Ból krzyża, bóle krzyżowe w ciąży - przyczyny, ćwiczenia

Bóle krzyżowe mają wiele przyczyn i mogą wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa. Jak walczyć bólem krzyża? Poznaj sposoby na bolący krzyż.
Kobieta w ciąży cierpiąca na bóle krzyżowe
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból krzyża - przyczyny

Ból w krzyżu to jedna z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, z jakimi boryka się człowiek. Ból krzyżowy może wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa i posiada bardzo wiele przyczyn. Często jest to efekt uszkodzenia krążków międzykręgowych, mięśni lub ścięgien – zazwyczaj z powodu zbyt dużego ich obciążenia. Ból kości krzyżowej może pojawić się również w wyniku urazu kręgosłupa, nagłego wysiłku, gwałtownego ruchu czy dźwignięcia. Częstotliwość bólu krzyża zwiększa się wraz z wiekiem - u osób po 65. roku życia wzrasta do 49%.

Ból w okolicy krzyża

Ból krzyża zwykle pojawia się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Dopiero później promieniuje na pośladek, wzdłuż nerwu kulszowego, w kierunku uda i podudzia. Często ból krzyża jest tak silny że utrudnia lub wręcz uniemożliwia poruszanie się. Dolegliwość wzmaga się zwłaszcza przy kaszlu, zgięciu głowy lub tułowia, uniesienia wyprostowanej kończyny lub napięcia mięśni brzucha. Przewlekłe bóle krzyża to domena osób otyłych, prowadzących siedzący tryb życia.

Ból krzyża - jak złagodzić?

Zaraz po wystąpieniu bólu należy przyjąć pozycję leżącą – wówczas kręgosłup nie jest obciążony. Warto zaopatrzyć się także w specjalną maść lub hydrożelowy plaster, który przykłada się do bolącego miejsca. Jeśli bóle pojawiają się często, dobrze jest skorzystać z masażu.

Ćwiczenia na ból krzyża

Regularne wykonywanie ćwiczeń na kręgosłup pozwoli nie tylko zredukować ból i ryzyko jego wystąpienia, ale też poprawi naszą kondycję i pozytywnie wpłynie na ogólne zdrowie. Pamiętajmy także o właściwej, wyprostowanej postawie. Ćwiczenia na ból krzyża pomogą, gdy bóle pleców pojawiają się od czasu do czasu i są związane z przeciążeniem. Jeśli jednak ból w krzyżu pojawia się często, utrzymuje przez długi czas i jest „tępy”, należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania.

Ból krzyża w ciąży

Ból kręgosłupa bardzo często jest odczuwany przez kobiety ciężarne - skarży się na niego ponad połowa przyszłych matek. Bóle krzyżowe w ciąży pojawiają się zwykle dopiero pod koniec drugiego trymestru, jednak zdarza się że występują wcześniej. Ból w krzyżu w ciąży zazwyczaj jest wywołany wzrostem masy ciała, a co za tym idzie większym obciążeniem kręgosłupa i miednicy. Czasem jest to także skutek ucisku główki dziecka na nerw kulszowy. Również powiększone piersi wywołują ból w górnej części pleców. Na ból krzyża w ciąży narażone są zwłaszcza panie, które miały już wcześniej problemy z kręgosłupem. Występuje on także u kobiet szybko przybierających na wadze i o słabej kondycji fizycznej.

Ból krzyża w ciąży - jak sobie z nim radzić?

Jeszcze przed zajściem w ciążę warto wzmacniać mięśnie brzucha i pleców – to zminimalizuje ryzyko wystąpienia silnego bólu krzyża. Jeśli ból pojawi się już w stanie błogosławionym, należy kontrolować przyrost wagi, wykonywać lekkie ćwiczenia (marszobiegi, stretching, pływanie) i unikać dźwigania. Jeżeli bóle są dokuczliwe, trzeba zgłosić się do ortopedy. Jednym z dobrych sposobów na złagodzenie bólu krzyża w ciąży jest kąpiel w letniej wodzie. Pamiętajmy, że bez konsultacji z lekarzem nie można stosować żadnych leków, maści czy plastrów.

Ból pleców w ciąży to powszechna dolegliwość, która nie stanowi zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Jeśli jednak ból stanie się ostry i przeszywający, będzie mu towarzyszyć osłabienie, drętwienie nóg i nieprzyjemne uczucie w okolicy spojenia łonowego, wówczas trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem.Zobacz też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

18011
Pytanie: W jakim wieku zdecydowałaś się na ciążę?

  >20

  20-30

  26-30

  31-35

  36-40

  40<

Advertisement

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!