Najzdrowsze miejsce w internecie

Plastry wybielające zęby – opinie o efektach. Gdzie kupić?

Plastry wybielające zęby to jeden z produktów zbliżających do uzyskania pożądanej bieli zębów. Plastry wybielające są proste w użyciu, niedrogie i nie trzeba udawać się do stomatologa, by je założyć. Są bowiem dostępne w aptekach i drogeriach, także internetowych. Co trzeba jednak wiedzieć o efektach ich stosowania?
Kobieta trzyma w dłoniach plastry wybielające zęby
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym są plastry wybielające zęby?

Plastry wybielające zęby to jedna z metod domowego wybielania zębów stanowiąca alternatywę dla profesjonalnego zabiegu stomatologicznego usuwania osadu nazębnego i przebarwień. Po ten produkt sięga coraz więcej osób, bo kto nie marzy o śnieżnobiałym, hollywoodzkim uśmiechu? 

Plastry wybielające są łatwo dostępne, tańsze od zabiegów wybielających wykonywanych przez stomatologa oraz dość proste w użyciu. Należy trzymać się instrukcji podanej przez producenta danego preparatu. Co ważne, nie wolno przekraczać czasu, na jaki trzyma się plastry na zębach. Może to bowiem doprowadzić do kłopotów ze szkliwem oraz do uwrażliwienia dziąseł i szyjek zębowych. 

Te plastry wyglądają jak paski. Najczęściej są one przezroczyste. Zawierają substancję, która powoduje rozjaśnienie barwy zęba o kilka odcieni, najczęściej maksymalnie o 3 tony. Nazywa się ona nadtlenek wodoru. W zależności od konkretnego produktu składnik ten może występować w różnym stężeniu. Ocenia się, że najbezpieczniejszym dla zębów i dziąseł stężeniem jest poziom około 5 procent.

Ten rodzaj środków wybielających zęby jest dostępny na rynku aptecznym i drogeryjnym od około 20 lat.

Jak stosuje się plastry wybielające zęby?

Plastry do wybielania zębów są proste w obsłudze. Należy stosować się do zaleceń producenta danego specyfiku. Zazwyczaj jednak użytkowanie ich polega na tym, by dokładnie i starannie przykleić plastry do powierzchni zęba i zostawić je na nich przez wskazaną ilość czasu. Zazwyczaj paski wybielające trzyma się na zębach przez pół godziny. Niektóre produkty wymagają jednak innego postępowania i trzeba je ściągnąć z zębów np. po upływie 15, 20, 45, czy 60 minut. Dlatego tak ważne jest czytanie instrukcji. Zbyt długie pozostawienie ich na zębach rodzi ryzyko uszkodzenia szkliwa lub powoduje ból wynikający z nadwrażliwości zębów. 

Plastry wybielające nakłada się na zęby od 1 do 2 razy dziennie i stosuje się je przez określoną długość czasu, np. przez tydzień lub nawet 2 tygodnie. 

Zanim zastosujemy na zęby plastry wybielające powinniśmy poradzić się stomatologa czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania tego środka. Można nałożyć je na zdrowe, pozbawione próchnicy zęby. Dobrze też, aby uprzednio przeprowadzić usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. 

Reklama

Efekty stosowania plastrów wybielających zęby

Plastry na wybielanie zębów – jeśli są prawidłowo stosowane – przynoszą spodziewany efekt już po kilku do kilkunastu dniach od rozpoczęcia aplikacji pasków. Bielsze o 1 do 3 odcieni zęby utrzymują się zwykle maksymalnie do pół roku. Dłuższy efekt bielszych zębów ma miejsce po wcześniejszym piaskowaniu zębów u stomatologa. 

W przypadku zastosowania profesjonalnego zabiegu u dentysty bielszymi zębami będziemy się cieszyć dłużej, bo nawet rok, dwa lub trzy lata. Poza tym dentysta rozjaśni zęby o 6 do 9 odcieni. 

Minusem plastrów wybielających jest to, że są one stosunkowo krótkie i zwykle pokrywają od 6 do 8 przednich zębów w górnym i dolnym łuku zębowym. Mówiąc, jedząc i uśmiechając się powinniśmy zatem o tym pamiętać. Z pewnością nie będziemy zadowoleni z rezultatów wybielania nimi jeśli nosimy aparat ortodontyczny na stałe. Po zdjęciu aparatu część zębów znajdująca się pod zamkami będzie miała wówczas inny odcień. 

Odwrotny od zaplanowanego efekt może dać także zastosowanie plastrów wybielających w przypadku, gdy dana osoba cierpi na chorobę dziąseł, jakieś schorzenie jamy ustnej lub ma niewyleczoną próchnicę. 

Gdzie kupić plastry wybielające zęby?

Internet pełen jest rozmaitych produktów wybielających uzębienie, można tam też znaleźć plastry wybielające zęby. Gdzie kupić jeszcze te preparaty? Bez kłopotu dostaniemy je także w aptekach oraz drogeriach. Ich koszt nie jest bardzo wysoki, szczególnie jeśli porównamy go z ceną profesjonalnych zabiegów dentystycznych. Ceny plastrów wybielających wahają się między 70 a 200 zł. Za wybielanie zębów na fotelu dentystycznym natomiast zapłacimy od około 600 zł wzwyż.

Plastry na zęby wybielające ich powierzchnię są uznane za bezpieczne. Nie warto jednak inwestować w ich zakup jeśli posiadamy dużo plomb, martwe zęby i korony – one nie ulegają procesowi wybielania. Jedynie stomatolog jest w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem.

Aby wydatek na plastry wybielające się opłacał, powinno się stosować tzw. białą dietę, czyli spożywać i pić jedynie nie barwiące produkty i płyny. Najlepiej unikać jedzenia w tym czasie m.in.:

  • buraków, 
  •  jagód, 
  •  jeżyn, 
  • borówek, 
  • granatu, 

a także picia kawy, herbaty i czerwonego wina.

Reklama

Co można robić, aby mieć białe zęby?

Białe zęby to jedno, jednak to, o co przede wszystkim powinniśmy się zatroszczyć, to zdrowie zębów. Jak dążyć do posiadania zdrowych, mocnych i ładnych zębów? Z pewnością powinniśmy się pochylić nad codziennym, regularnym i dokładnym szczotkowaniem zębów. Dobrze dobrana szczoteczka do zębów, skuteczna pasta do zębów, nitkowanie szczelin międzyzębowych, staranne mycie zębów i języka oraz płukanie jamy ustnej to ważne czynności w kontekście zdrowych zębów. 

Przebywanie na fotelu dentystycznym nie będzie bolesne i długotrwałe jeśli będziemy dbać o systematyczną kontrolę uzębienia u stomatologa. 

Warto także korzystać z domowych sposobów na pozyskanie bielszych i czystych zębów, takich jak np. czyszczenie zębów wewnętrzną stroną skórki banana, płukanie zębów wodą z sokiem z cytryny, czy mycie zębów pastą wykonaną np. z truskawek lub sody oczyszczonej albo węgla aktywnego

Można również skorzystać z zestawów do wybielania zębów z lampą LED, które są dostępne np. w Internecie. W ich skład wchodzą elastyczne nakładki, wybielający żel i specjalna lampa LED, która przyśpiesza usuwanie przebarwień. Dzięki temu stosowanie takich zestawów trwa zwykle kilka dni i wymaga zakładania nakładki tylko na kilkanaście minut dziennie. Tego typu profesjonalne zestawy są tańsze niż wybielanie u dentysty. Ich koszt to ok. 200 zł.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj również

Bibliografia

  • Wagner Leopold, Małkiewicz Konrad, Wybielanie zębów żywych, MTP, I, Warszawa, 2006, ISBN 83-87717-11-8.
  • http://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,159592,22609375,biale-zeby-zwiekszaja-szanse-na-sobotnia-randke-i-znalezienie.html?disableRedirects=true.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Wybielanie nakładkowe zębów – cena i efekty. Jak nakładać?
Płyn do wybielania zębów do płukania jamy ustnej. Skuteczny
Pasta do zębów z węglem – czy jest skuteczna? Opinie i cena
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!