🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Tabletki antykoncepcyjne powodują spadek libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, powoduje też wystąpienie skutków ubocznych. Jednym z najbardziej uciążliwych, oprócz wzrostu wagi, jest spadek libido. Co zrobić, jeśli podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, stracimy ochotę na seks?
Tabletki na libido
Źródło: 123RF
Spis treści

Spadek libido wymieniany jest wśród skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej. Nie jest jednak przeciwwskazaniem do jej stosowania. Kobieta ma w tej sytuacji kilka możliwości. Najprostszą jest konsultacja z lekarzem i zmiana tabletek antykoncepcyjnych na inne.

Przy okazji warto też zastanowić się czy kuracja hormonalna jest jedyną przyczyną spadku libido. Bardzo często za brak popędu seksualnego odpowiadają też problemy w pracy, w związku, stres oraz zaburzenia hormonalne, które towarzyszą wielu chorobom. W tym wypadku potrzebna będzie konsultacja z lekarzem endokrynologiem.

Reklama

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Przyjmowanie hormonów wpływa bowiem układ hormonalny w mózgu kobiety, w pewien sposób nim sterując. Choć z medycznego punktu widzenia tabletki antykoncepcyjne bardzo często regulują równowagę hormonalną, z psychologicznego puntu widzenia mogą ją zaburzać. Każda kobieta ma bowiem swój indywidualny układ z określoną przewagą  estrogenów lub gestagenów. Kuracja hormonalna w ten indywidualny układ mocno ingeruje. Skutkiem może być właśnie niechęć do zbliżeń i kontaktów seksualnych.

Taka sytuacja nie musi być bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania terapii hormonalnej, ale powodem do odstawienia konkretnych pigułek. W przypadku zastrzyków hormonalnych skutki uboczne występują po kilku tygodniach lub miesiącach. Każdorazowo o takiej sytuacji należy poinformować lekarza ginekologa. Na polskim rynku dostępne są bowiem tabletki antykoncepcyjne, które nie hamują popędu seksualnego.

Reklama

Jak zwiększyć libido u kobiet?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie jest jedynym sposobem na przywrócenie ochoty na seks.

  • Z codziennego życia należy wyeliminować też inne czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na libido m.in. stres, problemy w pracy lub związku, nadużywanie alkoholu.
  • Przerwij rutynę w związku. Może to ona odpowiada za chłód w sypialni. Kup seksowną bieliznę, załóż szpilki do sypialni. Jeśli jednak taki dress code nie jest w twoim stylu, zadbaj o bliskość w związku. Spędzajcie razem więcej czasu, nie wstydźcie się okazywać uczuć.
  • Zadbaj o siebie. Libido odzwierciedla nasze samopoczucie. Jeśli jesteś zmęczona, nie masz na nic siły ani ochoty, a na dodatek  źle czujesz się we własnej skórze, to czas o siebie zadbać. Możesz zacząć od spacerów i zapisać się na siłownię. Ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny, które z pewnością pomogą otworzyć się w sypialni.
  • Postaw na naturalne afrodyzjaki. Zamiast kupować leki na wzrost popędu seksualnego najpierw zmodyfikuj swoją dietę tak, by znalazły się w niej naturalne afrodyzjaki m.in. truskawki, banany, czekolada, arbuzy i owoce morze. To gotowy przepis na deser lub kolację.

Należy jednak pamiętać, że każda kobieta ma inny temperament. Nie sugerujmy się koleżankami czy poradami w kolorowych magazynach. Jedna kobieta ma ochotę na seks codziennie, a inna dwa razy w tygodniu.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Różnokolorowe prezerwatywy
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!