Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Ból krzyża - co robić? Sposoby łagodzenie bólu

Bóle krzyżowe mają różnorodne przyczyny i mogą wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa. Dla większości kobiet są nieodłączną częścią ciąży. Jak sobie radzić z bólem? Jakie mogą być przyczyny?
Kobieta w ciąży cierpiąca na bóle krzyżowe
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Kręgosłup może boleć z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie krążków międzykręgowych. Ból pojawić się też może pojawić przez przeciążenie.
  • Przewlekłe bóle krzyża najczęściej są wynikiem siedzącego trybu życia bądź otyłości. W takich przypadkach kręgosłup należy odciążać i używać specjalnych maści lub plastrów.
  • Kobiety w ciąży natomiast obciążone są ze względu na rozwijające się w nich dziecko. Przez swoją wagę czy też ucisk powoduje ono bóle najczęściej na odcinku lędźwiowym.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny i zalecane ćwiczenia
Spis treści

Reklama

Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból w krzyżu to jedna z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości bólowych z jakimi boryka się człowiek. Ból krzyżowy może wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa i posiada bardzo wiele przyczyn. Często jest to efekt uszkodzenia krążków międzykręgowych, mięśni lub ścięgien – zazwyczaj z powodu zbyt dużego ich obciążenia.

Możliwy uraz czy po prosty gwałtowny ruch bądź nagły wysiłek również mogą być przyczyną bólu. Z wiekiem, a zwłaszcza po 65 roku życia, częstotliwość bólu krzyża się zwiększa.

Przyczyną bólu może być również wada postawy. Niewykryta wystarczająco wcześnie może prowadzić do poważnych konsekwencjiw życiu dorosłym, jak m.in. przewlekły ból. By skorygować wadę postawy, wykonywać należy odpowiednie ćwiczenia, które przepisze lekarz bądź fizjoterapeuta.

Reklama

Ból w okolicy krzyża

Ból krzyża zwykle pojawia się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Dopiero później promieniuje na pośladek, wzdłuż nerwu kulszowego, w kierunku uda i podudzia. Często ból krzyża jest tak silny że utrudnia lub wręcz uniemożliwia poruszanie się. Dolegliwość wzmaga się zwłaszcza przy kaszlu, zgięciu głowy lub tułowia, uniesienia wyprostowanej kończyny lub napięcia mięśni brzucha. Ten typ bólu jest domeną osób, które prowadzą siedzący tryb życia bądź dużo dźwigają.

Ból taki spowodowany może być również przepukliną kregosłupą, czyli tzw. "wypadniętym dyskiem". Konieczna w tym przypadku jest interwencja lekarza. Pomóc mogą tylko przepisane rehabilitacje. Nie należy zwlekać z wizytą u profesjonalisty, gdyż nieleczona przepuklina może prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Reklama

Jak załagodzić ból krzyża?

Zaraz po wystąpieniu bólu należy przyjąć pozycję leżącą – wówczas kręgosłup nie jest obciążony. Warto zaopatrzyć się także w specjalną maść lub hydrożelowy plaster, który przykłada się do bolącego miejsca. Jeśli bóle pojawiają się często, dobrze jest skorzystać z masażu lub nawet wizyty u fizjoterapeuty. Najlepszą formą ruchu jest jednak pływanie, ponieważ odciąża ono plecy.

Reklama

Ćwiczenia na ból krzyża

Regularne ćwiczenia mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Nie tylko pomogą zredukować ból, ale też mogą poprawić kondycję. Pamiętać należy także o właściwej, czyli wyprostowanej postawie.

Ćwiczenia na ból krzyża pomogą, gdy bóle pleców pojawiają się od czasu do czasu i są związane z przeciążeniem. Pomocne również będą przy bólach związanych z wady postawy., choć w tym przypadku należy je wykonywać pod okiem specjalisty.

Jeśli jednak ból w krzyżu pojawia się często, utrzymuje przez długi czas i jest „tępy”, należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania, w tym m.in. USG jamy brzusznej.

Reklama

Ból krzyża w ciąży

Ból kręgosłupa bardzo często jest odczuwany przez kobiety ciężarne - skarży się na niego ponad połowa przyszłych matek. Bóle krzyżowe w ciąży pojawiają się zwykle dopiero pod koniec drugiego trymestru, jednak zdarza się że występują wcześniej.

Ból w krzyżu w ciąży zazwyczaj jest wywołany wzrostem masy ciała, a co za tym idzie większym obciążeniem kręgosłupa i miednicy. Czasem jest to także skutek ucisku główki dziecka na nerw kulszowy. Również powiększone piersi wywołują ból w górnej części pleców.

Na ból krzyża w ciąży narażone są zwłaszcza panie, które miały już wcześniej problemy z kręgosłupem. Występuje on także u kobiet szybko przybierających na wadze i o słabej kondycji fizycznej.

Reklama

Jak radzić sobie z bólem krzyża w ciąży?

Jeszcze przed zajściem w ciążę warto wzmacniać mięśnie brzucha i pleców – to zminimalizuje ryzyko wystąpienia silnego bólu krzyża. Jeśli ból pojawi się już w stanie błogosławionym, należy kontrolować przyrost wagi, wykonywać lekkie ćwiczenia (marszobiegi, stretching, pływanie) i unikać dźwigania.

Jeżeli bóle są dokuczliwe, trzeba zgłosić się do ortopedy.

Jednym z dobrych sposobów na złagodzenie bólu krzyża w ciąży jest kąpiel w letniej wodzie. Pamiętajmy, że bez konsultacji z lekarzem nie można stosować żadnych leków, maści czy plastrów.

Ból pleców w ciąży to powszechna dolegliwość, która nie stanowi zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Jeśli jednak ból stanie się ostry i przeszywający, będzie mu towarzyszyć osłabienie, drętwienie nóg i nieprzyjemne uczucie w okolicy spojenia łonowego, wówczas trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Heinz Feneis: Ilustrowana anatomia człowieka. Mianownictwo międzynarodowe. Warszawa: PZWL, 2003.
  • Steven P Cohen, Charles E Argof. Management of low back pain. „BMJ”, 2008.
  • Fast A, Shapiro D, Ducommun E, [et al.]. Low-back pain in pregnancy. Spine. 1987, 12, 368-371.
  • Majchrzycki M, Stryła W. Rola tkanek miękkich (mięśni, więzadeł) w powstawaniu dolegliwości bólowych okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Pol. Przegl. Nauk Zdr. 2010, s. 96-101.
  • Ashkan K, Casey A, Powell M, [et al.]. Back pain during pregnancy and after childbirth: an unusual cause not to miss. J. R. Soc. Med. 1998, s. 88-90.
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?
Zastrzyki w kolano
Sklerotyzacja - co to jest? Definicja, objawy i leczenie
Mężczyzna odczuwa ból kolana
Dna moczanowa - przyczyny. Na czym polega leczenie?
Osoba z bólem stopy
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma się za plecy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Kobietę boli przedramię
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Zastrzyk w kość
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!