Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Krem na egzemę rąk, dłoni i twarzy – bez recepty. Jaki?

Krem na egzemę rąk, dłoni i twarzy to specjalistyczny wyrób medyczny. Rynek oferuje szeroki asortyment tych produktów, możliwych do kupienia bez recepty. Kremy skutecznie łagodzą wiele dolegliwości, związanych z tym uciążliwym zapaleniem skóry. Grudki i pęcherzyki powstałe na zaczerwienionych plamach na skórze dość mocno swędzą, a rozdrapane doprowadzają do powstawania silnych przebarwień, a nawet i blizn.
Kobieta drapie ręce dotknięte egzemą
źrodło:123RF
Spis treści

Egzema to stan zapalny na powierzchni skóry, wywołany różnymi czynnikami. Są nimi alergeny lub inne substancje uczulające (na przykład kosmetyki), czynniki genetyczne, uczulenia na składniki diety lub niektóre leki. Często przyczyną egzemy jest także osłabienie układu immunologicznego.

Taki stan zapalny skóry jest wyjątkowo uciążliwy i dolegliwy dla chorego. Delikatne zaczerwienienia powoli zmieniają się w pęcherzyki i grudki, skóra zaczyna się łuszczyć i mocno swędzieć, a rozdrapywane rany są często początkiem zakażenia bakteryjnego.

Wszystkie te zmiany na skórze twarzy, dłoni czy rąk utrudniają życie, a także wykonywanie codziennych obowiązków. Warto stosować wiele dermatologicznych produktów, aby choroba przebiegała w miarę możliwości dość łagodnie.

Krem na egzemę

Krem na egzemę powinien chronić skórę i zapobiegać dalszemu przenikaniu alergenów. Tylko właściwie zabezpieczony i odpowiednio nawilżony chory naskórek jest w stanie bronić się przed gwałtownym rozwojem stanu zapalnego.

Lekarze specjaliści zalecają stosowanie maści na egzemę o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwhistaminowym i przeciwbólowym. Z reguły są to produkty ze sterydami, stosowane raz, dwa razy dzienne. Skóra, dotknięta egzemą wymaga częstego nawilżania i łagodzenia objawów łuszczenia.

Temu właśnie służą kremy na egzemę rąk, dłoni i twarzy. 

Prawidłowa pielęgnacja tych wszystkich partii ciała jest niezbędna w walce z atopowym zapaleniem skóry. Co powinien zawierać w swoim składzie krem na egzemę, aby być najbardziej skutecznym? Oto główne składniki:

  • witamina E- spełnia ona niezwykle ważną rolę w kosmetykach, pielęgnujących całe ciało. Zdecydowanie przyspiesza regenerację chorego naskórka, dostarcza wiele składników do komórek, zapobiega wysuszaniu skóry i mocno ją nawilża. Jest ważnym oksydantem i zdecydowanie wspomaga zabliźnioną lub suchą skórę,
  • oleje roślinne- ich zadaniem jest odbudowa naturalnej warstwy ochronnej skóry. Oleje roślinne są bardzo proste w zastosowaniu i pochodzą bezpośrednio od natury, a zatem są bogate w zdrowe i niezbędne składniki, potrzebne do regeneracji chorego naskórka,
  • pantenol- to jeden z popularniejszych środków, silnie regenerujących skórę rąk, dłoni i twarzy. Idealnie przeciwdziała podrażnieniom, a także zapobiega powstawaniu blizn. Lekarze często określają ten składnik kremów, jako główny środek naprawczy i odbudowujący skórę,
  • gliceryna- ten składnik przede wszystkim wiąże wodę w głębokich warstwach skóry, a zatem bardzo intensywnie zapobiega jej wysuszeniu. Gliceryna ma długotrwałe działanie nawilżające. Jej budowa (małe cząsteczki) powoduje, iż bardzo łatwo i szybko wnika w głąb warstwy rogowej naskórka. Dostarcza też skórze wielusubstancji odżywczych.

Reklama

Krem na egzemę na dłoniach

Egzema na dłoniach to bardzo dokuczliwe schorzenie. Pękająca i czerwona skóra, a także mocno swędząca wysypka to ogromne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Ten rodzaj zapalenia skóry ma wiele przyczyn.

Ciągły kontakt z alergenami, detergentami, wysuszającymi i pełnymi drobnoustrojów to główne przyczyny pojawiania się egzemy na rękach. Dlatego warto stosować kremy, leczące atopowe zapalenie skóry na dłoniach. Skutecznie działają takie produkty, które swoim składem uzupełniają lipidy.

To właśnie lipidy tworzą ochronną warstwę na skórze i chronią ją przed uszkodzeniami. Warto smarować ręce dotknięte stanem zapalnym, natłuszczającym kremem z lipidami. Wysypka przestaje swędzieć, a położona warstwa kremu przynosi szybką ulgę. 

Wielu producentów proponuje szeroką gamę kremów do rąk bez recepty. Ich zadaniem jest natłuszczanie i nawilżanie dłoni, tworzenie bariery ochronnej, aby regulować wodę nawet w tych głębokich warstwach skóry. Kremy najlepiej stosować na umyte wcześniej delikatnym preparatem dłonie. 

Regularne stosowanie i pielęgnacja zapewniają właściwy rozwój zniszczonego naskórka, a także wydłużają okres nawrotu zmian. 

Reklama

Krem konopny na egzemę

Konopnykrem na egzemę rąk, dłoni i twarzy ma zadanie przede wszystkim łagodzić jej przebieg. Jest on szczególnie polecany osobom, które borykają się z objawami egzemy. Wiele badań wykazało ogromny wpływ oleju konopnego w leczeniu wielu zmian skórnych, spowodowanych właśnie tym rodzajem atopowego zapalenia skóry. Olej konopny można stosować bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca, może być on też idealną bazą do tworzenia kremów i maści. 

Jakie działanie wykazuje krem konopny?

  • zmniejsza uczucie swędzenia,
  • przeciwdziała wysuszaniu skóry rąk,
  • łagodzi napięcia mięśni,
  • zapobiega tworzeniu się stanów zapalnych,
  • wspomaga odnowę naturalnej bariery hydro-lipidowej skóry,
  • chroni skórę przed nadmiernym parowaniem,
  • uelastycznia skórę,
  • działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie,
  • regeneruje naskórek.

Po dłuższym czasie stosowania kremu konopnego na egzemę, skóra zdecydowanie jest wyleczona, świąd ustępuje, znikają zaczerwienienia, a zmiany zapalne na skórze powoli przestają się łuszczyć. 

Reklama

Krem na egzemę na twarzy

Skóra na twarzy to bardzo delikatna i subtelna powłoka. Ten naskórek jest wyjątkowo często uszkadzany poprzez stany zapalne. Niestety twarz jest ciągle narażona na działanie słońca, wiatru czy zanieczyszczeń powietrza. Dodatkowo uczulenia na alergeny (sierść zwierząt, roztocza, pyłki roślin) czy składniki tradycyjnych kosmetyków powodują atopowe zapalenie skóry, a to z kolei bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Kremy na egzemę do twarzy skutecznie łagodzą wszystkie nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

  • zaczerwienienie, 
  • świąd, 
  • suchość,
  • pękanie naskórka. 

Częstymi składnikami takich kremów są: 

  • olej parafinowy
  • olej silikonowy, 
  • biała wazelina, 
  • woda oczyszczona, 
  • hialuronian sodu,
  • glikol kaprylowy. 

Nie zawierają one sztucznych barwników, konserwantów i substancji zapachowych. Wszystko ma na celu zmniejszenie do minimum podrażnionej chorobowo i zmienionej skóry. Warstwa ochronna, którą na twarzy tworzy krem na egzemę, zapobiega wyparowywaniu wody z naskórka, nawilża i uelastycznia skórę.

Kremy na egzemę  twarzy, dłoni i rąk bardzo łagodzą uczucie swędzenia, a tym samym chronią przed drapaniem. Takie działanie kremu zapobiega wtórnym infekcjom na twarzy.

Kremy należy zawsze nanosić na oczyszczoną skórę dłoni, rąk czy twarzy. Delikatnie wmasowany z pewnością przyniesie ulgę i łagodzi objawy egzemy. 

Czytaj również

Bibliografia

  • I. Lewandowska „Wyprysk czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Pielęgniarstwo Polskie, 2013 r.,
  • Z. Nowacki „Alergia pokarmowa jako przyczyna wyprysku atopowego”, Przegląd Lekarski 2013 r.,
  • J. Śpiewak „Wyprysk kontaktowy”, Instytut Dermatologii w Krakowie, Postępy Dermatologii i Alergologii, 2009/5.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Dermatologia
Osutka - co to jest i czym zwalczać? Objawy i rodzaje
Młoda kobieta z osutką na ręce
Gęsia skórka - o czym świadczy? Przyczyny i miejsca, w których może się pojawić
Gęsia skórka na ręce
Zapalenie mieszka włosowego - co to jest i jak sobie z nim radzić?
Mężczyzna z problemem zapalenia mieszków włosowych
Podobne artykuły
Kobieta drapie się po plecach
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Personel medyczny stosuje antyseptykę i aseptykę
Antyseptyka i aseptyka - jakie są między nimi różnice?
Objaw skórny mięczaka zakaźnego
Mięczak zakaźny u dzieci i dorosłych - leczenie i objawy
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Wizualizacja gronkowca skórnego
Jak wygląda gronkowiec skórny? Objawy, leczenie i badania

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!