Nowy sklep

już ON-LINE

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, powoduje też wystąpienie skutków ubocznych. Jednym z najbardziej uciążliwych, oprócz wzrostu wagi, jest spadek libido. Co zrobić, jeśli podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, stracimy ochotę na seks?
Tabletki na libido
Źródło: 123RF

Spis treści

Spadek libido wymieniany jest wśród skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej. Nie jest jednak przeciwwskazaniem do jej stosowania. Kobieta ma w tej sytuacji kilka możliwości. Najprostszą jest konsultacja z lekarzem i zmiana tabletek antykoncepcyjnych na inne.

Przy okazji warto też zastanowić się czy kuracja hormonalna jest jedyną przyczyną spadku libido. Bardzo często za brak popędu seksualnego odpowiadają też problemy w pracy, w związku, stres oraz zaburzenia hormonalne, które towarzyszą wielu chorobom. W tym wypadku potrzebna będzie konsultacja z lekarzem endokrynologiem.

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Przyjmowanie hormonów wpływa bowiem układ hormonalny w mózgu kobiety, w pewien sposób nim sterując. Choć z medycznego punktu widzenia tabletki antykoncepcyjne bardzo często regulują równowagę hormonalną, z psychologicznego puntu widzenia mogą ją zaburzać. Każda kobieta ma bowiem swój indywidualny układ z określoną przewagą  estrogenów lub gestagenów. Kuracja hormonalna w ten indywidualny układ mocno ingeruje. Skutkiem może być właśnie niechęć do zbliżeń i kontaktów seksualnych.

Przeczytaj: Tabletki antykoncepcyjne jedno i dwuskładnikowe

Taka sytuacja nie musi być bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania terapii hormonalnej, ale powodem do odstawienia konkretnych pigułek. W przypadku zastrzyków hormonalnych skutki uboczne występują po kilku tygodniach lub miesiącach. Każdorazowo o takiej sytuacji należy poinformować lekarza ginekologa. Na polskim rynku dostępne są bowiem tabletki antykoncepcyjne, które nie hamują popędu seksualnego.

Reklama

Jak podnieść kobiece libido?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie jest jedynym sposobem na przywrócenie ochoty na seks.

  • Z codziennego życia należy wyeliminować też inne czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na libido m.in. stres, problemy w pracy lub związku, nadużywanie alkoholu.

Zobacz: Zabójcy libido - alkohol, brak snu, leki

  • Przerwij rutynę w związku. Może to ona odpowiada za chłód w sypialni. Kup seksowną bieliznę, załóż szpilki do sypialni. Jeśli jednak taki dress code nie jest w twoim stylu, zadbaj o bliskość w związku. Spędzajcie razem więcej czasu, nie wstydźcie się okazywać uczuć.
  • Zadbaj o siebie. Libido odzwierciedla nasze samopoczucie. Jeśli jesteś zmęczona, nie masz na nic siły ani ochoty, a na dodatek  źle czujesz się we własnej skórze, to czas o siebie zadbać. Możesz zacząć od spacerów i zapisać się na siłownię. Ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny, które z pewnością pomogą otworzyć się w sypialni.
  • Postaw na naturalne afrodyzjaki. Zamiast kupować leki na wzrost popędu seksualnego najpierw zmodyfikuj swoją dietę tak, by znalazły się w niej naturalne afrodyzjaki m.in. truskawki, banany, czekolada, arbuzy i owoce morze. To gotowy przepis na deser lub kolację.

Należy jednak pamiętać, że każda kobieta ma inny temperament. Nie sugerujmy się koleżankami czy poradami w kolorowych magazynach. Jedna kobieta ma ochotę na seks codziennie, a inna dwa razy w tygodniu.

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Przy jakich schorzeniach korzystasz z telemedycyny?

  Infekcjach intymnych

  Menopauzie lub przedłużeniu antykoncepcji

  Problemach skórnych