Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Booster testosteronu: jaki dla sportowców? Co to ZMA i DAA?

ZMA, DAA, tribulus – który z nich, to najlepszy boooster testosteronu? Jak działają odżywki stymulujące produkcję męskiego hormonu płciowego? Po co booster testosteronu jest stosowany przez bywalców siłowni? Czym tego typu suplementy różnią się od sterydów anabolicznych?
Para ćwiczy na siłowni
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Booster testosteronu 

Booster  to w wolnym tłumaczeniu na język polski „wzmacniacz”. Zatem booster testosteronu oznacza nic innego, jak tylko substancję zwiększającą stężenie podstawowego męskiego hormonu płciowego w organizmie. Bynajmniej nie dla celów seksualnych (choć i to jest możliwe), a dla zwiększenia możliwości treningowych i udoskonalenia rzeźby ciała. Testosteron

  • zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, 
  • podnosi zdolności regeneracyjne, 
  • stymuluje przyrost masy mięśniowej, 
  • pozwala obniżyć poziom tkanki mięśniowej, 
  • poprawia samopoczucie, poziom motywacji oraz pewności siebie. 

Tym samym booster testosteronu idealnie nadaje się do roli wspomagacza dla osób budujących formę, nie powodując przy tym obciążeń i zagrożeń, tak charakterystycznych dla odżywek sterydowych.  Jaki booster testosteronu wybrać? 

Reklama

Czym naturalne boostery testosteronu różnią się od sterydów? 

Choć boostery przez początkujących użytkowników bywają niekiedy mylone ze sterydami anabolicznymi, w istocie są to dwa zupełnie różne typy środków. Preparaty sterydowe same w sobie zawierają duże dawki substancji należących do pochodnych testosteronu, które powodują przyspieszenie procesu podziałów komórkowych i zwiększają syntezę białka w organizmie, czego konsekwencją jest bardzo szybki przyrost masy mięśniowej oraz wzmocnienie kości. W przypadku sterydów, testosteron jest więc dostarczany z zewnątrz, a w dodatku w bardzo dużych ilościach, często znacznie przekraczających dawki akceptowane przez organizm ludzki.

Dlatego w sporcie sterydy anaboliczne uznawane są za niedozwolony doping, zaś skutki zdrowotne ich przyjmowania mogą być opłakane (m.in. zaburzenie równowagi hormonów płciowych, przyspieszony proces starzenia kości i mięśni etc.). Dla porównania, naturalne boostery testosteronu są środkami o względnie łagodnym działaniu, które same w sobie nie zawierają męskich hormonów płciowych, lecz jedynie stymulują ich zwiększoną syntezę w organizmie.

Pozwalają uzyskać podwyższony, ale mieszczący się granicach normy poziom testosteronu, bez większych zagrożeń dla zdrowotności. Tym bardziej, że opierają się z reguły na substancjach dobrze znanych i przebadanych, nawet jeśli ich „zaszyfrowane”  i skrócone nazwy pierwotnie niewiele nam mówią. 

Reklama

ZMA 

Jednym z najpopularniejszych boosterów testosteronu jest ZMA. Brzmi tajemniczo? Tylko do czasu rozwikłania skrótu. Pod pojęciem ZMA kryje się bowiem kompleks trzech składników: cynku, magnezu oraz witaminy B6. Cynk i magnez przyspieszają naturalny, zachodzący w organizmie proces przemiany androstendionu w testosteron.

Wpływając też na obniżenie stężenia kortyzolu, zwanego hormonem stresu, który hamuje spalanie glukozy i jest przyczyną tzw. katabolizmu mięśniowego – pod wpływem kortyzolu mięśnie zaczynają się żywić własną tkanką, co prowadzi do ich degradacji.

Tym samym cynk i magnez wielotorowo działają na zwiększenie masy mięśni, ich siły i wytrzymałości a także zdolności regeneracyjnych. Dodatek witaminy B6 zwiększa natomiast przyswajalność obu składników mineralnych, podnosząc ich wydajność. 

Reklama

Tribulus 

Drugim z powszechnie stosowanych boosterów testosteronu jest tribulus. To nic innego, jak ekstrakt z buzdyganka naziemnego, rośliny zielonej, od wieków stosowanej w medycynie chińskiej i indyjskiej jako środek wzmacniający, a także afrodyzjak. Współcześnie tribulus bywa wykorzystywany jako naturalny środek na potencję, w coraz większym zakresie stosowany jest także przez bywalców siłowni.

Naukowcy spierają się co do jego skuteczności w kwestii wpływu na syntezę testosteronu, nie mniej w takim właśnie charakterze jest tribulus oferowany jako suplement diety. Wedle zapewnień producentów, środek ten wydatnie zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, a także sprzyja budowie masy mięśniowej, korzystnie wpływa też na kondycję psychiczną, zwiększając poziom motywacji. Innym z jego działań ma być poprawa przepływu krwi, czego efektem jest między innymi lepsze dotlenienie i odżywienie mięśni.

Reklama

DAA 

Innym jeszcze boosterem testosteronu jest substancja nazwana DAA. Pod tym skrótem kryje się kwas D-asparginowy. Jest to aminokwas białkowy o charakterze kwasowym, znajdujący bogate zastosowanie w medycynie i suplementacji sportowej, między innymi jako substancja odżywcza w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Jednym z mechanizmów działania DAA jest stymulowanie wzmożonej produkcji testosteronu, dzięki czemu substancja ta wykorzystywana może być w leczeniu impotencji, a także w celach treningowych. Tak jak inne boostery testosteronu, wpływa bowiem pośrednio na zwiększenie wytrzymałości oraz masy mięśniowej. 

Reklama

Nawet najlepszy booster testosteronu może zaszkodzić 

Uwaga: choć naturalne boostery testosteronu są środkami sprzedawanymi w pełni legalnie i uznawanym za względnie bezpieczne, ich stosowanie zawsze wiąże się z ingerencją w naturalną gospodarkę hormonalną organizmu. Dlatego bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania oraz czasu suplementacji określonych środków.

Co istotne, boosterów testosteronu nie powinny też zażywać osoby niepełnoletnie – nie tyle ze względu na stan świadomości, co trwające wciąż w młodym organizmie procesy kształtowania się i regulacji gospodarki hormonalnej. Przedawkowanie boosterów w okresie rozwoju może się skończyć wystąpieniem ginekomastii (nadmierny wzrost piersi u mężczyzn), pojawieniem się męskiego owłosienia u kobiet, czy zaburzeniami cyklu menstruacyjnego. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Barbara Morawin, Rola testosteronu w regeneracji mięśni szkieletowych po wysiłku fizycznym. Rocznik Lubelski, tom 40, 2014 r.
  • Marta Anna Stachowicz, Anna Lebiedzińska, Dieta a testosteron w organizmie sportowca, Bromat. Chem. Toksykol. – XLVIII, 2015, 1
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywki
Kolagen na stawy dla sportowców – do picia i w tabletkach
Kolagen w proszku na stawy
Spalacz tłuszczu - jakie odżywki na redukcję tłuszczu dla sportowców
Suplementy na spalanie tłuszczu
Zielona herbata - naturalny spalacz tłuszczu dla sportowców
Zielona herbata w proszku
Podobne artykuły
Migdałowy shake proteinowy w szklance
Shake proteinowy – na odchudzanie i na masę. Jaki wybrać?
AAKG w tabletkach
AAKG - co to za suplement i jak stosować przy treningach?
Kobieta pije odżywkę białkową
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Mężczyzna podnoszący ciężary
Monohydrat kreatyny czy jabłczan - co wybrać?
Dziewczyny stukają się shakerami do odżywek białkowych po treningu
Koktajle białkowe po treningu. Na odchudzanie czy na masę?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!