Reklama
Balsam na cellulit
Cellulit jest defektem kosmetyczno-medycznym, który dotyka niemal wszystkich kobiet, niezależnie od wieku i wagi. Szacuje się, że występuje on u nawet 85-98 proc. pań.
Cellulit charakteryzuje się występowaniem grudek, guzków, bruzd oraz nierówności na skórze, przypominających strukturę skórki pomarańczy, stąd jego potoczna nazwa.
Wśród przyczyn powstawania cellulitu wymienia się:
- zaburzenia mikrokrążenia krwi,
- nieodpowiedni metabolizm adipocytów,
- zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych,
- obrzęk limfatyczny,
- zmiany hormonalne,
- nieodpowiedni tryb życia,
- predyspozycje genetyczne.
Cellulit powoduje u kobiet duży dyskomfort psychiczny. Skórki pomarańczowej nie trzeba jednak tolerować. Można z nią walczyć z pomocą preparatów antycellulitowych – balsamów, olejków czy innych specyfików.
Właściwości balsamu antycellulitowego
Balsam antycellulitowy to flagowy kosmetyk do walki ze skórką pomarańczową. W jego składzie można znaleźć różne składniki aktywne, które zapobiegną powstawaniu grudek na skórze lub zmniejszą te, które już powstały.
Do podstawowych zadań balsamu na cellulit należą:
- poprawa mikrokrążenia i uszczelnienie naczyń włosowatych,
- przeciwdziałanie obrzękom limfatycznym,
- ochrona włókien kolagenowych,
- stymulacja lipolizy,
- nawilżenie skóry.
Reklama
Jaki balsam na cellulit?
Na rynku kosmetycznym można znaleźć całe mnóstwo balsamów na cellulit. Zawierają one różne składniki aktywne o działaniu antycellulitowym.
Do najpopularniejszych substancji antycellulitowych należą:
- kofeina,
- l-karnityna,
- retinoidy,
- witamina C i E,
- olejki eteryczne: grejpfrutowy, cytrynowy, geraniowy, cynamonowy, pomarańczowy
- surowce roślinne zawierające polifenole, takie jak bluszcz, zielona herbata, algi, lukrecja, skrzyp polny, krwawnik, rumianek, nagietek lekarski, miłorząb japoński, kasztanowiec, arnika górska.
Kofeina jest składnikiem odpowiedzialnym za stymulację lipolizy oraz poprawiającym mikrokrążenie. L-karnityna nasila proces spalania kwasów tłuszczów, dzięki czemu zmniejsza objętość tkanki tłuszczowej. Olejki eteryczne ujędrniają skórę oraz poprawiają mikrokrążenie.
Retinoidy wzmacniają włókna kolagenowe, a witamina C uszczelnia naczynia krwionośne. Z kolei polifenole przede wszystkim uszczelniają naczynia krwionośne, poprawiają mikrokrążenie oraz działają przeciwobrzękowo.
Najlepszy balsam na cellulit
Dobry balsam na cellulit to kosmetyk, który będzie miał w składzie odpowiednio dobrane składniki aktywne. Składniki balsamu powinny wzajemnie wzmacniać i uzupełniać swoje działanie, w taki sposób by minimalizować wszystkie czynniki, które odpowiadają za powstawanie skórki pomarańczowej.
Dobry balsam na cellulit nie może tylko wzmacniać naczyń krwionośnych czy poprawiać mikrokrążenia. Powinien także spełniać inne zadania – stymulować lipolizę, redukować obrzęki, wzmacniać włókna kolagenowe etc. Tylko kompleksowe działanie będzie w stanie wpłynąć na redukcję cellulitu.
Dlatego ważne jest by podczas zakupu kierować się składem balsamu antycellulitowego, a nie jego zapachem czy konsystencją.
Reklama
Balsam antycellulitowy w ciąży
Cellulit najczęściej pojawia się u kobiet w okresie pokwitania, w czasie ciąży oraz przed menopauzą. Szacuje się, że nawet 20 procent ciężarnych skarży się na wystąpienie pierwszych objawów cellulitu. Pojawienie się nieestetycznych guzków na skórze w czasie ciąży ma związek ze wzrostem estrogenów.
Żeby przeciwdziałać skórce pomarańczowej, kobietom w ciąży zaleca się, by stosowały regularnie balsamy antycellulitowe, najlepiej od początku ciąży, ale uwaga – nie każdy balsam będzie bezpieczny. Ciężarne powinny unikać kosmetyków z kofeiną, retinolem, algami oraz rozgrzewających.
Dozwolone są jedynie linie kosmetyków przeznaczone dla kobiet w ciąży. Warto także pamiętać, że ciężarne nie powinny korzystać z antycellulitowych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne, takich jak drenaż limfatyczny, endermologia, presoterapia, masaż pompą próżniową. Z tego typu zabiegów można korzystać dopiero po porodzie.