Częste oddawanie moczu: przyczyny i leczenie częstomoczu

Częste oddawanie moczu może być przyczyną wielu groźnym chorobom lub może być wynikiem dużych ilości wypijanych płynów i zażywania leków. Konsultacja lekarska i wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych pozwoli ustalić sposób leczenia częstomoczu.
Osoba siedząca na toalecie
Źródło: 123RF
Spis treści

Pęcherz u zdrowej osoby napełnia się powoli, a uczucie parcia pojawia się przy 200 do 350 mililitrach moczu w pęcherzu, choć trzeba przyznać, że to odczucie indywidualne, bo niektórzy pacjenci potrafią utrzymać nawet pół litra moczu w pęcherzu. Przyjmuje się jednak, że wskazaniem do interwencji medycznej jest częstomocz, czyli 7-8 wizyt w toalecie w ciągu dnia i dwie mikcje w ciągu nocy. Częstomocz najczęściej wiąże się z uciążliwym uczuciem parcia na pęcherz i natychmiastową potrzebą oddania moczu. Często zdarza się, że mimo wizyty w toalecie uczucie to nie mija. To sygnał, że częste oddawanie moczu nie jest wynikiem nadmiernego spożycia płynów, a może być związane z licznymi chorobami.

Częste oddawanie moczu - przyczyny

Najczęstszą przyczyną nadmiernego oddawania moczu jest zakażenie układu moczowego, które jest jedną z bardziej popularnych infekcji. Przy oddawaniu moczu pacjent odczuwa ból, a mocz ma charakterystyczny nieprzyjemny zapach, dolegliwościom może towarzyszyć niekiedy gorączka. Ale częste mikcje towarzyszą także wielu innym chorobom. Mogą świadczyć między innymi o:

 • przepuklinie pęcherza moczowego
 • nadreaktywności pęcherza moczowego
 • zespole bolesnego pęcherza
 • nowotworze pęcherza moczowego
 • zapaleniu pęcherza moczowego
 • kamicy układu moczowego
 • cukrzycy typu 1 i 2, zwłaszcza jeśli mocz ma słodki zapach
 • niedoczynności przysadki mózgowej, gdy jednocześnie u chorego występuje osłabienie, bladość skóry, obrzęki powieki
 • uszkodzeniu mózgu lub rdzenia kręgowego
 • reaktywnym zapaleniu stawów
 • gruźlicy

Częste oddawanie moczu w nocy

Jeśli w nocy wstajemy co najmniej dwa razy do toalety, to sygnał, że czas na konsultacje medyczną. W trakcie snu nerki produkują mniejsze ilości moczu, dlatego już dwie mikcje w nocy są traktowane jako stan patologiczny. Przyczyny częstego oddawania moczu w nocy mogą być różne. Poza chorobami układu moczowego, częste mikcje nocne występują także przy:

 • niewydolności układu krążenia
 • zaburzeniach neurologicznych
 • obturacyjnym bezdechu sennym

Częste oddawanie moczu u kobiet

U kobiet częste i bolesne oddawanie moczu może być związane z aktywnością seksualną, bo sygnalizuje zakażenie chorobami wenerycznymi. W ten sposób bardzo często objawia się np. chlamydia. Ból podbrzusza i częste oddawanie moczu mogą wystąpić również u pacjentek z zespołem jelita drażliwego. Zazwyczaj dochodzi wtedy do zaburzeń w miesiączkowaniu. Częstomocz występuje również przy różnych chorobach narządu rodnego, takich jak zapalenie jajników, endometrioza, nowotwory w obrębie układu rodnego.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn

Panowie, którzy cierpią na częstomocz powinni wykonać badania w kierunku wykrycia chorób gruczołu krokowego, zwłaszcza, jeśli przekroczyli 50. rok życia. Częste oddawanie moczu u mężczyzn występuje przy zapaleniu, łagodnym przeroście lub nowotworze prostaty. W takich stanach częstomocz występuje także w nocy, a mikcje wiążą się z dolegliwościami bólowymi.

Częste oddawanie moczu u dzieci

U dzieci w wieku przedszkolnym w normie mieści się 6-8 mikcji w trakcie dnia. U chłopców do 7. roku życia zjawiskiem normalnym jest nawet 9 wizyt w toalecie. Częstomocz u dzieci zazwyczaj występuje samodzielnie, bez innych objawów chorobowych (bóle brzucha, nadmierne pragnienie, zmiana wyglądu moczu) i ma podłoże psychiczne. Nie jest to jednak powód do niepokoju, bo zjawisko samo ustępuje z wiekiem.

Podłoże emocjonalne ma także częstomocz nocny, który dotyka co czwarte dziecko. Warto wtedy zwrócić uwagę czy dziecko nie pije zbyt dużo napojów zawierających kofeinę i teinę, takich jak coca-cola, herbata, napoje czekoladowe. 

Częstomocz u dzieci może jednak także wynikać z zakażenia układu moczowego, często ono występuje przy zapaleniach górnych dróg oddechowych, może być również następstwem wad rozwojowych układu moczowego.

Zobacz: Krew w moczu - co to może znaczyć?

Częste oddawanie moczu w ciąży

Dla kobiet w ciąży od 6. tygodnia do porodu częste wizyty w toalecie to prawdziwa udręka. Intensywne oddawanie moczu w ciąży nie musi być oznaką żadnej choroby i najczęściej wynika z tego, że powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy. Jeśli jednak częstomocz nasili się gwałtownie, zwłaszcza w nocy, a do tego podczas mikcji pojawi się ból i pieczenie cewki moczowej, może być to sygnał infekcji dróg moczowych.

Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość u ciężarnych, bo rosnąca macica powoduje zastoje moczu w pęcherzu, przez co namnażają się w nim bakterie. Niegroźna z pozoru infekcja może się rozprzestrzenić na nerki i układ rodny. A to może doprowadzić do poronienia.

Częstomocz - leczenie

Sposób leczenia częstomoczu zależy od tego, jaka jest jego przyczyna, czasem lekarz zleci antybiotykoterapię, czasem leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Zawsze jednak częstomocz powinien być podstawą rozszerzonej diagnostyki. Oprócz badania ogólnego moczu, lekarz może zlecić :

 • USG jamy brzusznej, które pozwoli ocenić nerki i pęcherz
 • dopochwowe USG narządu rodnego
 • USG gruczołu krokowego
 • sprawdzenie poziomu PSA u mężczyzn
 • badanie krwi przy podejrzeniu cukrzycy
 • badanie urodynamiczne wykorzystywane w diagnostyce nietrzymania moczu i wziernikowanie pęcherza moczowego, jeśli istnieje ryzyko zmiany nowotworowej.

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki – jakie badania należy wykonać w diagnozie trzustki?
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz i bezmocz (rzadkie oddawanie moczu) - są niebezpieczne?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Badanie trzustki – jakie badania należy wykonać w diagnozie trzustki?
Skąpomocz i bezmocz (rzadkie oddawanie moczu) - są niebezpieczne?
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Zapalenie cewki moczowej: objawy, leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama