Dla Ciebie, na zdrowie!

Balsam na cellulit - jaki warto stosować? Rodzaje

Cellulit dotyczy nawet 85-98 proc. kobiet i jest nietolerowanym przez nie defektem estetycznym. Skórki pomarańczowej nie trzeba jednak tolerować. Można z nią walczyć z pomocą balsamu na cellulit. Sprawdź, jaki warto stosować oraz co powinien mieć w składzie. Upewnij się także, które balsamy antycellulitowe są bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Balsam kawowy na cellulit
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Balsam na cellulit

Cellulit jest defektem kosmetyczno-medycznym, który dotyka niemal wszystkich kobiet, niezależnie od wieku i wagi. Szacuje się, że występuje on u nawet 85-98 proc. pań.

Cellulit charakteryzuje się występowaniem grudek, guzków, bruzd oraz nierówności na skórze, przypominających strukturę skórki pomarańczy, stąd jego potoczna nazwa. 

Wśród przyczyn powstawania cellulitu wymienia się:

  • zaburzenia mikrokrążenia krwi,
  • nieodpowiedni metabolizm adipocytów,
  • zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych,
  • obrzęk limfatyczny,
  • zmiany hormonalne,
  • nieodpowiedni tryb życia,
  • predyspozycje genetyczne. 

Cellulit powoduje u kobiet duży dyskomfort psychiczny. Skórki pomarańczowej nie trzeba jednak tolerować. Można z nią walczyć z pomocą preparatów antycellulitowych – balsamów, olejków czy innych specyfików. 

Właściwości balsamu antycellulitowego

Balsam antycellulitowy to flagowy kosmetyk do walki ze skórką pomarańczową. W jego składzie można znaleźć różne składniki aktywne, które zapobiegną powstawaniu grudek na skórze lub zmniejszą te, które już powstały. 

Do podstawowych zadań balsamu na cellulit należą:

  • poprawa mikrokrążenia i uszczelnienie naczyń włosowatych,
  • przeciwdziałanie obrzękom limfatycznym,
  • ochrona włókien kolagenowych,
  • stymulacja lipolizy,
  • nawilżenie skóry.

Reklama

Jaki balsam na cellulit? 

Na rynku kosmetycznym można znaleźć całe mnóstwo balsamów na cellulit. Zawierają one różne składniki aktywne o działaniu antycellulitowym. 

Do najpopularniejszych substancji antycellulitowych należą:

  • kofeina,
  • l-karnityna,
  • retinoidy,
  • witamina C i E,
  • olejki eteryczne: grejpfrutowy, cytrynowy, geraniowy, cynamonowy, pomarańczowy
  • surowce roślinne zawierające polifenole, takie jak bluszcz, zielona herbata, algi, lukrecja, skrzyp polny, krwawnik, rumianek, nagietek lekarski, miłorząb japoński, kasztanowiec, arnika górska. 

Kofeina jest składnikiem odpowiedzialnym za stymulację lipolizy oraz poprawiającym mikrokrążenie. L-karnityna nasila proces spalania kwasów tłuszczów, dzięki czemu zmniejsza objętość tkanki tłuszczowej. Olejki eteryczne ujędrniają skórę oraz poprawiają mikrokrążenie.

Retinoidy wzmacniają włókna kolagenowe, a witamina C uszczelnia naczynia krwionośne. Z kolei polifenole przede wszystkim uszczelniają naczynia krwionośne, poprawiają mikrokrążenie oraz działają przeciwobrzękowo. 

Najlepszy balsam na cellulit

Dobry balsam na cellulit to kosmetyk, który będzie miał w składzie odpowiednio dobrane składniki aktywne. Składniki balsamu powinny wzajemnie wzmacniać i uzupełniać swoje działanie, w taki sposób by minimalizować wszystkie czynniki, które odpowiadają za powstawanie skórki pomarańczowej.

Dobry balsam na cellulit nie może tylko wzmacniać naczyń krwionośnych czy poprawiać mikrokrążenia. Powinien także spełniać inne zadania – stymulować lipolizę, redukować obrzęki, wzmacniać włókna kolagenowe etc. Tylko kompleksowe działanie będzie w stanie wpłynąć na redukcję cellulitu.

Dlatego ważne jest by podczas zakupu kierować się składem balsamu antycellulitowego, a nie jego zapachem czy konsystencją. 

Reklama

Balsam antycellulitowy w ciąży

Cellulit najczęściej pojawia się u kobiet w okresie pokwitania, w czasie ciąży oraz przed menopauzą. Szacuje się, że nawet 20 procent ciężarnych skarży się na wystąpienie pierwszych objawów cellulitu. Pojawienie się nieestetycznych guzków na skórze w czasie ciąży ma związek ze wzrostem estrogenów.

Żeby przeciwdziałać skórce pomarańczowej, kobietom w ciąży zaleca się, by stosowały regularnie balsamy antycellulitowe, najlepiej od początku ciąży, ale uwaga – nie każdy balsam będzie bezpieczny. Ciężarne powinny unikać kosmetyków z kofeiną, retinolem, algami oraz rozgrzewających. 

Dozwolone są jedynie linie kosmetyków przeznaczone dla kobiet w ciąży. Warto także pamiętać, że ciężarne nie powinny korzystać z antycellulitowych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne, takich jak drenaż limfatyczny, endermologia, presoterapia, masaż pompą próżniową. Z tego typu zabiegów można korzystać dopiero po porodzie. 

Bibliografia

  • Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J., Kosmetyki redukujące cellulit, Probl Hig Epidemiol 2016, 97(4): 291-296.
  • Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, 60, 1, 29-38.
  • Gałązka M., Galęba A., Nurein H., Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425-430.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pod pachami: przyczyny. Jak łagodzić i leczyć?
Kobieta drapie się pod pachą
Przeczytaj artykuł
Swędzenie skóry – przyczyny. Co pomaga i jak je złagodzić?
Kobieta drapie się po plecach
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Kobieta pokazująca rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Nuuni kosmetyki
Znaczenie mikrobiomu w prawidłowym funkcjonowaniu skóry
Mydła naturalne
Naturalne mydła – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?
Olejek jojoba na włosy
Olejek jojoba - właściwości i zastosowanie. Jaka cena?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!