MSM – siarka organiczna w suplementach dla sportowców

MSM – metylosulfonylometan – to organiczny związek siarki bardzo ważny dla właściwego funkcjonowania ludzkiego organizmu, zawarty przede wszystkim w kościach i mięśniach. Może być pozyskiwany zarówno naturalnie jak i syntetycznie, a suplementowany celem utrzymania dobrej kondycji fizycznej, głównie przez sportowców.
Pojemnik z tabletkami MSM
źródło:123RF
Spis treści

MSM – co to jest siarka organiczna?

Siarka organiczna w sposób naturalny występuje w morzach i oceanach, a dokładnie w występujących tam algach i planktonie. Tam zachodzi naturalna synteza MSM, który następnie wraz z parującą wodą dostaje się do atmosfery, a kolejno pod postacią deszczu spada na ziemię i rosnące na niej rośliny. 

Dlatego najważniejszym naturalnym źródłem siarki są:

 • surowe warzywa i owoce, 
 • zboża, 
 • ryby,
 • niepasteryzowane mleko prosto od krowy.

Siarka organiczna jest związkiem bardzo ważnym dla ludzkiego organizmu (stanowi trzeci co do zawartości pierwiastek w organizmie człowieka). Jest jednocześnie związkiem niezwykle delikatnym i łatwo ulegającym rozpadowi, np. pod wpływem wysokiej temperatury lub dłuższego przechowywania. Dlatego w dzisiejszych czasach w żywności występuje ona w bardzo niewielkich ilościach. Żywność pasteryzowana lub poddawana innym procesom technologicznym pozbawiona zostaje siarki, co często powoduje jej niedobór i konieczność suplementacji.

MSM na stawy i mięśnie dla sportowców

Sportowcy i osoby aktywne fizycznie czasem szczególnie narażeni są na kontuzje, mechaniczne uszkodzenia lub szybsze zużywanie niektórych elementów organizmu. Powiedzenie, że sport to zdrowie jest w pełni prawdziwe, a najgroźniejszy dla ciała jest siedzący tryb życia i brak aktywności ruchowej, ponieważ prowadzi do zaniku mięśni i utraty naturalnej odporności tkanki łącznej. Niemniej jednak uprawianie niektórych dyscyplin sportowych oraz intensywne treningi wymagają wsparcia i wyjątkowej dbałości o układ kostny, tkankę mięśniową czy połączenia stawowe. By je wspomóc, sportowcy sięgają często po różnego typu odżywki – wysokobiałkowewęglowodanowe itd. Zażywanie siarki organicznej nie jest tak powszechne jak np. stosowanie białka serwatkowego, a jednak jej suplementacja może w znaczący sposób poprawić kondycję organizmu każdego, kto uprawia sporty, zarówno siłowe jak i aerobowe.

MSM wykazuje właściwości przeciwzapalne i wspiera prawidłowe funkcjonowanie aparatu ruchu. Posiada również cechy anaboliczne, chroniąc białko mięśniowe w trakcie wysiłku i przyspieszając regenerację mięśni po treningu.MSM dla sportowców to proszek do rozpuszczania lub w wodzie, tabletki lub kapsułki. Bez względu na formę, siarka organiczna charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i szybkim wchłanianiem.

Właściwości i działanie MSM

Stosowanie MSM zaleca się zarówno w leczeniu, jak i profilaktycznie. Jakie właściwości wykazuje i jak działa na organizm człowieka?

 1. Oczyszcza z toksyn.
 2. Łagodzi ból (bóle mięśniowe, bóle głowy, bóle stawów).
 3. Wspiera gojenie ran – skaleczeń, oparzeń itd.
 4. Rozszerza naczynia krwionośne i wspomaga swobodny przepływ krwi (dlatego zalecany jest przy występujących zmianach miażdżycowych lub profilaktycznie, by zapobiec ich powstawaniu).
 5. Wzmacnia tkankę łączną, której dobra kondycja gwarantuje prawidłową ruchowość połączeń stawowych).
 6. Wykazuje właściwości anaboliczne.
 7. Ogranicza produkcję kwasu mlekowego w mięśniach po treningu.
 8. Ogranicza proces destrukcji kolagenu (dlatego siarka organiczna na stawy i więzadła jest dobrym wyborem).
 9. Wspiera leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów.
 10. Ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
 11. Ponadto wspomaga leczenie artretyzmu, osteoporozy, wspiera prawidłową pracę jelit, działa antyalergicznie i antydepresyjnie.

Siarka organiczna wykazuje więc szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości i skutecznie poprawia ogólną kondycję organizmu, zarówno fizyczną jak i psychiczną. Najczęściej jednak stosowana jest na stawy ze względu na jej działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Obok glukozaminy i kolagenu jest substancją bardzo ważną dla prawidłowego funkcjonowania tkanki łącznej odpowiedzialnej m. in. właśnie za budowę połączeń stawowych.

Cena MSM

Siarka organiczna dostępna jest na rynku w wielu formach:

 • w proszku– do rozpuszczenia w wodzie i picia,
 • w płynie– jako syrop do picia,
 • w tabletkach – do połykania,
 • w kapsułkach– z płynną substancją w środku.

Wszystkie formy MSM wykazują wysoką przyswajalność przez układ pokarmowy i szybko się wchłaniają, co sprawia, że nie trzeba czekać długo na efekty zażywania.

Cena siarki organicznej nie jest wysoka. Sprzedawana jest ona w dużych opakowaniach i tak za 50-100 zł można kupić proszek czy kapsułki na pół roku stosowania.

Dość powszechnie sprzedawana jest siarka organiczna z witaminą CWitamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu i tym samym do prawidłowego funkcjonowania połączeń stawowych, dlatego zawiera ją większość preparatów kolagenowych, glukozaminowych i odżywek flex. MSM, szczególnie stosowany na stawy, również powinien ją zawierać celem zwiększenia skuteczności suplementu.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Tomasz Woźniak, Terapia siarką. MSM i inne naturalne środki eliminujące ból, stany zapalne i choroby przewlekłe, Białystok, 2018
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Czym kierujesz się, sięgając po suplementy diety?

  Znajomością i zaufaniem do marki

  Składem

  Przyznanymi certyfikatami

  Atrakcyjnością opakowania

  Poleceniem specjalisty - farmaceuty lub lekarza

  Opiniami znajomych i innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Przeczytaj artykuł
Naleśniki proteinowe z białkiem serwatkowym dla sportowców
Podobne artykuły
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Naleśniki proteinowe z białkiem serwatkowym dla sportowców
Shake proteinowy – na odchudzanie i na masę. Jaki wybrać?
Zielona herbata - naturalny spalacz tłuszczu dla sportowców

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama