Najzdrowsze miejsce w internecie

Bezmocz - co to jest bezmocz. Objawy, przyczyny, leczenie

Bezmocz stwierdza się gdy ilość wydalanego moczu spada poniżej 100ml na dobę. Jest to stan zagrażający życiu, dlatego nie wolno go lekceważyć. Może wywołać toksyczne zatrucie organizmu. Najczęściej świadczy o uszkodzeniu funkcjonowania układu moczowego. Dowiedz się jakie są sposoby leczenia bezmoczu.
Spis treści

Ilość, barwa i konsystencja moczu wskazują na stan zdrowia. Jeśli jego wygląd i ilość odbiega od normy może to wskazywać to np. na nieprawidłową pracę nerek, odwodnienie czy inne schorzenia. Dlatego należy zwracać uwagę na stan wydalanego moczu.

Co to jest bezmocz?

Zdrowy człowiek wydala około 600 do 2500 ml moczu. Nieprawidłowości pojawiają się już przy wydalaniu około 500 ml moczu i mówi się wtedy o skąpomoczu. Natomiast bezmocz lub inaczej anurię stwierdza się gdy człowiek nie oddaje więcej niż 100 ml moczu. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia, gdyż z organizmu nie są wydalane toksyczne substancje, które mogą powodować zatrucie organizmu.

Niezbędne jest natychmiastowe ustalenie przyczyny i wdrożenie leczenia. W przeciwnym razie konsekwencje zdrowotne mogą być bardzo poważne.

Bezmocz – przyczyny

Przyczyny bezmoczu zazwyczaj wynikają z nieprawidłowej pracy nerek. Najczęściej jest to przewlekła choroba nerek lub ostre zapalenie nerek. W związku z tym wyróżnia się trzy grupy przyczyn bezmoczu:

 • przyczyny przednerkowe – odwodnienie, znaczna utrata krwi, sepsa, niedrożność naczyń nerkowych, reakcja na podanie środków kontrastujących;
 • przyczyny nerkowe – choroby nerek tj. zapalenie kłębuszków nerkowych, cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek, uszkodzenie cewek nerkowych, niedokrwienie nerek,  a także zatrucie substancjami toksycznymi, toczeń, rzucawka, infekcje, odrzucenie przeszczepionej nerki, schistosomatoza (choroba pasożytnicza);
 • przyczyny zanerkowekamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego, wstrząs kardiologiczny, przerost lub rak prostaty, nowotwory i zrosty pooperacyjne, ciała obce w układzie moczowym.  

W przypadku skąpomoczu lub bezmoczu niezbędna jest szybka konsultacja lekarska, gdyż może wywołać poważne komplikacje zdrowotne, a nawet przyczynić się do śmierci.

Bezmocz – objawy

Głównym objawem bezmoczu jest wydalanie poniżej 100 ml moczu w ciągu doby. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć:

 • Osłabienie
 • Nudności
 • Wymioty
 • Bóle brzucha
 • Krwawienie z dróg moczowych
 • Brak apetytu
 • Apatia

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Bezmocz – diagnostyka

Diagnostyka bezmoczu rozpoczyna się od wykonania badań biochemicznych krwi oraz jeśli jest to możliwe mikroskopowych moczu. Jeśli zostanie on całkowicie zatrzymany może być pobrany poprzez cewnikowanie.

Sprawdzane jest we krwi stężenie:

 • Kreatyniny
 • Kwasu moczowego
 • Fosforanów nieorganicznych
 • Chlorków
 • Sodu
 • Potasu
 • Wapnia

Określany jest także poziom wskaźnika przenikania kłębuszkowego oraz morfologia krwi. Dodatkowo wykonywane jest również badanie USG lub RTG, które pomoże stwierdzić ewentualnie nieprawidłowości w układzie moczowym. Może także konieczne badanie układu rozrodczego, EKG serca oraz RTG klatki piersiowej.

W czasie diagnostyki chory powinien przebywać w szpitalu, gdyż bezmocz może spowodować zatrucie organizmu toksycznymi produktami przemiany materii.

Bezmocz – leczenie

Leczenie bezmoczu zależne jest od jego przyczyn. Powinny być natychmiastowo wprowadzone działania dążące do ich usunięcia.

Jeśli przyczyną jest uszkodzenie nerek podejmowane są działania mające na celu przywrócenie ich funkcji i zapobieganiu zakażeniu organizmu. Najczęściej wdraża się cewnikowanie, a jeśli jest to konieczne wykonywana jest hemodializa.

W przypadku niedrożności przewodów moczowych wołanych zmianami nowotworowymi często są one usuwane operacyjnie.

Niestety bezmocz może oznaczać również odrzucenie przeszczepu nerki. W takich przypadkach konieczne jest jej usuniecie i wykonanie kolejnego.

Bez względu na przyczynę leczenie musi być wdrożone jak najszybciej i przebiegać
w warunkach szpitalnych. W tym czasie należy dokładnie stosować się do zaleceń lekarza. Najczęściej wprowadzany jest bilans przyjętych i wydalonych płynów. Dodatkowo dieta powinna być dostosowana do stopnia uszkodzenia nerek, aby dodatkowo ich nie obciążać.

Bezmocz  u dzieci

Bezmocz może występować również u dzieci, choć nie jest częstą dolegliwością. Najczęściej jest on spowodowany infekcjami układu moczowego oraz upośledzonym działaniem nerek.

W przypadku zaobserwowania objawów bezmoczu należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż zatrzymanie moczu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

 

Czytaj także:

Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki - jakie wykonać?
Trzustka człowieka
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz - przyczyny i leczenie rzadkiego oddawania moczu
Pacjent z problemem rzadkiego oddawania moczu
Przeczytaj artykuł
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Podobne artykuły
Wymaz z cewki moczowej - u mężczyzn i kobiet. Czy to boli?
Zespół Guillaina-Barrégo (GBS): objawy. Jakie leczenie?
Pęcherz neurogenny - co to znaczy? Czy da się wyleczyć?
Masaż prostaty - samodzielny. Jak wykonać i co daje?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!