Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

MSM – siarka organiczna w suplementach dla sportowców

MSM – metylosulfonylometan – to organiczny związek siarki bardzo ważny dla właściwego funkcjonowania ludzkiego organizmu, zawarty przede wszystkim w kościach i mięśniach. Może być pozyskiwany zarówno naturalnie jak i syntetycznie, a suplementowany celem utrzymania dobrej kondycji fizycznej, głównie przez sportowców.
Pojemnik z tabletkami MSM
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

MSM - co to jest siarka organiczna?

Siarka organiczna w sposób naturalny występuje w morzach i oceanach, a dokładnie w występujących tam algach i planktonie. Tam zachodzi naturalna synteza MSM, który następnie wraz z parującą wodą dostaje się do atmosfery, a kolejno pod postacią deszczu spada na ziemię i rosnące na niej rośliny. 

Dlatego najważniejszym naturalnym źródłem siarki są:

 • surowe warzywa i owoce, 
 • zboża, 
 • ryby,
 • niepasteryzowane mleko prosto od krowy.

Siarka organiczna jest związkiem bardzo ważnym dla ludzkiego organizmu (stanowi trzeci co do zawartości pierwiastek w organizmie człowieka). Jest jednocześnie związkiem niezwykle delikatnym i łatwo ulegającym rozpadowi, np. pod wpływem wysokiej temperatury lub dłuższego przechowywania.

Dlatego w dzisiejszych czasach w żywności występuje ona w bardzo niewielkich ilościach. Żywność pasteryzowana lub poddawana innym procesom technologicznym pozbawiona zostaje siarki, co często powoduje jej niedobór i konieczność suplementacji.

Reklama

MSM na stawy i mięśnie dla sportowców

Sportowcy i osoby aktywne fizycznie czasem szczególnie narażeni są na kontuzje, mechaniczne uszkodzenia lub szybsze zużywanie niektórych elementów organizmu. Powiedzenie, że sport to zdrowie jest w pełni prawdziwe, a najgroźniejszy dla ciała jest siedzący tryb życia i brak aktywności ruchowej, ponieważ prowadzi do zaniku mięśni i utraty naturalnej odporności tkanki łącznej.

Niemniej jednak uprawianie niektórych dyscyplin sportowych oraz intensywne treningi wymagają wsparcia i wyjątkowej dbałości o układ kostny, tkankę mięśniową czy połączenia stawowe. By je wspomóc, sportowcy sięgają często po różnego typu odżywki – wysokobiałkowe, węglowodanowe itd.

Zażywanie siarki organicznej nie jest tak powszechne jak np. stosowanie białka serwatkowego, a jednak jej suplementacja może w znaczący sposób poprawić kondycję organizmu każdego, kto uprawia sporty, zarówno siłowe jak i aerobowe.

MSM wykazuje właściwości przeciwzapalne i wspiera prawidłowe funkcjonowanie aparatu ruchu. Posiada również cechy anaboliczne, chroniąc białko mięśniowe w trakcie wysiłku i przyspieszając regenerację mięśni po treningu.

MSM dla sportowców to proszek do rozpuszczania lub w wodzie, tabletki lub kapsułki. Bez względu na formę, siarka organiczna charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i szybkim wchłanianiem.

Reklama

Właściwości i działanie MSM

Stosowanie MSM zaleca się zarówno w leczeniu, jak i profilaktycznie. Jakie właściwości wykazuje i jak działa na organizm człowieka?

 1. Oczyszcza z toksyn.
 2. Łagodzi ból (bóle mięśniowe, bóle głowy, bóle stawów).
 3. Wspiera gojenie ran – skaleczeń, oparzeń itd.
 4. Rozszerza naczynia krwionośne i wspomaga swobodny przepływ krwi (dlatego zalecany jest przy występujących zmianach miażdżycowych lub profilaktycznie, by zapobiec ich powstawaniu).
 5. Wzmacnia tkankę łączną, której dobra kondycja gwarantuje prawidłową ruchowość połączeń stawowych).
 6. Wykazuje właściwości anaboliczne.
 7. Ogranicza produkcję kwasu mlekowego w mięśniach po treningu.
 8. Ogranicza proces destrukcji kolagenu (dlatego siarka organiczna na stawy i więzadła jest dobrym wyborem).
 9. Wspiera leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów.
 10. Ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
 11. Ponadto wspomaga leczenie artretyzmu, osteoporozy, wspiera prawidłową pracę jelit, działa antyalergicznie i antydepresyjnie.

Siarka organiczna wykazuje więc szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości i skutecznie poprawia ogólną kondycję organizmu, zarówno fizyczną jak i psychiczną.

Najczęściej jednak stosowana jest na stawy ze względu na jej działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Obok glukozaminy i kolagenu jest substancją bardzo ważną dla prawidłowego funkcjonowania tkanki łącznej odpowiedzialnej m. in. właśnie za budowę połączeń stawowych.

Reklama

Cena MSM

Siarka organiczna dostępna jest na rynku w wielu formach:

 • w proszku– do rozpuszczenia w wodzie i picia,
 • w płynie– jako syrop do picia,
 • w tabletkach – do połykania,
 • w kapsułkach– z płynną substancją w środku.

Wszystkie formy MSM wykazują wysoką przyswajalność przez układ pokarmowy i szybko się wchłaniają, co sprawia, że nie trzeba czekać długo na efekty zażywania.

Cena siarki organicznej nie jest wysoka. Sprzedawana jest ona w dużych opakowaniach i tak za 50-100 zł można kupić proszek czy kapsułki na pół roku stosowania.

Dość powszechnie sprzedawana jest siarka organiczna z witaminą CWitamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu i tym samym do prawidłowego funkcjonowania połączeń stawowych, dlatego zawiera ją większość preparatów kolagenowych, glukozaminowych i odżywek flex. MSM, szczególnie stosowany na stawy, również powinien ją zawierać celem zwiększenia skuteczności suplementu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Tomasz Woźniak, Terapia siarką. MSM i inne naturalne środki eliminujące ból, stany zapalne i choroby przewlekłe, Białystok, 2018
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywki
Spalacz tłuszczu - jakie odżywki na redukcję tłuszczu dla sportowców
Suplementy na spalanie tłuszczu
Monohydrat kreatyny czy jabłczan - co wybrać?
Mężczyzna podnoszący ciężary
Glukozamina na stawy dla sportowców: w proszku i w tabletkach
Glukozamina w proszku i tabletkach na stawy
Podobne artykuły
Kobieta pije odżywkę białkową
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
AAKG w tabletkach
AAKG - co to za suplement i jak stosować przy treningach?
Mężczyzna trzyma w dłoni odżywkę białkową
Izolat białka serwatkowego i sojowego – działanie odżywki
Dziewczyny stukają się shakerami do odżywek białkowych po treningu
Koktajle białkowe po treningu. Na odchudzanie czy na masę?
Kolagen w proszku na stawy
Kolagen na stawy dla sportowców – do picia i w tabletkach

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!