Kubeczek menstruacyjny – jak go używać?

Kubeczek menstruacyjny pomaga zachować higienę podczas okresu. Kubeczek menstruacyjny aplikuje się w bardzo podobny sposób jak tampon. W czasie miesiączki krew zbiera się wewnątrz kubeczka i co ważne nie trzeba go wyjmować nawet do 12 godzin. Wykonany jest z silikonu lekarskiego.
Różowy kubeczek przeznaczony na menstruację
Źródło: 123RF

Spis treści

Kubeczki menstruacyjne zapewniają wysoką higienę, ponieważ krew, która do niego trafia nie ulega rozkładowi wewnątrz kubeczka, tym samym nie wydziela przykrych zapachów. Poprzez swoją gładką powierzchnię, bakterie nie są w stanie się w nim rozwijać, zmniejszając dzięki temu ryzyko infekcji.

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Jest to pojemniczek, który pomaga zachować higienę osobistą. Jeden kubeczek według producentów wystarcza nawet na kilka lat, a jego pojemność to ok. 35 ml. Należy pamiętać o jego dokładnej dezynfekcji przed aplikacją oraz po zakończonej miesiączce.

Kubki menstruacyjne umieszcza się w czasie miesiączki wewnątrz pochwy i to w nich zbiera się krew oraz wydzieliny. Specjalna podziałka na ściankach pozwala kontrolować pojemność. Gładka powierzchnia kubeczka menstruacyjnego jest wolna od toksyn, nie wywołuje alergii, co w niektórych przypadkach grozi podczas stosowania tamponów. Przed każdym okresem należy dezynfekować pojemnik zanurzając go w takiej ilości wody, by nie dotykał dna, a następnie zagotować przez czas ok. 5 minut. Gdy kubeczek ostygnie można go zaaplikować i taką czynność wykonywać przed i po każdej miesiączce.

Przeczytaj również: Miesiączka i seks

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Wkładanie kubeczka jest bardzo podobne do aplikacji tamponu, więc jeśli do tej pory z nich korzystałaś to nie powinnaś mieć żadnego problemu z umiejscowieniem kubeczka w pochwie.

  • Pamiętaj o dokładnym umyciu rąk przed wkładaniem kubeczka.
  • Następnie wybierz najwygodniejszy dla Ciebie wariant jego aplikacji. Pierwszy z nich to delikatnie zwinięcie kubeczka tak, by uformował się w literę S. Druga z technik wskazuje złożenie go w literę C lub można po prostu ścisnąć go po bokach, by zmniejszył swój obwód.
  • Trzymając wygodnie złożony kubeczek menstruacyjny włóż go między wargi sromowe, wewnątrz pochwy w taki sposób, aby najgrubszy pierścień wsunął się, jako pierwszy.
  • Możesz to wykonać siedząc np. na toalecie, kucając nad wanną lub stojąc z jedną nogą uniesioną w górze. Wybierz najlepszy dla siebie sposób.
  • W sytuacji, gdy kubeczek nie chce się wsunąć do pochwy można użyć niewielkiej ilości kremu lub wody, by powstał delikatny poślizg.
  • Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak głęboko należy go włożyć pamiętaj o swoim komforcie. Niektóre kobiety decydują się na umieszczenie kubeczka przy samej szyjce macicy, inne zaś niedaleko wyjścia  z pochwy. Wybierz taki wariant, który nie będzie sprawiał dyskomfortu przy siadaniu.

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny z pochwy?

  • Pamiętaj, by nie ciągnąć za końcówkę kubeczka, ponieważ możesz ją w ten sposób urwać.
  • Kubeczek wykonany jest z silikonu przez co zasysa się w pochwie, dlatego podczas jego wyjmowania zmniejsz ssanie wykonując delikatny ucisk na jego brzeg. Wskazane jest również jego bardzo lekkie obrócenie.
  • Gdy już wyjmiesz kubeczek zadbaj o jego czystość. Wytrzyj go papierem toaletowym lub umyj pod bieżącą wodą, a następnie zaaplikuj ponownie w pochwie.

Kubeczek menstruacyjny – jak często go wyjmować z pochwy?

Zależy to tak naprawdę od obfitości krwawienia. Zaleca się, by wymieniać go od 2 do 4 razy dziennie. Oczywiście na początku miesiączkowania rób to częściej. Jeśli nie czujesz się pewnie i dopiero stawiasz pierwsze kroki z kubeczkiem to najlepiej sprawdzaj poziom jego wypełnienia tak często jak zmieniałaś do tej pory podpaski i tampony.

Kubki menstruacyjne można również aplikować na noc, jednak opróżniaj go nie rzadziej niż co 8 godzin.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij