Najzdrowsze miejsce w internecie

Ból krzyża - co robić? Sposoby łagodzenie bólu

Bóle krzyżowe mają różnorodne przyczyny i mogą wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa. Dla większości kobiet są nieodłączną częścią ciąży. Jak sobie radzić z bólem? Jakie mogą być przyczyny?
Kobieta w ciąży cierpiąca na bóle krzyżowe
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Kręgosłup może boleć z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie krążków międzykręgowych. Ból pojawić się też może pojawić przez przeciążenie.
  • Przewlekłe bóle krzyża najczęściej są wynikiem siedzącego trybu życia bądź otyłości. W takich przypadkach kręgosłup należy odciążać i używać specjalnych maści lub plastrów.
  • Kobiety w ciąży natomiast obciążone są ze względu na rozwijające się w nich dziecko. Przez swoją wagę czy też ucisk powoduje ono bóle najczęściej na odcinku lędźwiowym.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny i zalecane ćwiczenia
Spis treści

Reklama

Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból w krzyżu to jedna z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości bólowych z jakimi boryka się człowiek. Ból krzyżowy może wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa i posiada bardzo wiele przyczyn. Często jest to efekt uszkodzenia krążków międzykręgowych, mięśni lub ścięgien – zazwyczaj z powodu zbyt dużego ich obciążenia.

Możliwy uraz czy po prosty gwałtowny ruch bądź nagły wysiłek również mogą być przyczyną bólu. Z wiekiem, a zwłaszcza po 65 roku życia, częstotliwość bólu krzyża się zwiększa.

Przyczyną bólu może być również wada postawy. Niewykryta wystarczająco wcześnie może prowadzić do poważnych konsekwencjiw życiu dorosłym, jak m.in. przewlekły ból. By skorygować wadę postawy, wykonywać należy odpowiednie ćwiczenia, które przepisze lekarz bądź fizjoterapeuta.

Ból w okolicy krzyża

Ból krzyża zwykle pojawia się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Dopiero później promieniuje na pośladek, wzdłuż nerwu kulszowego, w kierunku uda i podudzia. Często ból krzyża jest tak silny że utrudnia lub wręcz uniemożliwia poruszanie się. Dolegliwość wzmaga się zwłaszcza przy kaszlu, zgięciu głowy lub tułowia, uniesienia wyprostowanej kończyny lub napięcia mięśni brzucha. Ten typ bólu jest domeną osób, które prowadzą siedzący tryb życia bądź dużo dźwigają.

Ból taki spowodowany może być również przepukliną kregosłupą, czyli tzw. "wypadniętym dyskiem". Konieczna w tym przypadku jest interwencja lekarza. Pomóc mogą tylko przepisane rehabilitacje. Nie należy zwlekać z wizytą u profesjonalisty, gdyż nieleczona przepuklina może prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Reklama

Jak załagodzić ból krzyża?

Zaraz po wystąpieniu bólu należy przyjąć pozycję leżącą – wówczas kręgosłup nie jest obciążony. Warto zaopatrzyć się także w specjalną maść lub hydrożelowy plaster, który przykłada się do bolącego miejsca. Jeśli bóle pojawiają się często, dobrze jest skorzystać z masażu lub nawet wizyty u fizjoterapeuty. Najlepszą formą ruchu jest jednak pływanie, ponieważ odciąża ono plecy.

Ćwiczenia na ból krzyża

Regularne ćwiczenia mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Nie tylko pomogą zredukować ból, ale też mogą poprawić kondycję. Pamiętać należy także o właściwej, czyli wyprostowanej postawie.

Ćwiczenia na ból krzyża pomogą, gdy bóle pleców pojawiają się od czasu do czasu i są związane z przeciążeniem. Pomocne również będą przy bólach związanych z wady postawy., choć w tym przypadku należy je wykonywać pod okiem specjalisty.

Jeśli jednak ból w krzyżu pojawia się często, utrzymuje przez długi czas i jest „tępy”, należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania, w tym m.in. USG jamy brzusznej.

Reklama

Ból krzyża w ciąży

Ból kręgosłupa bardzo często jest odczuwany przez kobiety ciężarne - skarży się na niego ponad połowa przyszłych matek. Bóle krzyżowe w ciąży pojawiają się zwykle dopiero pod koniec drugiego trymestru, jednak zdarza się że występują wcześniej.

Ból w krzyżu w ciąży zazwyczaj jest wywołany wzrostem masy ciała, a co za tym idzie większym obciążeniem kręgosłupa i miednicy. Czasem jest to także skutek ucisku główki dziecka na nerw kulszowy. Również powiększone piersi wywołują ból w górnej części pleców.

Na ból krzyża w ciąży narażone są zwłaszcza panie, które miały już wcześniej problemy z kręgosłupem. Występuje on także u kobiet szybko przybierających na wadze i o słabej kondycji fizycznej.

Jak radzić sobie z bólem krzyża w ciąży?

Jeszcze przed zajściem w ciążę warto wzmacniać mięśnie brzucha i pleców – to zminimalizuje ryzyko wystąpienia silnego bólu krzyża. Jeśli ból pojawi się już w stanie błogosławionym, należy kontrolować przyrost wagi, wykonywać lekkie ćwiczenia (marszobiegi, stretching, pływanie) i unikać dźwigania.

Jeżeli bóle są dokuczliwe, trzeba zgłosić się do ortopedy.

Jednym z dobrych sposobów na złagodzenie bólu krzyża w ciąży jest kąpiel w letniej wodzie. Pamiętajmy, że bez konsultacji z lekarzem nie można stosować żadnych leków, maści czy plastrów.

Ból pleców w ciąży to powszechna dolegliwość, która nie stanowi zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Jeśli jednak ból stanie się ostry i przeszywający, będzie mu towarzyszyć osłabienie, drętwienie nóg i nieprzyjemne uczucie w okolicy spojenia łonowego, wówczas trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Heinz Feneis: Ilustrowana anatomia człowieka. Mianownictwo międzynarodowe. Warszawa: PZWL, 2003.
  • Steven P Cohen, Charles E Argof. Management of low back pain. „BMJ”, 2008.
  • Fast A, Shapiro D, Ducommun E, [et al.]. Low-back pain in pregnancy. Spine. 1987, 12, 368-371.
  • Majchrzycki M, Stryła W. Rola tkanek miękkich (mięśni, więzadeł) w powstawaniu dolegliwości bólowych okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Pol. Przegl. Nauk Zdr. 2010, s. 96-101.
  • Ashkan K, Casey A, Powell M, [et al.]. Back pain during pregnancy and after childbirth: an unusual cause not to miss. J. R. Soc. Med. 1998, s. 88-90.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Kobietę bolą plecy
Ból pleców. Co oznacza? Co zrobić, gdy bolą plecy?
Kobietę bolą mięśnie nóg
Ból mięśni nóg - w ciąży, po treningu, przy chodzeniu
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama