Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Waginoplastyka - na czym polega? Efekty, ceny i opinie

Waginoplastyka przywraca komfort współżycia i pewność siebie w sytuacjach intymnych. Co roku na świecie wykonuje się blisko 70 tysięcy tego typu zabiegów. Zobacz, jakie dają efekty? Dowiedz się, czy zawsze są konieczne?
Waginoplastyka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest waginoplastyka?

Waginoplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, którego celem jest rekonstrukcja pochwy. Jest on dedykowany zwłaszcza kobietom, które w czasie porodu doznały urazu i pragną przywrócić narząd rodny do stanu pierwotnego. Szacuje się, że urazy śródporodowe dotyczą prawie 23 proc. pań (Rekomendacje Zespołu Ekspertów PTG, Ginekol Pol. 5/2011).

Jednym z najczęstszych jest uszkodzenie mięśni dna miednicy oraz rozciągnięcie mięśni okrężnych, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia krocza oraz powiększenia się wejścia pochwy, a w przyszłości może być także przyczyną nietrzymania moczu.

Plastykę pochwy wykonują także kobiety z nieprawidłowościami w budowie anatomicznej tej części ciała, skutkującymi odczuwaniem dyskomfortu podczas stosunków seksualnych.

Reklama

Na czym polega plastyka pochwy?

Plastyka pochwy polega na wykonaniu nacięcia na tylnej ścianie waginy w celu usunięcia zwiotczałych i rozciągniętych tkanek. Następnie lekarz zszywa mięśnie i błonę śluzową pochwy za pomocą rozpuszczalnych nici.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Trwa on średnio od 30 do 90 minut. Pacjentka zwykle pozostaje od jednego do trzech dni w szpitalu na obserwacji. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, po krótkiej hospitalizacji zostaje wypisana do domu. Założenie samorozpuszczalnych szwów sprawia, że nie ma konieczności ich usuwania po upływie tygodnia, jak ma to miejsce w przypadku szwów tradycyjnych.

Całkowity czas rekonwalescencji to około 2 miesięcy. W tym czasie zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna oraz powstrzymywanie się od aktywności fizycznej. W czasie rekonwalescencji należy ponadto ściśle przestrzegać zasad higieny miejsc intymnych – stosować kosmetyki o neutralnym pH, osuszać srom jednorazowymi ręcznikami papierowymi oraz stosować odpowiednie preparaty odkażające.

Zabieg zwężania i obkurczania pochwy można także przeprowadzić z użyciem lasera. Wiązka światła laserowego skutkuje powstaniem mikrouszkodzeń w błonie śluzowej pochwy, co w konsekwencji ma stymulować śluzówkę do regeneracji.

Zabieg laserowy nie wymaga znieczulenie ogólnego, dzięki czemu uchodzi za bezpieczniejszy od klasycznej operacji, jednakże w celu osiągnięcia pożądanego efektu niezbędne jest wykonanie kilku serii laseroterapii.

Czy waginoplastyka po porodzie jest potrzebna?

Należy pamiętać, że zabieg waginoplastyki wykonuje się na podstawie konkretnych wskazań medycznych, takich jak:

  • zaburzenia statyki narządu rodnego,
  • wypadanie przedniej lub/i tylnej ściany pochwy,
  • wyraźne poszerzenie przedsionka pochwy.

Wygląd narządów płciowych po porodzie bywa tematem tabu. Kobiety często wstydzą się porozmawiać na ten temat z partnerem, przyjaciółką, a nawet z lekarzem.

Wiele pań dopiero w trakcie konsultacji z chirurgiem plastycznym dowiaduje się, że zabieg waginoplastyki w ich przypadku nie jest konieczny, a problemy z odczuwaniem doznań seksualnych jedynie przejściowe.

Poza interwencją chirurgiczną istnieją także inne sposoby na poprawę satysfakcji z życia intymnego. Jakie? W specjalistycznych sklepach erotycznych można zaopatrzyć się w krem, który napina mięśnie pochwy. Tego typu produkt zapewni lepszą stymulację pochwy podczas penetracji oraz sprawi, że orgazm będzie bardziej intensywny. Niektóre kremy zawierają dodatkowo substancje, które zwiększają wrażliwość miejsc intymnych.

Reklama

Efekty waginoplastyki

Waginoplastyka nie zawsze jest niezbędna, jednakże w ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania zabiegami z zakresu ginekologii estetycznej. Według danych ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) w 2017 roku na całym świecie wykonano 68 tysięcy operacji plastyki pochwy.

Na jakie efekty można liczyć? Podstawowym rezultatem jest zwężenie pochwy na całej długości, co nie tylko poprawi jej wygląd estetyczny, ale także zwiększy doznania seksualne. Wiele kobiet podkreśla, że kluczowym efektem waginoplastyki jest polepszenie komfortu życia codziennego oraz wzrost pewności siebie.

Dużo pań po plastyce pochwy wraca do dawnych aktywności życiowych, których wykonywanie stało się niemożliwe ze względu na obniżenie krocza. Wśród opinii o waginoplastyce często pojawia się także temat mniejszego ryzyka infekcji intymnych.

Poszerzenie wejścia do pochwy sprzyja bowiem wnikaniu drobnoustrojów do waginy oraz ich kolonizacji, a także zwiększa ryzyko stanów zapalnych.

Reklama

Ceny waginoplastyki

Waginoplastykę można znaleźć w ofercie większości klinik medycyny estetycznej. Zaliczana jest do kosztownych zabiegów. W zależności od miasta oraz renomy kliniki, ceny waginoplastyki wahają się od 3 do 9 tysięcy złotych.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieje możliwość refundacji plastyki pochwy przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak należy spełniać ściśle określone warunki. NFZ sfinansuje waginoplastykę jedynie kobietom, ze znacznym obniżeniem ścian pochwy, skutkującym nietrzymaniem moczu.

Zabiegi wykonywane tylko ze względów estetycznych nie są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj również

Bibliografia

  • Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zapobiegania śródporodowym urazom kanału rodnego oraz struktur dna miednicy, Ginekologia i Położnictwo 5/2011, 82, 390-394.
  • https://www.isaps.org/wp-content/uploads/2019/03/ISAPS_2017_International_Study_Cosmetic_Procedures_NEW.pdf , data dostępu 20.05.2021
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna estetyczna
Korekcja nosa ( rhinoplastyka )
Powiększanie penisa kwasem hialuronowym – jakich efektów można się spodziewać?
Mężczyzna z małym penisem
Fotoodmładzanie, czyli odmładzanie i leczenie skóry za pomocą światła
Kobieta podczas zabiegu odmładzania
Podobne artykuły
Depilacja włosów na ręku przy pomocy laseroterapii
Laseroterapia - w medycynie i kosmetologii. Jakie są przeciwwskazania?
Korekcja uszu efekty
Korekcja uszu - jak wygląda zabieg? Rekonwalescencja
Biust kobiety
Operacja powiększenia biustu - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
Wykonywanie zabieg pigmentacji ust u kobiety
Pigmentacja ust - kiedy ją stosować i ile kosztuje?
Różnica w wyglądzie ust po ich powiększaniu
Powiększanie ust - metody i efekty. Czy ten zabieg boli?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!