Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!
Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!
Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!

Naturalne olejki - jakie wybrać do twarzy i ciała? Właściwości

Naturalne olejki wykorzystuje się od tysięcy lat do pielęgnacji twarzy i ciała. Już w starożytnym Egipcie produkowano kremy i maści na bazie naturalnych olejów roślinnych. Obecnie naturalne kosmetyki przeżywają renesans. Wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej, wzrasta zapotrzebowanie na produkty kosmetyczne, które nie zawierają sztucznych barwników, silikonów i konserwantów. Jakie olejki do twarzy i ciała warto stosować?
olejki do twarzy i ciała
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Olejki naturalne znajdują swoje zastosowanie w pielęgnacji od tysięcy lat. Za kolebkę kosmetyki uważa się starożytny Egipt.
  • Do wytworzenia olejku naturalnego potrzebna jest roślina oleista. Surowcem zwykle są nasiona i miąższ owoców, ale czasem również kwiaty, liście oraz korzenie rośliny. Wszystko zależy od metody pozyskiwania olejku.
  • Ze względu na to, że olejki do twarzy pozyskiwane są z surowców roślinnych, zawierają większe stężenie substancji aktywnych. To sprawia, że nie nadają się do każdego typu cery.
SPRAWDŹ TEŻ: Aromaterapia - jak zapach wpływa na nasz organizm?
Spis treści

Krótka historia olejków naturalnych

Olejki naturalne wykorzystuje się w kosmetyce od tysięcy lat. Starożytny Egipt jest uznawany przez ekspertów za kolebkę kosmetyki. Królowa Kleopatra stworzyła pierwszy poradnik kosmetyczny, a datowany na 1500 r. p.n.e papirus Ebersa zawiera setki opisów produktów kosmetycznych.

W starożytnym Egipcie produkowano różnego rodzaju maści i kremy, a do ich wyrobu wykorzystywano naturalne oleje roślinne – szczególnie oliwę z oliwek, olej z drzewa Moringa, olej rycynowy i sezamowy.

Kleopatra szczególnie upodobała sobie kąpiele w mleku oraz maseczki do twarzy z krzemionki. Kosmetyki produkowane z roślin były powszechnie stosowane do XIX wieku. Później do produkcji kosmetyków zaczęto wykorzystywać syntetyczne związki chemiczne, co z jednej strony znacznie obniżyło koszty produkcji, ale z drugiej produkty kosmetyczne zaczęły tracić naturalne składniki aktywne.

Obecnie kosmetyki produkowane z surowców roślinnych przeżywają renesans. Wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej, wzrosło zapotrzebowanie na kosmetyki zawierające naturalne oleje roślinne.

Reklama

Jak pozyskuje się naturalne olejki?

Do ich wytworzenia potrzebna jest roślina oleista. Surowcem zwykle są nasiona i miąższ owoców. Olejki naturalne można wytwarzać kilkoma metodami. Najbardziej rozpowszechnione to ekstrakcja rozpuszczalnikami lotnymi i wytłaczanie. Oleje pozyskiwane w ten sposób są nierozpuszczalne w wodzie. Do takich zalicza się olej arganowy, kokosowy czy sezamowy.

Olejki można też uzyskać poprzez destylację z parą wodną czy macerację. Wówczas surowcem są przede wszystkim kwiaty, liście oraz korzenie rośliny. W ten sposób powstaje lotna i ciekła substancja nazywana olejkiem eterycznym. W kosmetykach dostępnych w aptekach i drogeriach znajdują się zarówno oleje nierozpuszczalne w wodzie, jak i olejki eteryczne.

Reklama

Właściwości olejów naturalnych

Zarówno jedne, jak i drugie posiadają wiele drogocennych właściwości. Naturalne olejki zawierają:

  • flawonoidy,
  • garbniki
  • saponiny.

Garbniki działają ściągająco oraz chronią skórę przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Flawonoidy należą do przeciwutleniaczy. Działają przeciwzapalnie oraz wzmacniają naczynia włosowate. Podobnie działanie wykazują saponiny.

Olejki eteryczne wykazują przede wszystkim właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne oraz mają przyjemny zapach. W zależności od surowca roślinnego, jedne odżywiają skórę, inne nawilżają, jeszcze inne ujędrniają. Warto znać ich właściwości, aby dobrać produkt do indywidualnych potrzeb skóry. Większość kosmetyków zawiera kilka olejków roślinnych, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na skład kosmetyku

Reklama

Olejki do twarzy

Olejki stosowane do twarzy zawierają silnie skoncentrowane składniki aktywne, które wnikają głęboko w skórę. Działają intensywniej od kremów do twarzy, nie oznacza to jednak, że stosując olejek, można zrezygnować z kremu. Kosmetolodzy zalecają, by stosować je do twarzy stosować razem z kremami, gdyż te produkty wzajemnie wzmacniają swoje działanie.

W aptekach oraz drogeriach można znaleźć dziesiątki olejków do twarzy - odżywcze, przeciwzmarszczkowe, przeciwtrądzikowe, rozświetlające, regenerujące czy nawilżające. Olejek do twarzy powinno się dobierać do indywidualnych potrzeb cery. Przykładowo, jeśli cera potrzebuje nawilżenia, warto sięgnąć po kosmetyk, który zawiera oliwę z oliwek, olejek kokosowy czy olej z orzechów makadamia.

Cera dojrzała będzie potrzebowała kosmetyków z olejkiem arganowym lub olejem z pestek malin. Do cery trądzikowej zalecany jest olej lniany. Natomiast posiadaczki cery naczynkowej powinny sięgać po produkty kosmetyczne zawierające olejek różany.

Reklama

Olejek do cery wrażliwej

Olejki do twarzy pozyskiwane z surowców roślinnych zawierają większe stężenie substancji aktywnych, przez co nie nadają się do każdego typu cery. Mnogość substancji aktywnych może bowiem podrażnić wrażliwą cerę. Odpowiedni dla cery wrażliwej będzie olejek migdałowy, który łagodzi podrażnienia i stany zapalne. 

Reklama

Olejek do ciała

Olejki do ciała powinny przede wszystkim nawilżać i ujędrniać skórę. W codziennej pielęgnacji ciała sprawdzi się m.in. olejek grejpfrutowy, który pobudza przemianę materii w skórze oraz wspomaga jej naturalną regenerację i odnowę.

Na rynku kosmetycznym coraz częściej pojawiają się uniwersalne olejki do ciała i twarzy, które mają w składzie kilka olejków o drogocennych właściwościach.

Czytaj również

Bibliografia

  • Kiełtyka-Dadasiewicz A., Rośliny w nowoczesnej kosmetologii. Monografia naukowa, Lublin 2016.
  • Maciąg M., Szklarczyk M., Rośliny w medycynie, farmacji i przemyśle, Lublin 2016.
  • Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, wyd. Śląska Akademia Medyczna, Ka-towice 2007.
  • Jabłońska-Trypuć A., Farbiszewski R., Sensoryka i Podstawy Perfumerii, wyd. MedPharm Polska, Wrocław 2008.
  • Glinka R., Glinka M., Receptura Kosmetyczna z elementami kosmetologii, wyd. Oficyna Wydawni-cza MA, Łódź 2008.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Olejki
Olejek żywokostowy - działanie, zastosowanie i cena. Na co pomaga?
Zywokost
Olej z rokitnika - poznaj jego właściwości i sprawdź, jakie ma dawkowanie
Pomarańczowe owoce rokitnika
Olejek z glistnika - jak stosować i zrobić olejek z jaskółczego ziela?
Olejek z glistnika jaskółcze ziele w ratanowym koszyku
Podobne artykuły
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości, zastosowanie i skutki uboczne. Kiedy pić i jak stosować?
Dynia i olej z pestek dyni
Olej z pestek dyni - właściwości i przeciwwskazania. Na co pomaga?
Ostropest
Olej z ostropestu - właściwości, przeciwwskazania i opinie. Jak długo stosować?
Olej rycynowy w leczeniu
Olej rycynowy - działanie przeczyszczające i przeciwbólowe. Kiedy i jak stosować?
Olejek kamforowy
Jak stosować olejek kamforowy do ucha?

Reklama


Zobacz, jak rozpoznać niedożywienie!
Kliknij tutaj