NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Miesiączka i seks

Uprawianie seksu podczas miesiączki kojarzy się zwykle z pewnym zabezpieczeniem przed ciążą. Jednak czy dla naszego zdrowia seks w tym czasie jest wskazany?
Spis treści

Miesiączka to kilkudniowe krwawienie w którym dochodzi do wydalenia fragmentów błony śluzowej macicy. Wszystko co zostało wyprodukowane do przyjęcia zapłodnionego jaja płodowego, czyli śluzówka, naczynia krwionośne, podczas menstruacji zostają usunięte.

Macica staje się wtedy raną, miejscem szczególnie narażonym na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dodatkowo szyjka macicy podczas miesiączki jest lekko otwarta co sprzyja szybkiej inwazji bakterii.

Zobacz: Seks to zdrowie. 7 faktów medycznych, które warto znać

Uwaga bakterie

Tak więc stosunek płciowy stwarza spore zagrożenie kobietom decydującym się na taki krok. Penis może przenieść różnorodne drobnoustroje, które podczas miesiączki mogą łatwiej zainfekować narządy rodne niż w pozostałe dni cyklu. Takie mikrośrodowisko stanowi świetną pożywkę dla wielu groźnych wirusów np. HIV czy HPV.

Zbacz też: Skrzepy podczas miesiączki. Czy powinny mnie niepokoić?

Czytaj też: Nieregularne miesiączki – przyczyny i leczenie

Kontakty seksualne w czasie menstruacji to także istotne niebezpieczeństwo dla mężczyzn. Nie od dziś wiadomo, że krew jest najbardziej zakaźnym materiałem. Można być nosicielem danej choroby i nic o tym nie wiedzieć. Tak jest w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C, które prowadzi w konsekwencji do marskości lub raka wątroby. Sprawdź też: Ziołowe kuracje przeciw bolesnej miesiączce

Partnerstwo

Jeśli myślimy o stałym związku, w którym dwoje ludzi jest zdrowych i zachowują podstawowe zasady higieny, to o żadnych przeciwwskazaniach nie ma mowy. Niektóre kobiety właśnie wtedy, w czasie miesiączkowania odbierają większą przyjemność z seksu. To może wynikać z komfortu niemyślenia o zabezpieczeniach, a także być efektem intensyfikacji doznań przez rozpulchnioną śluzówkę pochwy.

I jeszcze kilka słów o tym jakim zabezpieczeniem przed ciążą jest menstruacja. Wydaje się, że miesiączka to czas oddalony od owulacji, finał cyklu płciowego kobiety. Jednak przy krótkim cyklu, może się zdarzyć, że owulacja pojawia się w trakcie miesiączki (zwykle w ciągu ostatnich dni). Stąd miesiączka nie zabezpiecza przed zapłodnieniem.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
Jak podniecić mężczyznę - słowami, dotykiem, na odległość
Zespół Kleinego-Levina - objawy syndromu śpiącej królewny

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama