Lekarz z sercem: wspomnienie Zbigniewa Religi

Zdjęcie pochodzi z roku 1987. Wyczerpany chirurg wpatruje się w ekran, na którym wyświetla się linia przedstawiająca pracę serca pacjenta, który przeszedł właśnie wielogodzinną operację przeszczepu serca. W rogu sali śpi asystent. Lekarzem na pierwszym planie jest Zbigniew Religa - pionier transplantacji serca w Polsce. 8 marca minie 6 lat od jego śmierci. Pacjent żyje do dziś.

Zbigniew Religa urodził się 16 grudnia 1938 w Miedniewicach (woj. mazowieckie). Większość swojego życia poświęcił medycynie. W latach 70. zdobył stypendium w Mercy Hospital w stanie Nowy Jork w USA i odbył dwa staże podyplomowe - z chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii. Pracował w wielu instytucjach medycznych w kraju jako chirurg, specjalista i naukowiec.

15 sierpnia 1985 roku Zbigniew Religa przeprowadził pierwszą w Polsce operację na sercu. Zrobił to w Klinice Kardiochirurgii WOK (dzisiejsze Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu). Jeszcze w tym samym roku podjął wyzwanie jeszcze raz - zespół lekarzy pod jego kierownictwem przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w kraju. I ten pacjent zmarł - po dwóch miesiącach - ale już wiedziano, że i w Polsce jest nadzieja dla osób z chorobami serca.

Słynne zdjęcie autorstwa Jamesa Stanfielda pochodzi z 19 operacji przeszczepu serca przeprowadzonej przez Zbigniewa Religę. Został mu nadany tytuł fotografii roku magazynu "National Geographic", a po latach również znalazło się ono na liście 100 najważniejszych zdjęć w jego historii. Operowanym pacjentem był Tadeusz Żytkiewicz, który żyje do dziś i jest najdłużej żyjącą w Polsce osobą z nowym sercem. Ma je już ponad 27 lat. Zbigniewa Religę wspomina w wywiadach z olbrzymią wdzięcznością: Dał mi drugie życie - mówi.

Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 roku w Warszawie. Z honorami został pochowany na cmentarzu na Powązkach. Na pogrzebie odegrano melodię jego ulubionej piosenki: "What a Wonderful World".

fot. James Stanfield, National Geographic

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA