Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Wkładka antykoncepcyjna - rodzaje, czy jest bezpieczna?

Wkładka antykoncepcyjna uniemożliwia zapłodnienie, przynosi też ulgę kobietom cierpiącym na bolesne, obfite miesiączki, regulując poziom hormonów w organizmie. Inne określenie wkładki antykoncepcyjnej to spirala.
Wkładka antykoncepcyjna
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest wkładka antykoncepcyjna?

Wkładka antykoncepcyjna, nazywana również spiralą jest malutka, kształtem przypomina literę T; jest bezpieczną i skuteczną metodą antykoncepcyjną. Wkładka jest umieszczana przez ginekologa w macicy. Niewątpliwymi zaletami tej metody są:

 • brak konieczności pamiętania o tabletkach
 • znacznie mniej obfite miesiączki
 • skuteczne zapobieganie zapłodnieniu
 • długotrwałe działanie
 • wkładka antykoncepcyjna jest całkowicie niewyczuwalna, nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, sporcie ani podczas stosunku seksualnego

Reklama

Wkładka antykoncepcyjna - rodzaje

Wkładki antykoncepcyjne zaczęto stosować około XIX wieku, początkowo do leczenia tyłozgięcia macicy i ułatwienia zapłodnienia. Dopiero później zaczęto pracować nad antykoncepcyjnym działaniem wkładki, testując różne materiały, z których były wykonane spirale oraz badając ich działanie na organizm kobiety.

Jednym z pierwszych rozwiązań były wkładki nieaktywne, których jednym zadaniem było uniemożliwienie zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. Takie spirale antykoncepcyjne nadal są dostępne, jednak ich działanie antykoncepcyjne jest znikome. Skuteczne są natomiast inne rozwiązania:

 • Pierścień dopochwowy - pierścień jest wykonany z elastycznego, miękkiego tworzywa sztucznego; umieszczony w pochwie uwalnia niewielkie dawki hormonów, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Krążek antykoncepcyjny jest zakładany raz na trzy tygodnie. Po tym czasie należy go wyjąć, aby doszło do krwawienia. Pierścień dopochwowy jest jedną z nowoczesnych metod antykoncepcji; zakładany przez ginekologa, nie przeszkadza ani nie jest wyczuwalny podczas wykonywania codziennych czynności, czy podczas stosunku.
 • Wkładka antykoncepcyjna z jonami metali - substancją czynną we wkładkach tego rodzaju są zazwyczaj jony miedzi, które działają plemnikobójczo, zmieniają też gęstość śluzu przez co ruch plemników jest dodatkowo utrudniony, a sama jej obecność utrudnia komórce jajowej zagnieżdżenie się w macicy. Takie wkładki powoli odchodzą już do lamusa, znacznie częściej lekarze polecają wkładki antykoncepcyjne z hormonami.
 • Wkładka antykoncepcyjna przypominająca nić (wkładka antykoncepcyjna na 5 lat) - to nowa wersja wkładki, której działanie opiera się na reakcji organizmu na jony miedzi. Do wkładki antykoncepcyjnej wyglądającej jak długa nić, doczepione są miedziane koraliki; wkładka nie powoduje dyskomfortu podczas ruchu czy stosunku seksualnego; jest zakładana w znieczuleniu miejscowym na 3 lub 5 lat.
 • Wkładka antykoncepcyjna, hormonalna - wkładka jest dostępna w dwóch wariantach wielkościowych. Paniom, które jeszcze nie rodziły, aplikowana jest mniejsza wkładka, która wydziela mniejszą ilość hormonu; natomiast kobiety, które już są po ciąży otrzymują nieco większą wkładkę. Warto zaznaczyć, że ilość hormonu wydzielanego przez wkładkę jest znacznie mniejsza od dawki zawartej w tabletkach antykoncepcyjnych, dzięki temu, że hormon jest uwalniany i wchłaniany miejscowo (w przypadku tabletki substancja czynna jest częściowo metabolizowana przez wątrobę, dlatego musi jej być więcej).

Wkładka antykoncepcyjna - jak działa?

Działanie wkładek antykoncepcyjnych niehormonalnych (z jonami miedzi) to:

 • zmiana konsystencji śluzu pochwy - uniemożliwienie plemnikom przemieszczania się
 • wywołanie stanu zapalnego (bezbakteryjnego), co utrudnia zagnieżdżenie się komórki jajowej
 • uszkodzenie plemników

Wkładka domaciczna, która wydziela hormon:

 • hamuje jajeczkowanie
 • zwiększa gęstość śluzu uniemożliwiając plemnikom ruch
 • powoduje atrofię (zmniejszenie się objętości tkanki) endometrium
 • mogą ją stosować kobiety u których zdiagnozowano endometriozę lub mięśniaki

Reklama

Ile kosztuje wkładka antykoncepcyjna?

Wkładki antykoncepcyjne nie należą do tanich rozwiązań, jednak sumarycznie ich koszt i tak jest niższy od ceny tabletek antykoncepcyjnych przyjmowanych przez dłuższy okres czasu.

Cena wkładki antykoncepcyjnej hormonalnej wraz z kosztem założenia to około 1000 złotych. Wkładka jest wymieniana raz na trzy lata.

Wkładka antykoncepcyjna bezhormonalna przypominająca nić z przyczepionymi koralikami miedzi to koszt około 1300 złotych (z wliczoną ceną założenia) - takie rozwiązanie jest skuteczne przez 5 lat.

Cena pierścienia dopochwowego nie przekracza 100 złotych. Lekarz ginekolog nie musi stosować znieczulenia miejscowego, więc może założyć pierścień w cenie wizyty, bez dodatkowych kosztów.

Dowiedz się więcej: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!