Najzdrowsze miejsce w internecie

Bolesne miesiączki – przyczyny i zapobieganie bólom brzucha

Bolesna miesiączka to dolegliwość wielu kobiet. Niekiedy pierwsze dwa dni okresu są wyjątkowo nieprzyjemne. Niestety często bagatelizujemy sprawę i sięgamy po leki przeciwbólowe, które jedynie uśmierzają ból, a nie likwidują jego źródła.
Leżąca kobieta trzymająca się za podbrzusze
Źródło: 123RF
Spis treści

Przyczyn bólu brzucha przed okresem oraz w czasie jego trwania jest wiele. Podczas okresu zmienia się gospodarka hormonalna, która wpływa między innymi na nasze samopoczucie oraz zły nastrój.

Do najczęstszych dolegliwości należą: biegunka, częste oddawanie moczu, wahania nastroju, pogorszenie koncentracji oraz tzw. ataki „gorąca”. W niektórych przypadkach uciążliwym objawem podczas okresu są wymioty.

Bóle miesiączkowe - przyczyny

Za najczęstsze przyczyny bolesnego okresu odpowiedzialne są różnego rodzaju dolegliwości ginekologiczne, takie jak:

 • Torbiel na jajniku – torbiele mogą przybierać różne rozmiary i pojawiać się u kobiet w każdym wieku. Bardzo często mają one charakter łagodny i nie dają żadnych objawów klinicznych. Do silnego bólu może dojść w sytuacji, gdy torbiel skręci się lub pęknie. Dyskomfort odczuwalny jest również podczas miesiączki, a dokładniej - bóle brzucha, miednicy, pleców występujące stale lub tuż przed i w trakcie miesiączki.
 • Mięśniaki – są łagodnymi guzami, które występują na ścianie macicy. Najczęściej są w skupiskach, bardzo rzadko pojedynczo. Mogą one wywoływać bolesne, bardzo obfite i długie miesiączki.
 • Polipy – występują najczęściej u kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Ich powstawaniu sprzyjają liczne zaburzenia hormonalne. Powodują nieprzyjemny ból miesiączkowy, nasilając okres i przedłużając czas krwawienia. W czasie menstruacji może dojść do skurczów macicy, które próbują wyeliminować polip i przez to niekiedy możemy odczuwać silne dolegliwości bólowe. Polipy najczęściej nie dają objawów i są wykrywane w czasie rutynowej wizyty u ginekologa.
 • Endometrioza – to choroba, podczas której w czasie trwania miesiączki fragmenty błony śluzowej macicy razem z krwią wędrują wstecznie przez jajowody do jamy otrzewnej, a tam ulegają wszczepieniu. Ból miesiączkowy występuje już przed okresem, powtarza się regularnie i trwa całą miesiączkę. Rzadziej dochodzi do plamienia pozamiesiączkowego oraz nadmiernego krwawienia w czasie okresu.
 • Nadmiar estrogenów – częstym powodem silnego bólu miesiączkowego jest nadmierne produkowanie estrogenów w stosunku do progesteronu w czasie drugiej połowy cyklu. Przyczynia się to do wahań emocjonalnych – depresji, rozdrażnienia.
 •  
 •  
 •  

Jak złagodzić ból miesiączkowy? - domowe sposoby

Istnieje kilka domowych sposobów na bolesne miesiączki. Należą do nich m. in.:

 • masowanie podbrzusza w czasie miesiączki,
 • ograniczenie spożywania mocnej herbaty i kawy – teina oraz kofeina mogą nasilić krwawienie,
 • unikaj dużych ilości alkoholu – zwiększa on ciśnienie krwi, które może przyczynić się do obfitego miesiączkowanie,
 • spożywaj dużo produktów zawierających wapń i magnez – występują one m.in. w nabiale, szpinaku, migdałach, pestkach dyni i bananach,
 • używaj plastrów rozgrzewających, a także wykonuj ciepłe (ale nie gorące) okłady w okolicach podbrzusza,
 • pij zioła, które mają właściwości rozkurczowe: krwawnik – pomaga w regulowaniu cyklu menstruacyjnego oraz łagodzi bóle i skurcze brzucha, rumianek – rozkurcza i uspokaja organizm i najlepiej pić go już 3 dni przed okresem,

Sposoby na bóle miesiączkowe – leczenie

Jeśli nie wiesz jak złagodzić ból miesiączkowy, a domowe metody okazują się nieskuteczne sięgnij po leki przeciwbólowe, których funkcją jest zahamowanie działania hormonów będących przyczyną skurczy macicy.

Takie preparaty pomagają zmniejszyć ból miesiączkowy, aż w 70% przypadków. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym czytaniu składu, ponieważ niektóre substancję powodują rozrzedzenie krwi, czyli w konsekwencji bardzo obfite krwawienie.

Kiedy występuje opóźnienie miesiączki warto sięgnąć po tabletki rozkurczowe oraz preparaty ziołowe. Rozluźnią one nasz organizm, przyspieszając miesiączkę i uśmierzając nieprzyjemne dolegliwości.

Pamiętaj, że jeśli cierpisz, na którąś z wyżej wymienionych chorób to swój plan leczenia skonsultuj z ginekologiem, który dobierze odpowiednie dla Twojego przypadku preparaty farmakologiczne.

Czytaj też:

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Bolące sutki
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Przeczytaj artykuł
Jak przyspieszyć miesiączkę? Sposoby na przyspieszenie okresu
Kalendarz dni płodnych
Podobne artykuły
Skrzepy podczas okresu. Jak wyglądają? Czy powinny mnie niepokoić? Kiedy udać się do lekarza?
Cykl bezowulacyjny - objawy i wykres. Jak go rozpoznać?
Faza folikularna - co oznacza, ile trwa? Hormony
Faza lutealna - kiedy jest oraz ile trwa? Objawy i ciąża

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama