Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Kamienie migdałkowe - przyczyny, leczenie i usuwanie

Myjesz zęby kilka razy dziennie, nitkujesz, płuczesz płynami antybakteryjnymi i odświeżającymi, a mimo to wciąż masz nieświeży oddech? Przyczyną mogą być kamienie migdałkowe, zalegające na tylnej ścianie gardła.
Wygląd kamienia migdałkowego
Źródło: 123RF
Spis treści

Kamienie migdałkowe, choć nie są groźne dla naszego zdrowia potrafią bardzo namieszać w życiu osobistym. Są przyczyną nieprzyjemnej woni wydobywającej się z ust co znacznie utrudnia relacje międzyludzkie. Na szczęście jest kilka sposobów, aby pozbyć się tej uciążliwej przypadłości.

Reklama

Kamienie migdałkowe – przyczyny

Kamienie migdałkowe to niewielkie grudki gromadzące się w kryptach migdałkowych, które tworzą się w nieregularnej strukturze migdała, wywołanej przez liczne infekcje bateryjne i wirusowe. Zdrowy migdał ma regularny kształt i gładką powierzchnię.

Kamienie, zwane również detrytem powstają wskutek osadzania się resztek jedzenia, wydzieliny spływającej z zatok, a także obumarłych tkanek. Cała nasza jama ustna jest atakowana przez bakterie beztlenowe, które biorą udział we wstępnym rozkładzie białka w organizmie. Działanie tych bakterii prowadzi do ulatniania się związków siarki, wskutek czego pojawia się bardzo nieprzyjemny zapach. Dodatkowo obecność złogów na migdałach potęguje powstawanie przykrej woni, której nie sposób pozbyć się myjąc zęby.

Kamienie migdałowe mogą również dokuczać osobom, które mają problemy z zatokami. Spływająca wydzielina sprzyja osadzaniu się w „kieszonkach” migdałów flegmy i bakterii.

Zobacz wideo: Jak Polacy walczą z bólem gardła?​

Migdałki mają elastyczną strukturę dzięki czemu w początkowych stadiach kamienie są niewyczuwalne – mają wtedy wielkość ok. kilku milimetrów, jednak gdy ich rozmiary przekroczą centymetr może pojawić się uczucie obcego ciała w gardle. Większe kamienie mogą wywołać reakcję zapalną, dlatego nie należy lekceważyć problemu.  

Reklama

Kamienie migdałkowe – leczenie

Kamienie migdałkowe często są mylone z ropnymi objawami anginy, której leczenie wymaga antybiotyku. W przypadku złogów na migdałach antybiotykoterapia nie pomoże.

  • Doraźnym sposobem leczenia jest usuwanie kamieni migdałkowych przy pomocy szpatułki i codzienne, regularne płukanie jamy ustnej naparem z szałwii, płukanie gardła roztworem z wody utlenionej lub płynami odkażającymi. Jednak jest to metoda żmudna, gdyż kamienie będą się odnawiać co 1-20 dni, a nieumiejętne usuwanie może także podrażnić śluzówkę i powodować dolegliwości bólowe. 
  • Skutecznym rozwiązaniem jest zabieg waporyzacji, czyli laserowego zamknięcia krypt migdałkowych, co zapobiega ponownemu osadzaniu się złogów. Jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym więc zupełnie bezbolesny i bezkrwawy. Polega na oczyszczeniu migdałów z zalegającego detrytu, a następnie za pomocą lasera spłycane są nierówności migdałów. Gojenie trwa od 10 do 14 dni, po czym pacjent wraca do pełnej sprawności.
  • Radykalnym i ostatecznym działaniem jest usunięcie migdałków. Jest to oczywiście najskuteczniejszy sposób, jednak należy pamiętać, że brak migdałów wpływa na obniżenie naszej odporności i nie należy podejmować tak poważnej decyzji bez wyraźnych wskazań.

Sprawdź czym jest: Usunięcie migdałków – kiedy? dlaczego? jak to wygląda?

Kamienie migdałkowe - laryngolog

Jeśli zmagasz się z dolegliwościami kamieni migdałkowych zgłoś się do laryngologa. Specjalista pomoże ci uporać się z nieświeżym oddechem oraz bólem gardła. Dobierze odpowiednie leczenie do twoich potrzeb. Może się także okazać, że objawy są przyczyną innej choroby, dlatego najlepiej wykonać badania pod okiem lekarza.

Czytaj także:

Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby laryngologicze
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Ból ucha u dziecka - jak pomóc? Leczenie i domowe sposoby
Wizyta dziecka u laryngologia
Jak pozbyć się uczucia zatkanego ucha przy katarze?
zatkane ucho
Podobne artykuły
Bakterie wydobywające się z nosa
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Lekarz pobiera wymaz z gardła
Gronkowiec w gardle - czym jest i jak się objawia? Domowe sposoby
Dziecko z bakterią w gardle
Bakteria w gardle - jak się objawia? Wymaz i leczenie
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę. Sprawdź, jak się pozbyć uporczywych dolegliwości
Wizualizacja zatok szczękowych
Torbiel w zatoce szczękowej - objawy, przyczyny i domowe sposoby. Czy może się wchłonąć?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!