Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗

Niskie libido - skąd się bierze? Przyczyny, objawy

Zaburzenia popędu seksualnego mogą mieć bardzo różne podłoże. Niezależnie od przyczyny powodują niejednokrotnie duże napięcia i nieprzyjemności, nie tylko w życiu seksualnym. Częściej spotyka się je u kobiet – ze względu na złożoność czynników wpływających na ich libido, choć problem pojawia się także u mężczyzn. Skąd się biorą i z czego wynikają zaburzenia popędu? Jakie są najczęstsze przyczyny niskiego libido?
Stopy mężczyzny i kobiety wystające spod kołdry
Źródło: 123RF
Spis treści

Problem z przyznaniem się do tej dysfunkcji najczęściej mają mężczyźni, kobiety często poszukują pomocy u specjalisty, doradzają się koleżanek, szukają informacji w internecie.

O przyczynach obniżenia popędu można by napisać sporych rozmiarów książkę, prawdopodobnie i tak nie wyczerpując tematu. Są one bardzo indywidualne, często nawet trudne do odnalezienia.

Reklama

Przyczyny niskiego libido

Wśród najczęstszych przyczyn niechęci do seksu wymienia się kryzys w związku. Przyczyn kryzysu może być zapewne tyle, ile jest związków, ale za główne uważane są zdrada, zmiany zachowania, niespełnianie oczekiwań partnera.

Sytuacje wprowadzające napięcia w związku powinny być wyjaśniane, gdy tylko się pojawią, a gdy partnerom trudno jest samodzielnie poradzić sobie z problemami, warto by skorzystali z pomocy psychologa lub poradni małżeńskiej.

Problem zaniku lub zmniejszenia popędu pojawia się również w przypadku wystąpienia zaburzeń afektu. Stany depresyjne, schizofrenia to schorzenia, w których zaburzenia libido są bardzo często odnotowywane. Powrót aktywności w łóżku w tych stanach pojawia się dopiero po odpowiedniej terapii określonego schorzenia.

Reklama

Objawy niskiego libido

Kolejne przyczyny braku ochoty na seks – coraz częstsze wśród młodych dorosłych – to brak czasu, owładnięcie przez pracę, stres. Pamiętać należy, że seks jest potrzebą wyższą człowieka i aby ją zaspokoić, należy spełnić wcześniej potrzeby niższe. Brak snu, przewlekłe zmęczenie spowodowane wieloma godzinami w pracy powodują, że ludzie zupełnie tracą ochotę na aktywność w łóżku ze swoim partnerem.

Osobną sprawą jest stres. Stres, którego młodzi doświadczają coraz więcej, coraz częściej i z wielu stron potrafi skutecznie zabić, nawet doskonale wcześniej układające się pożycie małżeńskie. Może powodować problemy z erekcją, u kobiet zaburzenia hormonalne, które skutecznie mogą utrudnić stosunek.

Nie jest tajemnicą, że alkohol zaburza erekcję, należy jednak pamiętać, że podobnie działają narkotyki, a nawet papierosy. Choć niewielka ilość alkoholu może wzmagać popęd, to zbyt częste sięganie po kieliszek powoduje, że partnerzy przestają być dla siebie atrakcyjni, a niejednokrotnie zdarza się, że alkohol jest jedną z przyczyn nieakceptowanych przez obojga partnerów zachowań seksualnych.

Podobnie bywa z narkotykami: mimo że początkowo niektóre z nich wzmagają popęd, w dłuższej perspektywie wszystkie są zabójcą libido. Coraz częściej obserwowane problemy z używkami, których jednym z działań niepożądanych jest negatywny wpływ na popęd płciowy, są materiałem do leczenia u specjalistów uzależnień, zarówno psychologów, jak i psychiatrów.

Problemy kardiologiczne, hormonalne, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość to jedynie kilka przyczyn, które negatywnie wpływają na popęd seksualny. Wymienione schorzenia, nieco upraszczając, powodują problemy z krążeniem krwi, także z ukrwieniem narządów płciowych. Otyłość powoduje zaburzenia w syntezie testosteronu, hormonu, który ma główny wpływ na popęd.

Dołączająca się miażdżyca i wcześniej opisane problemy powodują, że popęd seksualny bywa zredukowany niemal do zera. Pomocy należy szukać u specjalistów, którzy leczą określone schorzenia, przydatna może być wizyta u endokrynologa, diabetologa itd.

Często zdarza się też, że osoby, które przebyły jakąś ostra chorobę, np. zawał serca lub udar mózgu, boją się podejmować aktywność seksualną. Nie sposób tutaj również pominąć urazów kręgosłupa oraz czaszkowo-mózgowych, w wyniku których także bardzo często dochodzi do zaburzeń popędu płciowego.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Libido i potencja
Zdrowotne korzyści z orgazmu. Czym jest orgazm, jak go osiągnąć i dlaczego warto?
Zdrowotne korzyści orgazmu
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Domowe sposoby na potencję - które najlepsze?
Sposoby na erekcję
Podobne artykuły
Mierzenie penisa centymetra krawieckiego
Jak zmierzyć długość członka? Czy rozmiar penisa w ogóle ma znaczenie?
Libido u mężczyzn
Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska mężczyznę za rękę
Kobiecy wytrysk - jak wygląda i co oznacza? Jak go osiągnąć?
Rozmiar penisa
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?
Mężczyzna szukający sposobów na powiększenie penisa
Powiększanie penisa - domowe sposoby i ćwiczenia

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!