Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Ryż arborio: cena i właściwości. Jak gotować i gdzie kupić?

Ryż arborio to jasna, kleista odmiana ryżu, której kolebką są Włochy. Najczęściej polecana jest do tradycyjnej włoskiej potrawy, jaką jest risotto. Czy w Polsce można go kupić? Jak wygląda ryż arborio, jak prawidłowo go gotować i jakie posiada właściwości?
Ryż arborio w misce
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest ryż arborio?

Arborio to odmiana średnioziarnistego, białego, kleistego ryżu. Pochodzi z Włoch, choć jest też jednym z podstawowych produktów kuchni azjatyckiej. Jego nazwa wzięła się od nazwy małego miasteczka Arborio na północy Włoch, gdzie powstały pierwsze jego uprawy. Obecnie ogromne uprawy tego gatunku ryżu znajdują się również w Stanach Zjednoczonych, a sama roślina znana jest już na całym świecie i na dobre zagościła również na stołach w całej Europie.

Do dziś ojczyzną ryżu (wszelkich jego odmian) są Chiny – nadal najpotężniejszy jego producent i eksporter na całym świecie. Ryż uprawiany jest tam od siedmiu tysięcy lat, czemu sprzyjają panujące warunki atmosferyczne – wysokie temperatury i duża wilgotność. Ryż arborio również został wyselekcjonowany spośród gatunków przywiezionych do Włoch właśnie z Chin. Wyodrębnienia tej odmiany dokonał XX-wieczny włoski agrotechnik Domenico Marchetti.

Reklama

Ryż arborio – charakterystyka

Ryż to roślina o bardzo wielu odmianach. Odmiany te dzieli się ze względu na kształt ziaren:

oraz ze względu na ich kolor:

  • biały,
  • brązowy,
  • czarny.

W sklepach spożywczych lub sklepach ze zdrową żywnością często spotkać można również tzw. ryż dziki, warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę nie jest on odmianą ryżu, lecz... trawy.

Arborio to ryż zaliczany do odmian średnioziarnistych. Jego ziarna mają specyficzny kształt – są pękate i obłe, prawie okrągłe. Mają białą barwę. Po ugotowaniu są one zwarte i długo się nie rozpadają. Charakterystyczna dla ryżu arborio jest także jego konsystencja – zwarta, ale kleista. Ugotowane ziarna nie rozsypują się, ale lepią ze sobą, dzięki czemu świetnie nadają się do wielu tradycyjnych potraw ryżowych, np. risotto.

Reklama

Gdzie kupić ryż arborio? Cena

Ryż arborio nie jest tak popularny jak zwykły ryż biały, długoziarnisty czy paraboiled. Jego zdobycie nie powinno jednak stanowić dużego problemu. Gdzie kupić ryż arborio?Można go dostać w sklepach ze zdrową żywnością, supermarketach – w alejkach z produktami bio lub po prostu wśród innych produktów sypkich – lub po prostu w dobrze zaopatrzonych sklepach spożywczych. Warto szukać go także pod hasłem „ryż do risotto”, ponieważ wielu producentów stosuje taką nazwę na opakowaniach. 

Na rynku arborio dostępny jest w saszetkach lub na wagę. Prawdziwi smakosze uznają wyłącznie tę drugą formę, twierdząc że tylko taki ryż można odpowiednio ugotować – tak, by smakiem i konsystencją nadawał się do przygotowania klasycznego risotto. Dla jakości otrzymanej potrawy ważna jest jakość samego ryżu. Jak rozpoznać produkt wysokiej jakości? Dobre ziarna to takie, wśród których jest jak najmniej ziaren uszkodzonych i połamanych. Powinny mieć one w większości regularny kształt i pozostawać w nienaruszonej formie.

Ryż arborio jest też powszechnie spotykany w spożywczych sklepach internetowych. Aby jednak kupić przez internet wartościowy ryż, warto przed zakupem poczytać opinie o sprzedawcy oraz o samym produkcie. Arborio nie jest drogą odmianą ryżu. Cena za kilogramowe opakowanie wynosi ok. 10 zł. Opakowanie z czterema saszetkami po 100 g kosztuje od 4 do 5 zł.

Reklama

Ryż do risotto arborio - jak gotować?

Jak gotować ryż arborio, by idealnie nadawał się do przygotowania risotto? Gotuje się go zupełnie inaczej niż zwykły, biały ryż spożywany jako dodatek do mięsa. Cały proces to właściwie połączenie gotowania ze smażeniem. Nie jest on skomplikowany ani bardzo czasochłonny, ale wymaga ciągłej uwagi i nieustannego mieszania.

Najpierw na patelni trzeba rozgrzać olej lub masło (a najlepiej trochę oliwy i trochę masła) i zeszklić na nim drobno pokrojoną cebulę (można również dodać odrobinę startego lub przeciśniętego przez praskę czosnku). Gdy cebula się podsmaży można zdjąć ją z patelni, a na tłuszcz wrzucić surowy ryż i zeszklić go, cały czas mieszając. Gdy ryż zrobi się szklisty, należy z powrotem wrzucić do niego cebulę i dolać białe wino wytrawne, które ryż całkowicie musi wchłonąć (dodawane wino nie może być całkiem zimne, bo zahartuje ziarna i nie zostanie wchłonięte).

Kolejny etap gotowania to dodawanie do ryżu przygotowanego uprzednio bulionu mięsno-warzywnego. Dodaje się go stopniowo – łyżka wazowa bulionu w momencie, kiedy poprzednia łyżka jest już całkiem wchłonięta przez ziarna. Dobrze ugotowany ryż powinien być kleisty, o kremowej wręcz konsystencji.

Arborio w saszetkach gotuje się jak każdy biały ryż – wrzucając saszetki na osolony wrzątek. Znawcy tematu twierdzą jednak, że ugotowane w ten sposób ziarna nie nadają się do przygotowania tradycyjnego włoskiego risotto.

Reklama

Właściwości ryżu arborio

Każdy ryż jest zbożem znakomicie przyswajalnym, łatwo trawionym i naturalnie  bezglutenowym, dzięki czemu nie powoduje reakcji alergicznych.

Prozdrowotne właściwości ryżu arborio:

Swoje właściwości zawdzięcza zawartym w nim substancjom, takim jak:

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Produkty sypkie
Ryż parboiled - prostszy i lepszy sposób na obróbkę termiczną
Ryż parboiled w drewnianej misce
Dlaczego makaron pełnoziarnisty jest zdrowszy od pszennego? Sprawdź, ile ma kalorii
Makaron pełnoziarnisty, pomidory i oliwa
Płatki owsiane a otręby - czym się różnią i które są zdrowsze?
Produkty zbożowe
Podobne artykuły
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Drewniana łyżka pełna czerwonego ryżu
Czerwony ryż: właściwości, wpływ na cholesterol i gotowanie
Danie z płatkami owsianymi
Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie
Danie z płatków orkiszowych
Płatki orkiszowe - właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Tortilla z kaszą perłową
Kasza perłowa - właściwości. Jak należy ją gotować?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!