🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Plastyka warg sromowych - jak wygląda? Wady i zalety

Zbyt duże lub niesymetryczne wargi sromowe to nie tylko problem estetyczny. Nietypowa anatomia może powodować również trudności z utrzymaniem higieny intymnej, a czasem wręcz sprawiać ból. W takiej sytuacji warto pomyśleć o wykonaniu labioplastyki warg sromowych. Jak wygląda ten zabieg?
Korekcja warg sromowych
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Na czym polega plastyka warg sromowych? 

Coraz więcej Polek decyduje się na wykonywanie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, w tym labioplastyki warg sromowych

Zmiana wyglądu i kształtu miejsc intymnych może być efektem:

  • przebytego porodu naturalnego
  • menopauzy,
  • procesu starzenia, podczas którego dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej w miejscach intymnych. 

Zdarza się również, że wargi sromowe są zbyt duże lub asymetryczne ze względów genetycznych. Przerost i asymetria warg sromowych zdarzają się znacznie częściej niż ich zanik i to właśnie wtedy wykonuje się labioplastykę. W przypadku zmniejszenia się warg sromowych, można wypełnić je specjalnym preparatem.

Reklama

Czym jest labioplastyka warg sromowych?

Plastyka zbyt dużych lub asymetrycznych warg sromowych polega na wycięciu nadmiaru tkanek z tych miejsc. Wargi sromowe mniejsze są modelowane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Zwykle trwa on od godziny do dwóch, a jeśli nie występują żadne komplikacje, to po kontrolnej zmianie opatrunku kobieta może wrócić jeszcze tego samego dnia do domu. 

Szwy zdejmuje się zazwyczaj po tygodniu, natomiast o pełnej regeneracji, z którą wiąże się powrót do aktywności sportowej i seksualnej można mówić po upływie miesiąca, do sześciu tygodni.

Plastyka warg sromowych mniejszych

Chęć wykonania labioplastyki zwykle jest związana z kwestiami estetycznymi– kobiety nie są zadowolone ze swojej anatomii i właśnie dlatego decydują się na zabieg. Bywa jednak, że wargi sromowe mniejsze są aż tak przerośnięte, że utrudniają kobiecie normalne funkcjonowanie– podczas jazdy na rowerze czy spacerów dochodzi do bolesnych otarć i podrażnień, a w konsekwencji mogą pojawić się zakażenia. Zdarza się również, że wargi sromowe są tak duże, że wystają z bielizny. Wyjście na plażę lub basen jest wówczas dużym problemem, a dłuższe siedzenie przy biurku sprawia ból. Bywa, że z powodu przerostu warg sromowych mniejszych kobiety rezygnują ze współżycia z powodu kompleksów i braku samoakceptacji.

Reklama

Labioplastyka warg sromowych – efekty przed i po

Przed zgłoszeniem się na zabieg należy umówić się na konsultację z lekarzem, który wykona podstawowe badania. 

W tym miejscu warto dodać, że przeciwwskazaniami do poddania się labioplastyce warg sromowych są: 

  • ciąża, 
  • menstruacja, 
  • chemioterapia,
  • choroby układowe tkanki łącznej. 

Przed samym zabiegiem miejsca intymne należy wydepilować. Niektóre kobiety obawiają się, że plastyka warg sromowych sprawi, że po zabiegu nie będą odczuwały pełnej satysfakcji seksualnej, jednak cięcia chirurgiczne są przeprowadzane z dala od struktur czuciowych, dlatego nie ma powodu do obaw o ich uszkodzenie. 

Możliwe jest natomiast odczuwanie umiarkowanego bólu i pieczenia w pierwszych dniach po zabiegu, dlatego zaleca się unikania w tym czasie:

  • współżycia, 
  • ciężkich treningów,
  • długiej jazdy samochodem. 

Należy za to pamiętać o częstym prysznicu, stosowaniu delikatnych preparatów do higieny intymnej oraz noszeniu miękkich wkładek higienicznych, które zapobiegną powstaniu otarć i dodatkowych podrażnień. Zmniejszenie warg sromowych kosztuje zwykle około 3500-4000 zł. Cena ta uwzględnia wykonanie znieczulenia.

Reklama

Plastyka warg sromowych - zabieg

W przypadku kurczenia się warg sromowych w wyniku procesu starzenia, jedną z metod przywrócenia im dawnych kształtów jest wypełnienie ich kwasem hialuronowym. Zabieg ten jest bardzo krótki i trwa dosłownie kilka, kilkanaście minut. Po jego wykonaniu wargi sromowe odzyskują swój dawny kształt  i jędrność. Pełne rezultaty pojawiają się w ciągu dwóch tygodni i utrzymują aż do dwóch lat.

Zobacz także:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna estetyczna
Operacja powiększenia biustu - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
Biust kobiety
Korekcja nosa ( rhinoplastyka )
Waginoplastyka - na czym polega? Efekty, ceny i opinie
Waginoplastyka
Podobne artykuły
Depilacja włosów na ręku przy pomocy laseroterapii
Laseroterapia - w medycynie i kosmetologii. Jakie są przeciwwskazania?
Korekcja uszu efekty
Korekcja uszu - jak wygląda zabieg? Rekonwalescencja
Wykonywanie zabieg pigmentacji ust u kobiety
Pigmentacja ust - kiedy ją stosować i ile kosztuje?
Różnica w wyglądzie ust po ich powiększaniu
Powiększanie ust - metody i efekty. Czy ten zabieg boli?
Mężczyzna z małym penisem
Powiększanie penisa kwasem hialuronowym – jakich efektów można się spodziewać?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!