do utraty przytomności.
 3. Gdy temperatura ciała spada poniżej 27°C następuje tzw. wiotkie porażenie mięśni. Osoba ma:
 • niewyczuwalne tętno,
 • problemy z oddychaniem,
 • jest nieprzytomna,
 • ma nienaturalnie rozszerzone źrenice.

Wychłodzenie - pierwsza pomoc

 1. Zabezpieczyć poszkodowanego przed dalszym spadkiem temperatury! Najlepiej przenieść do pomieszczenia, w którym panuje niska temperatura pokojowa.
 2. Jeśli jest nieprzytomny, nie oddycha i nie da się wyczuć tętna – należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe i przystąpić do akcji resuscytacyjnej.
 3. Jeśli jest nieprzytomny, ale ma zachowany oddech i tętno, należy zdjąć z niego mokrą odzież, okryć suchymi kocami i ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej. Trzeba wezwać pogotowie ratunkowe i monitorować stan poszkodowanego.

UWAGA! W żadnym wypadku nie wolno go zanurzać w gorącej wodzie!

 1. Gdy wychłodzona osoba jest przytomna, można jej podać gorący słodki napój (dostarczy szybko przyswajalnych kalorii i rozgrzeje „od środka”).

Wychłodzenie  - czego nie wolno robić?

Wnosić wychłodzonej osoby do bardzo nagrzanego pomieszczenia – paradoksalnie daje to odwrotny efekt do zamierzonego. O wiele wyższa zewnętrzna temperatura powoduje:

 • ogrzanie peryferycznych części organizmu,
 • rozszerzenie naczyń krwionośnych,
 • spływ zimnej krwi do centralnej części ciała,

co skutkuje obniżeniem ogólnej ciepłoty ciała.

W miarę możliwości wychłodzona osoba nie powinna się poruszać, a ratownicy nie powinni nawet biernie nią poruszać. To samo odnosi się do masowania zmarzniętych części ciała. Lokalne nagrzanie ciała powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i odpływ z nich zimnej krwi, która wychładza dodatkowo pozostały obszary ciała.

Czytaj także:

Bibliografia

 • Buchfelder M., Buchfelder A. p,Podręcznik pierwszej pomocy,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2008
 • pod red. W.S. Gumułki i W.Rewerskiego,Encyklopedia zdrowia,Wydawnictwo Naukowe PWN,Warszawa 2001

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!