Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Przepuklina kręgosłupa (wypadnięcie dysku) - objawy, ćwiczenia

Wypadnięcie dysku to potoczna nazwa dolegliwości, jaką jest przepuklina kręgosłupa. Jakie są objawy przepukliny kręgosłupa i co wpływa na jej powstanie?
Przepuklina kręgosłupa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Przepuklina kręgosłupa - lędźwiowego, szyjnego, piersiowego

Do powstania przepukliny kręgosłupa dochodzi, gdy jądro miażdżyste krążka międzykręgowego wysuwa się poza przestrzeń międzykręgową i uciska na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Tak zwany wypadnięty dysk może pojawić się na całej długości kręgosłupa, jednak zdecydowana większość przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego, który jest najbardziej przeciążanym fragmentem kręgosłupa, mówimy wtedy o przepuklinie kręgosłupa lędźwiowego.

Pod względem częstości występowania na drugim miejscu znajduje się przepuklina kręgosłupa szyjnego, najrzadziej zaś mamy do czynienia z przepukliną kręgosłupa piersiowego.

Reklama

Dysk w kręgosłupie

Aby zrozumieć przyczyny powstania przepukliny kręgosłupa, warto dowiedzieć się więcej o jego budowie. To właśnie w nim znajdują się, nazywane dyskami, krążki międzykręgowe. Amortyzują one obciążenia, jakim poddajemy nasz kręgosłup. Są zbudowane z półpłynnego jądra miażdżystego, które pod wpływem ruchów zmienia swój kształt, i otoczone wielowarstwowymi pierścieniami włóknistymi powstałymi z włókienek kolagenowych.

Przeciążanie dysku – czy to przez nagły ruch, czy przez uraz, jak też długotrwałe przeciążanie poprzez pozostawanie w jednej, nieprawidłowej pozycji, prowadzi do degeneracji włókienek pierścienia. Wówczas jego kolejne warstwy pękają, tworząc ubytek. W jego miejsce wchodzi jądro miażdżyste, które jeszcze bardziej rozciąga tkankę – to właśnie wtedy krążek międzykręgowy wysuwa się poza swoje miejsce i zaczyna naciskać na nerwy, a my odczuwamy ból.

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Podstawowym objawem przepukliny kręgosłupa jest oczywiście ból. W przypadku przepukliny kręgosłupa lędźwiowego, pojawia się on w krzyżu i może promieniować do biodra i nogi. Zwykle jest tak silny, że bardzo utrudnia lub wręcz uniemożliwia poruszanie się. Może wystąpić również mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia. Mniej specyficzne symptomy to ból w podbrzuszu i pachwinach, a także wzmożone parcie na mocz.

Zobacz: Wyrostek mieczykowaty - ból przy ucisku, guz. Leczenie

Reklama

Wypadnięcie dysku - objawy

Nieco bardziej skrycie objawia się przepuklina kręgosłupa szyjnego. Z początku jest to lekki ból w szyi, a także jej sztywność i trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Później może pojawić się mrowienie i sztywność w rękach oraz bóle głowy i zawroty głowy. Rzadko występujące wypadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym objawia się bólem promieniującym do żeber, odczuwalnym zwłaszcza przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą pojawić się również bóle w klatce piersiowej i okolicy serca.

Reklama

Przepuklina kręgosłupa - leczenie

Do postawienia diagnozy przy przepuklinie kręgosłupa niezbędne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa. Zdarza się, że konieczne jest również przeprowadzenie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Leczenie przepukliny kręgosłupa w pierwszej fazie polega przede wszystkim na wypoczynku w pozycji leżącej, która odciąża kręgosłup. Lekarze przepisują także leki przeciwzapalne. Po tym jak ból zelżeje zaleca się specjalną gimnastykę leczniczą lub fizjoterapię pod okiem fizjoterapeuty. Należy unikać długiego stania i siedzenia w jednej pozycji.

Reklama

Operacja przepukliny kręgosłupa

Jeśli przepuklina kręgosłupa jest nawracającym problemem, który utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie, warto zastanowić się nad poddaniem się operacji przepukliny kręgosłupowej. Polega ona na usunięciu przez niewielkie nacięcie skóry fragmentu jądra miażdżystego. Wykonuje się ją z zastosowaniem techniki mikrochirurgicznej - mikroskopu operacyjnego i mikronarzędzi, a pacjent już na drugi dzień może chodzić. Pobyt w szpitalu po operacji trwa do 3 dni.

Reklama

Wypadanie dysku - jak zapobiegać?

Co zrobić, by nie dopuścić do pojawienia się przepukliny kręgosłupa? Przede wszystkim unikać sytuacji, które mogą przyczynić się do jej wystąpienia. Jeśli musimy podnieść jakiś ciężar z ziemi, pamiętajmy że należy robić to w odpowiedni sposób – samo zgięcie pleców i próba uniesienia przedmiotu może skończyć się wypadnięciem dysku – należy ugiąć również kolana. Najlepszą profilaktyką przepukliny kręgosłupa jest odpowiednio dobrany do wieku i stylu życia sport, który nie przeciąży kręgosłupa.

Czytaj też: 

 

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?
Zastrzyki w kolano
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Implant wykonany z biomateriałów
Uszkodzenie łąkotki: objawy i leczenie. Czy uszkodzona łątkotka boli?
Kobieta trzyma się za kolano
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból kolana
Sklerotyzacja - co to jest? Definicja, objawy i leczenie
Zastrzyk w kość
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Kobietę boli przedramię
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!