Dla Ciebie, na zdrowie!

Zapalenie najądrza - objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie najądrza najczęściej występuje po zakażeniu układu moczowego i płciowego. Objawy rozwijają się bardzo szybko, dlatego każdy silny ból w okolicy jąder i obrzęk powinien być skonsultowany z lekarzem. Szybkie włączenie leczenia daje szansę na uniknięcie martwicy jądra.
Mężczyzna cierpiący za zapalenie najądrza
Źródło: 123RF
Spis treści

Najądrza położone są symetrycznie na tylnych częściach jąder i są odpowiedzialne za magazynowanie nasienia powstałego w jądrach. Bardzo często stan zapalny, który rozwija się w najądrzach jest przyczyną późniejszego zapalenia jąder. Ognisko zapalne zazwyczaj pojawia się w ogonie najądrza, potem obejmuje całe najądrze, jądro, a czasem powrózek nasienny. Jeśli pacjent nie zlekceważy charakterystycznych objawów zapalenia, ma duże szanse na wyleczenie. Jeśli jednak będzie zwlekał z wizytą u lekarza i leczył się domowymi sposobami, może dojść do nieodwracalnych powikłań.

Zapalenie najądrza objawy

Objawy zapalenia najądrza mogą z jednej strony wskazywać na zapalenie cewki moczowej, z drugiej zaś na groźny skręt jądra. W żadnym wypadku nie wolno ich lekceważyć, zwłaszcza jeśli występuje:

  • ból i pieczenie cewki moczowej
  • dyskomfort przy oddawaniu moczu
  • częstomocz
  • uczucie parcia na pęcherz
  • stwardnienie i ból jądra
  • zaczerwienienie skóry moszny
  • wysoka gorączka i dreszcze
  • wydzielina z cewki moczowej

Dodatkowo objawy kliniczne po wykonaniu badania moczu wykazują zwiększoną ilość leukocytów, nabłonków płaskich i bakterii.

Zapalenie najądrza przyczyny

Zapalenie najądrza najczęściej wywołują bakterie, rzadziej grzyby i wirusy. Połowa przypadków zapalenia najądrza jest spowodowana bakterią przenoszona drogą płciową zwaną Chlamydia trachomatis, zwłaszcza u mężczyzn do 40. roku życia, którzy są aktywni seksualnie. U co piątego pacjenta w tym wieku zapalenie wywołane jest bakterią Neisseria gonorrhoeae.

U starszych mężczyzn w okolicach 50. roku życia, u których pojawiają się kłopoty z prostatą, utrudniające prawidłowe opróżnianie pęcherza moczowego, najczęstszą przyczyną zapalenia najądrza są bakterie odpowiedzialne za zakażenie układu moczowego: E. coli, Klebsiella, Pseudomonas, rzadziej Streptococcus sp i Staphylococcus aureus.

Niezależnie od wieku chorego zapalenie najądrza może wywołać także infekcja grzybicza, zwłaszcza jeśli pacjent ma obniżona odporność, choruje na cukrzycę lub bierze leki immunosupresyjne.Wirusowe zapalenie najądrza może pojawić się także u chłopców, którzy przeszli świnkę, ale w związku z obowiązkowymi szczepieniami na tę zakaźną chorobę, są to przypadkie rzadkie. Do zapalenia najądrza może dojść również w wyniku infekcji, która rozwija się po zabiegach w okolicach dróg moczowych, cewnikowaniu pęcherza i nakłuwaniu wodniak jądra.

Zapalenie najądrza leczenie

Forma leczenia zależy od zaawansowania stanu zapalnego i jego źródła. Na wczesnym etapie bakteryjnego zapalenia najądrza pomoże antybiotykoterapia i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pacjent powinien zostać w domu przez kilka dni, najlepiej, żeby leżał w łóżku, unoszenie moszny pomoże mu zmniejszyć dolegliwości bólowe. Pomocne będą także zimne okłady. Jeśli chorobę wywołały bakterie przenoszone drogą płciową, leczeniem musi zostać objęta także partnerka seksualna pacjenta.

Gdy stan zapalny jest bardzo zaawansowany, a zapaleniu towarzyszy skręt jądra lub wyczuwalny jest ropień, może być konieczna interwencja chirurgiczna. Zabieg chirurgiczny może polegać na usunięciu jądra (tzw. orchiektomia), na drenażu jądra, usunięcie najądrza (tzw. epididymektomia). U młodszych mężczyzn można próbować zabiegu oszczędzającego jądro, polegającego jedynie na nacięciu torebki najądrza.

Zobacz też: Wodniak jądra

Zapalenie najądrza powikłania

Szybko wychwycone zapalenie najądrza i odpowiednio leczone powinno ustąpić po ok. dwóch tygodniach. W wyniku zaniedbania mogą się jednak pojawić groźne powikłania. U kilku procent pacjentów dochodzi do powstania ropnia, martwicy jądra, przewlekłego lub nawracającego zapalenia najądrza. Gdy zakażenie najądrza wywołała Chlamydia trachomatis może dojść do wytworzenia się przeciwciał przeciwplemnikowych, które zaburzają płodność.

Czytaj też:

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biopsja prostaty (stercza) - zalecenia. Jak się przygotować?
Badanie diagnozujące raka gruczołu krokowego
Przeczytaj artykuł
Krew w spermie - przyczyny i leczenie. Co to hematospermia?
Mężczyzna z problemem krwi w spermie
Przeczytaj artykuł
Gruczoł krokowy - czym jest? Prostata a płodność
Badanie gruczołu krokowego u urologa
Podobne artykuły
Okrągłe grudki perliste prącia
Grudki perliste - prącia, u kobiet. Usuwanie i sposoby
Kobieta podczas wywiadu lekarskiego
Hipogonadyzm hipergonadotropowy i wtórny - objawy i leczenie
Mężczyzna w majtkach
Choroba Peyroniego - objawy, diagnoza, leczenie i skutki
Osoba siedząca przy laptopie z kubkiem kawy
Oligospermia - leczenie, przyczyny i wpływ na płodność
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!