Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Kubeczek menstruacyjny - w jaki sposób działa i jak go używać?

Kubeczek menstruacyjny pomaga zachować higienę podczas okresu. Kubeczek menstruacyjny aplikuje się w bardzo podobny sposób jak tampon. W czasie miesiączki krew zbiera się wewnątrz kubeczka i co ważne nie trzeba go wyjmować nawet do 12 godzin. Wykonany jest z silikonu lekarskiego.
Różowy kubeczek przeznaczony na menstruację
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Kubeczek menstruacyjny to silikonowy pojemnik, umieszczany wewnątrz pochwy podczas okresu. Jego pojemność to 35 ml - powinien być wymieniany od 2 do 4 razy dziennie.
 • Dzięki swojej budowie, kubeczek menstruacyjny zapewnia wysoką higienę podczas miesiączki. Krew nie rozkłada się wewnątrz, dzięki czemu unika się przykrych zapachów.
 • Aplikacja kubeczka jest bardzo prosta i przypomina wkładanie tamponu. Dokładnie czyszczony i dezynfekowany, może służyć właścicielce przez długie lata.
SPRAWDŹ TEŻ: Bezpieczne sposoby na opóźnienie okresu
Spis treści

Kubeczek menstruacyjny zapewnia wysoką higienę, ponieważ krew, która do niego trafia nie ulega rozkładowi wewnątrz kubeczka, tym samym nie wydziela przykrych zapachów. Poprzez swoją gładką powierzchnię, bakterie nie są w stanie się w nim rozwijać, zmniejszając dzięki temu ryzyko infekcji.

Reklama

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Jest to pojemniczek, który pomaga zachować higienę osobistą. Pojemność kubeczka menstruacyjnego to ok. 35 ml. Należy pamiętać o jego dokładnej dezynfekcji przed aplikacją oraz po zakończonej miesiączce.

Kubki menstruacyjne umieszcza się w czasie miesiączki wewnątrz pochwy i to w nich zbiera się krew oraz wydzieliny. Specjalna podziałka na ściankach pozwala kontrolować pojemność. Gładka powierzchnia kubeczka menstruacyjnego jest wolna od toksyn, nie wywołuje alergii, co w niektórych przypadkach grozi podczas stosowania tamponów.

Przed każdym okresem należy dezynfekować pojemnik zanurzając go w takiej ilości wody, by nie dotykał dna, a następnie zagotować przez czas ok. 5 minut. Gdy kubeczek ostygnie można go zaaplikować i taką czynność wykonywać przed i po każdej miesiączce.

Reklama

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

Wkładanie kubeczka menstruacyjnego jest bardzo podobne do aplikacji tamponu, więc jeśli do tej pory z nich korzystałaś to nie powinnaś mieć żadnego problemu z umiejscowieniem kubeczka w pochwie.

 • Pamiętaj o dokładnym umyciu rąk przed wkładaniem kubeczka.
 • Następnie wybierz najwygodniejszy dla Ciebie wariant jego aplikacji. Pierwszy z nich to delikatnie zwinięcie kubeczka tak, by uformował się w literę S. Druga z technik wskazuje złożenie go w literę C lub można po prostu ścisnąć go po bokach, by zmniejszył swój obwód.
 • Trzymając wygodnie złożony kubeczek menstruacyjny włóż go między wargi sromowe, wewnątrz pochwy w taki sposób, aby najgrubszy pierścień wsunął się, jako pierwszy.
 • Możesz to wykonać siedząc np. na toalecie, kucając nad wanną lub stojąc z jedną nogą uniesioną w górze. Wybierz najlepszy dla siebie sposób.
 • W sytuacji, gdy kubeczek nie chce się wsunąć do pochwy można użyć niewielkiej ilości kremu lub wody, by powstał delikatny poślizg.
 • Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak głęboko należy go włożyć pamiętaj o swoim komforcie. Niektóre kobiety decydują się na umieszczenie kubeczka przy samej szyjce macicy, inne zaś niedaleko wyjścia  z pochwy. Wybierz taki wariant, który nie będzie sprawiał dyskomfortu przy siadaniu.

Reklama

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny z pochwy?

 • Pamiętaj, by nie ciągnąć za końcówkę kubeczka, ponieważ możesz ją w ten sposób urwać.
 • Kubeczek wykonany jest z silikonu przez co zasysa się w pochwie, dlatego podczas jego wyjmowania zmniejsz ssanie wykonując delikatny ucisk na jego brzeg. Wskazane jest również jego bardzo lekkie obrócenie.
 • Gdy już wyjmiesz kubeczek zadbaj o jego czystość. 

Reklama

Jak często wyjmować z pochwy kubeczek menstruacyjny?

Zależy to tak naprawdę od obfitości krwawienia. Zaleca się, by wymieniać go od 2 do 4 razy dziennie. Oczywiście na początku miesiączkowania rób to częściej. Jeśli nie czujesz się pewnie i dopiero stawiasz pierwsze kroki z kubeczkiem to najlepiej sprawdzaj poziom jego wypełnienia tak często jak zmieniałaś do tej pory podpaski i tampony.

Kubki menstruacyjne można również aplikować na noc, jednak opróżniaj go nie rzadziej niż co 8 godzin.

Reklama

Czy kubeczek menstruacyjny się zużywa?

Jeden kubeczek według producentów wystarcza nawet na kilka lat. Ze względu na swoje wykonanie, praktycznie się nie zużywa się, dlatego nie należy go wyrzucać. Wystarczy, że umyje się go bieżącą wodą a następnie wytrze  papierowym ręcznikiem lub papierem toaletowym. 

Następnie kubeczek menstruacyjny można ponownie zaaplikować w pochwie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Adams Hillard, P. J., The 5-minute Obstetrics and Gynecology Consult, Lippincott Williams & Wilkins, Philadelphia 2008.
 • Van Eijk A.M., Garazi Z., Lenchner M., Mason L., Sivakami M., Nyothach E., Unger H., Laserson K., Phillips-Howard P.A., Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis, Lancet Public Health. 2019 Aug; 4(8).
 • Stanek-Misiąg E., Kubeczek menstruacyjny. Jaki wybrać, jak zakładać i wyjmować, jak często opróżniać [w:] https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/wywiady/281955,kubeczek-menstruacyjny-jaki-wybrac-jak-zakladac-i-wyjmowac-jak-czesto-oprozniac (dostęp 17.12.2021).
 • Rode D., O kilku obliczach menstruacyjnego aktywizmu, Civitas Hominibus nr 11/2016.
 • Brochmann N., Støkken-Dahl E., Radości z kobiecości: czyli wszystko o zarządzaniu narządami.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!